Šogad sešpadsmit cilvēku paši ir veikuši sociālās iemaksas pensiju apdrošināšanai. Strādājošo iemaksātās summas ir no pieciem līdz 2100 latiem, liecina Labklājības ministrijas ziņojums.
Trim iedzīvotājiem valsts jau atdevusi pārmaksāto, jo darba devējs sociālo iemaksu parādu ir samaksājis.
Likums par valsts sociālo apdrošināšanu nosaka: cilvēks ir sociāli apdrošināts pensiju apdrošināšanai, ja par viņu faktiski ir veiktas obligātās iemaksas. Ja darba devējs iemaksas nav veicis, tad cilvēkam, sasniedzot pensionēšanās vecumu, ir tiesības pašam veikt sociālās apdrošināšanas iemaksas pensiju apdrošināšanai. Šāda norma ir spēkā no 2011. gada 1. janvāra, un, lai analizētu situāciju, cik daudz ir cilvēku, kuri cieš no darba devēju negodprātīgas rīcības, Saeima uzdevusi valdībai reizi pusgadā veikt analīzi par veiktajām sociālajām iemaksām un to parādiem.
Sociālās apdrošināšanas iemaksas ir veiktas 99,6 procentos no darba devēju norādītās iemaksu summas, taču pilnā apmērā iemaksas veiktas tikai par 88,9 procentiem jeb 291 500 darbiniekiem, liecina Labklājības ministrijas (LM) apkopotā informācija par faktiski veiktajām sociālās apdrošināšanas iemaksām laikā no 2011. gada janvāra līdz 2013. gada aprīlim. Šajā laika posmā palielinājies to cilvēku īpatsvars, par kuriem iemaksas ir veiktas pilnā apmērā, bet samazinājies to, par kuriem iemaksas ir veiktas nepilnā apmērā.
Par 9,6 procentiem jeb 31 500 darbiniekiem iemaksas nav veiktas pilnā apmērā. Piemēram, bija jāmaksā 100 latu, bet faktiski samaksāti tikai 80 lati. Par 1,1 procentu jeb 3700 cilvēkiem veiktās iemaksas bijušas nulle, jo darbinieks šajā laikā, iespējams, bijis bezalgas atvaļinājumā. Par 0,4 procentiem jeb 1300 darbiniekiem iemaksas nav veiktas vispār.
Ziņojumā LM gan norāda, ka situācijās, kad darba devējs nebūs veicis pilnā apmērā sociālās iemaksas par darba ņēmēju, tas nenozīmē, ka personai piešķirtās valsts vecuma pensijas apmērs noteikti samazināsies. Tam esot divi iemesli. Pirmkārt, personas, kas pensionējas šogad vai tuvākajos gados un par tām nebūs veiktas vai sociālās iemaksas būs veiktas nepilnā apmērā, šī situācija neskars nemaz vai skars ļoti minimāli, jo par periodu līdz 2010. gada 31. decembrim joprojām tiks ņemtas vērā personai reģistrētās iemaksas, kaut faktiski tās nebūs veiktas. Otrkārt, uzsver LM speciālisti, neviens sociālo iemaksu parāds nebūs mūžīgs, jo agri vai vēlu tas tiks vai nu samaksāts, vai arī nesamaksātais nodoklis darba devēju maksātnespējas gadījumā tiks kompensēts no Darbinieku prasījumu garantiju fonda.
Sociālo iemaksu parāds ir 130,7 miljoni latu, kas no gada sākuma samazinājās par 1,5 miljoniem latu jeb 1,2 procentiem.