Vēl tikai līdz piektdienai rīdzinieki var doties pēc pabalsta, ko pašvaldība reizi gadā piešķir pārtikas iegādei. Līdz 28. martam cilvēks, kam šis pabalsts pienākas, vai viņa likumīgais pārstāvis var Rīgas Sociālajā dienestā iesniegt iesniegumu pabalsta saņemšanai un aizpildīt iztikas līdzekļu deklarāciju.
Ģimenes valsts pabalsts pēdējos gadus bijis un ir sabiedrības uzmanības lokā, jo pagaidām nevienam nav skaidrs, ko ar šo pabalstu – sauktu par universālo, proti, tādu, ko saņem ikviena ģimene Latvijā, neatkarīgi no ienākumiem, darīt.
Labklājības ministrija ziņo, ka trūcīgo skaits šogad ievērojami sarucis. Par pretējo gan liecina Neatkarīgās novērojumi, bezmaksas zupas virtuves un to darbinieku stāstītais.
Latvijā trūcīgas personas statuss pērn decembrī bija piešķirts 109 595 cilvēkiem. Tas nozīmē, ka 5 procenti Latvijas iedzīvotāju ik mēnesi saņem finansiālu palīdzību no savas pašvaldības.
Rīgā Sociālo dienestu vidēji visbiežāk apmeklē gados jauna sieviete ar vidējo izglītību, bet bez darba. Ienākumi viņas ģimenē ir līdz 50 latiem uz ģimenes locekli.
Apkures sezonai sitot pa iedzīvotāju maciņiem, arī pašvaldībām jārēķinās, ka izdevumi sociālajai palīdzībai, kas ietver pabalstu dzīvoklim, varētu palielināties.
Četru gadu laikā šis ir pirmais gads, kad 1. janvāris nevēsta par nodokļu vai nodevu kāpumu. Tiesa, arī būtisks nodokļu samazinājums šogad nav gaidāms un nodokļu slogs joprojām ir krietni smagāks nekā pirmskrīzes laikā.
Nākamgad samazinās maternitātes, paternitātes un vecāku pabalstu ierobežojumus, to paredz Saeimas šodien otrajā un galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi likumā "Par valsts pabalstu izmaksu laika periodā no 2009.gada līdz 2014.gadam" un Valsts sociālo pabalstu likumā.
Saskaņā ar pašvērtējumu tikai 14 procentus iedzīvotāju pašlaik varētu uzskatīt par turīgiem – viņiem pietiek naudas gan pārtikai, gan apģērbam, gan ilgtermiņa lietošanas preču iegādei, liecina pētījumu centra SKDS šāgada oktobrī veiktās iedzīvotāju aptaujas dati.
Vairāk nekā deviņdesmit procentos gadījumu vecāku pabalstu pašlaik saņem sievietes. Vidējais vecums ir 30 gadu, bet vidējais pabalsta apmērs – 287 lati.
Minimālais vecāku pabalsta apmērs no nākamā gada tiks paaugstināts no 63 līdz 100 latiem, paredz Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas trešdien, 31.oktobrī, konceptuāli atbalstītie grozījumi likumā „Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”.
Pabalstu griestu jeb maksimālā pabalsta apmēra noteikšana būs pretrunā sociālās apdrošināšanas pamatprincipam, Neatkarīgajai norāda Labklājības ministrijā (LM). Aktualizējies jautājums, kāpēc sociālās apdrošināšanas pabalstiem, piemēram, vecāku pabalstam jeb tā saucamajai māmiņalgai vai bezdarbnieka pabalstam nav noteikti griesti.
Atzīmējot Latvijas Republikas proklamēšanas 94. gadadienu, politiski represētie un nacionālās pretošanās kustības dalībnieki - valsts pensiju saņēmēji - arī šogad varēs saņemt svētku pabalstu 50 latu apmērā.
Sociālo iemaksu griesti Latvijā ir atcelti kopš 2009. gada. 2008. gada vasarā šādu lēmumu Saeima pieņēma ar nodomu gūt iespējami vairāk līdzekļi sociālajā budžetā.
Mazāk nodrošinātajiem rīdziniekiem arī šogad būs iespēja saņemt pārtikas pabalstu, ko pašvaldība izmaksā reizi gadā. Pabalsta apmērs būs 30 latu. To, visticamāk, sāks maksāt šogad decembrī, bet varēs saņemt līdz nākamā gada marta beigām.