Vecāku pabalstiem jauna redakcija

Pagaidām valdību veidojošās koalīcijas panāktās vienošanās attiecībā uz jauno vecāku pabalstiem ir visai samudžinātas, un, lai skaidri Latvijas iedzīvotājiem pateiktu, kāda ir un kāda būs pabalstu politika nākamajā gadā, politiķiem pašiem jāaprod ar saviem piedāvājumiem.

Jaunākais diskusijās panāktais variants, kas tikai tiek saukts par kompromisu, neparedz vairs ne to, kas bija demogrāfijas vienošanās dokumentā, ne Labklājības ministrijas, ne arī citu politisko spēku piedāvājumus. Radušās pavisam jaunas idejas.

No labklājības ministres Ilzes Viņķeles (Vienotība) teiktā izriet, ka jaunais piedāvājums demogrāfijas jomā tapis aizvadītās nedēļas nogalē, un vairākos tā punktos ideju autori nav Labklājības ministrija, bet vairāki Saeimas deputāti, kuri arī pērn stāvējuši pie demogrāfijas vienošanās šūpuļa, proti, Imants Parādnieks (NA), Inga Bite, Daina Kazāka (abas Reformu partija) un Elīna Siliņa (pie frakcijām nepiederoša deputāte). Labklājības ministre uzsver, ka par šādu variantu izdevies vienoties, pēc iespējas ievērojot sociālās apdrošināšanas sistēmas principus un sociālā budžeta situāciju, tomēr ir skaidrs, ka kopumā ar jauno variantu ministre īsti nav apmierināta. Viens no iemesliem ir tas, ka partneri noraidījuši rosinājumu bērna kopšanas pabalstam, ko vecāks saņemtu par mazuli no gada līdz pusotra gada vecumam, papildus maksāt 100 latus, ja vecāks atgrieztos darbā. «Jaunās vienošanās neveicina jauno vecāku konkurētspēju darba tirgū, neveicinās vēlēšanos mācīties, meklēt darbu,» teica ministre. Viņa arī saskata Satversmes tiesas procesa draudus, jo iedzīvotāji vienādos apstākļos būs nevienlīdzīgi.

Par ko tad ir panākta vienošanās demogrāfijas jomā nākamajam gadam, kas nākusi tik smagās sarunās? Vispirms jāuzsver, ka vairākas no piedāvātajām izmaiņām stāsies spēkā tikai 1. oktobrī, ievērojot to, ka cilvēkiem, kuriem jau ir mazulis vai kuri gaida to piedzimst, ir tiesības rēķināties ar esošo sistēmu. Piedāvātās izmaiņas skar gan bērna kopšanas pabalstu, gan vecāku pabalstu, ko saņem sociāli apdrošinātas personas. No 1. janvāra bērna kopšanas pabalsts sociāli neapdrošinātiem vecākiem plānots par 20 latiem lielāks nekā pašlaik – 120 latu mēnesī, to paredzēts maksāt līdz bērna pusotra gada vecumam, un, ja gadījumā vecāks vēlēsies sākt strādāt, viņš to drīkstēs darīt.

Attiecībā uz sociāli apdrošinātiem vecākiem – no 1. janvāra viņi varēs saņemt vecāku pabalstu tāpat kā līdz šim vai arī bērna kopšanas pabalstu un iespēju strādāt. Tas ir līdz bērna gada vecumam, savukārt līdz bērna 1,5 gadu vecumam – 120 latu bērna kopšanas pabalsts un arī iespēja strādāt. Lielākās izmaiņas skars vecāku pabalstu sistēmu no nākamā gada oktobra. Sociāli apdrošināti vecāki līdz bērna 1,5 gadu vecumam varēs saņemt bērna kopšanas pabalstu 120 latu mēnesī un vēl vecāku pabalstu. Tomēr atšķirībā no demogrāfiskās vienošanās, kur bija izvirzīts mērķis vecāku pabalstu maksāt līdz bērna 1,5 gadu vecumam, tagad radusies jauna ideja – šo vecāku pabalstu izstiept uz šo periodu, proti, kopējā pabalsta summa nemainītos, bet to saņemtu ilgākā laika posmā, un tieši vecāku pabalsts mēnesī tad būtu mazāks. Izpratnei piemērs – jums vecāku pabalstā jāsaņem 1000 latu līdz bērna gada vecumam, mēnesī ap 100 latu, tagad šī summa tiks izmaksāta ilgākā laika periodā (līdz bērna 1,5 gadu vecumam) un būtu 62,5 lati mēnesī. Idejas autori gan uzsver, ka papildus vecāki gan saņemtu bērna kopšanas pabalstu katru mēnesi un kopējie ienākumi nebūtu mazāki.

***

Kas plānots pabalstu jomā nākamgad*?

Vecākiem, kuri nav sociāli apdrošināti no 1. 01. 2014.

Bērna kopšanas pabalsts 120 latu līdz bērna 1,5 gadu

vecumam (tagad 100 latu mēnesī) plus iespēja strādāt

Sociāli apdrošinātiem vecākiem no 1. 01. 2014.

Līdz bērna gada vecumam

Vecāku pabalsts 70% apmērā no algas vai bērna kopšanas pabalsts plus iespēja strādāt (pašlaik pabalsta apmērs tāds pats, tikai nav paredzēta iespēja strādāt un saņemt pabalstu)

No bērna gada līdz 1,5 gadu vecumam

Bērna kopšanas pabalsts 120 latu plus iespēja strādāt

Sociāli apdrošinātiem vecākiem no 1. 10. 2014.

Līdz bērna 1,5 gadu vecumam

Ja vecāks nestrādā – bērna kopšanas pabalsts 120 latu plus vecāku pabalsts 45,7% no algas

Ja vecāks strādā – bērna kopšanas pabalsts 120 latu plus vecāku pabalsts 30% no vecāku pabalsta

* ja tiks panākta galīgā vienošanās starp visām valdību veidojošām partijām

Svarīgākais