Vairāk nekā deviņdesmit procentos gadījumu vecāku pabalstu pašlaik saņem sievietes. Vidējais vecums ir 30 gadu, bet vidējais pabalsta apmērs – 287 lati.
Tikai nelielai daļai šā pabalsta saņēmēju alga pirms pabalsta aprēķināšanas bijusi lielāka par 2000 latu – šo jauno vecāku īpatsvars ir vien 1,2 procenti. Labklājības ministrijas (LM) valsts sekretāre Ieva Jaunzeme norāda, ka par sociālo iemaksu griestu noteikšanu varētu runāt 2014. gadā, kas ietekmētu arī pabalstu apmērus.
LM izveidojusi sociālās apdrošināšanas pabalstu saņēmēju portretu, lai atbildētu uz jautājumu, no kādām algām tiek aprēķināti sociālās apdrošināšanas pabalsti jaunajiem vecākiem. Līdz ar krīzes gadiem būtiski samazinājies vecāku pabalsta (tā sauktās māmiņalgas), ko maksā sociāli apdrošinātiem cilvēkiem līdz bērna gada vecumam, saņēmēju skaits. 2009. gadā šo pabalstu saņēma gandrīz 17 000 vecāku, šogad – tikai 9840. «Tas ir tieši saistīts ar piedzimušo bērnu skaitu,» skaidro I. Jaunzeme, «savukārt vidējā pabalsta apmēri samazinājušies gan ekonomikas lejupslīdes dēļ, gan pabalstu ierobežojumu dēļ.» Pabalsta apmērus ietekmējis arī ierobežojums to saņemt un vienlaikus strādāt. Kad tas nebija liegts, ļoti daudz pabalstu saņēma tēvi, kuriem vidēji ir lielāka alga nekā sievietēm. Tomēr no pašreizējiem pabalsta saņēmējiem lielākajai daļai alga, no kuras pabalstu rēķina, ir līdz 500 latiem. 23,6 procentiem tā bijusi tikai līdz 200 latiem.
«Šis pabalsts ir absolūts solidaritātes piemērs, jo, lai ar pašreizējo sociālo iemaksu likmi cilvēks sakrātu vecāku pabalstam, ko izmaksā gadu, viņam vajadzētu krāt 58 gadus, arī ja pabalsts ir neliels,» uzsver I. Jaunzeme. «Tas nozīmē, ka tie, kuri strādā pašlaik, solidāri no nodokļiem maksā citiem vecāku pabalstus un pensijas.»
Līdzīgi kā vecāku pabalsts, arī maternitātes pabalsta saņēmēju skaits gadu no gada samazinājies tieši tādu pašu iemeslu dēļ – bērni dzimst mazāk. Pabalsta saņēmēju vidējais vecums pārsniedz 30 gadus. Ja salīdzina vecāku pabalstu un bērna kopšanas pabalsta saņēmējus – to vidū vairāk ir jaunu sieviešu. «Uzmanīgu mūs dara jaunās sievietes, kuras arī pēc 24 gadu vecuma vēl nekad nav strādājušas un, visticamāk, paļaujas vai nu uz citiem cilvēkiem, vai uz sociālo palīdzību nākotnē,» saka I. Jaunzeme. LM nostāja: sieviešu nodarbinātības līmenis, kas ir viens no augstākajiem Eiropā, nedrīkstētu kristies. Tajā pašā laikā pabalstu sistēma apliecina: sievietes saņem par 18 procentiem mazāku algu nekā vīrieši – tas nozīmē arī mazākus pabalstus. Pēc I. Jaunzemes skaidrotā, pie vainas ir profesiju segregācija – sievietes vairākumā strādā publiskajā sektorā, kur ir zemākas algas.
***
UZZIŅAI
Sociālās apdrošināšanas pabalstu saņēmēju portrets
Maternitātes pabalsts Paternitātes pabalsts
Vidējais vecums 29,91 31,40
Vidējā alga, no kā rēķināts 463,80 579,90
Vidējais piešķirtais apmērs 1074
(piešķir par 4 mēnešiem) 123,38 (piešķir par desmit dienām)