Reaģējot uz publiski pausto ekonomikas ministra (EM) Arvila Ašeradena
paziņojumu saistībā ar OIK atcelšanu:“Ja ir kompetents rīcības plāns, kā to
paveikt ātrāk, aicinu to iesniegt izskatīšanai Ministru kabinetā jau
nekavējoties – es noteikti atbalstīšu. Katrā ziņā, nepieļaušu, ka OIK atcelšana
tiek pārvērsta vienīgi par politisko retoriku, kam neseko rīcība,”kā arī koalīcijas politiķu pausto gatavību pārtraukt OIK afēru pēc iespējas atrāk, Saeimas deputāts Ivars Zariņš (Saskaņa) ir gatavs šādu rīcības plānu piedāvāt.
Šonedēļ Ekonomikas ministrijas darba grupa beidzot iepazīstināja sabiedrību ar priekšlikumiem par to, kā izbeigt valsts izputināšanu ar t.s. obligāto iepirkuma komponenti.
Darba grupa OIK sistēmas likvidācijai nākusi klajā ar valdībai piedāvājamo scenāriju. Tā jēga – samazināt atbalstu elektrības ražotājiem. Uz IKP – maksimums 0,3% no IKP, pašreizējā 1% vietā. Jaunais tirgus kropļošanas mehānisms vairs netiks saukts par obligātā iepirkuma komponenti un arī negarantēs ražotājiem kosmisku peļņu par siltuma palaišanu gaisā. Maksāsim mazāk, bet tāpat maksāsim.
Obligātās iepirkuma komponentes (OIK) sistēma jālikvidē jau šogad un Latvijai nav jāmaksā par to, ka citas Eiropas Savienības (ES) valstis atšķirībā no mums nav spējušas sasniegt ES prasīto līmeni atjaunojamās enerģijas jomā, pauda Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) valdes priekšsēdētājs Armands Krauze.
Elektroenerģijas obligātā iepirkuma sistēmas aizstāšana ar "zaļajiem sertifikātiem" var radīt nekontrolējamu cenu svārstību risku, pauda energokompānijas "Enefit" valdes priekšsēdētājs Jānis Bethers.
Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK) uzskata, ka obligātā iepirkuma komponentes (OIK) sistēma būtu jālikvidē ātrāk nekā trīs gados, reizē ir gatava ar ekonomikas ministru Arvilu Ašeradenu (V) detalizēti pārrunāt piedāvāto risinājumu, sacīja politiskā spēka priekšsēdētāja vietnieks Gaidis Bērziņš.
Vēja enerģijas asociācija (VEA), kas pārstāv Latvijas vēja enerģijas ražotājus, neatbalsta Ekonomikas ministrijas priekšlikumus OIK reformai, jo tie neadekvāti nodrošina valsts uzņemto saistību izpildi un neparedz pārdomātu atjaunojamās enerģijas nozares attīstības scenāriju Latvijā. Savukārt EM ierosinājums OIK atbalsta sistēmu aizstāt ar tā saucamo “zaļo sertifikātu” modeli ir vērtējams kā vienīgi kosmētisks mēģinājums nomainīt nepopulāro OIK nosaukumu ar jaunu.
Ekonomikas ministrijas (EM) piedāvātais modelis, kā tuvāko triju gadu laikā atsacīties no obligātā iepirkuma komponentes (OIK) maksājuma, nav reāls, sacīja Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes (LOSP) ģenerāldirektors Guntis Vilnītis.
Tuvāko triju gadu laikā Latvijā varētu atteikties no obligātā iepirkuma komponentes (OIK), trešdien žurnālistus informēja ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (V).
No obligātās iepirkumu komponentes (OIK) sistēmas jeb maksas par zaļo enerģiju pilnībā atteikties nav iespējams, intervijā LTV raidījumā "Rīta panorāma" sacīja Ekonomikas ministrijas (EM) darba grupas loceklis, enerģētikas eksperts Juris Ozoliņš.
Ekonomikas ministrijas (EM) vadītā darba grupa par obligātās iepirkumu komponentes (OIK) maksājumu sistēmas atcelšanu savā pēdējā sēdē trešdien, 1.augustā, varētu piedāvāt OIK aizstāt ar "zaļajiem sertifikātiem", taču pārejas periodā atjaunot subsidētās enerģijas nodokli, šovakar ziņoja LTV raidījums "Panorāma".
Jūlijā pieņemtā Lietuvas Nacionālā enerģētiskās neatkarības stratēģija elektrības un siltuma ražošanā paredz pilnīgu pāreju uz atjaunojamajiem un citiem nepiesārņojošiem energoresursiem tuvāko 30 gadu laikā. Lielākais uzsvars tiks likts uz vēja staciju un saules enerģijas izmantošanu. Jau 2030. gadā Lietuva plāno panākt, ka 70 % no visa elektrības pieprasījuma tiktu saražots Lietuvā, bet 2050. gadā jāsasniedz pilnīga enerģētiskā neatkarība elektrības un siltuma ražošanā.
Latvijā jau vairāk nekā 22 gadus tiek sniegts valsts atbalsts elektroenerģijas ražotājiem, kas ražo elektroenerģiju no atjaunojamiem energoresursiem, kā arī ražotājiem, kas ražo elektroenerģiju koģenerācijā. Šāda valsts atbalsta sistēma ietekmē visu Latvijas tautsaimniecību un līdz šim brīdim valsts atbalsta ietvaros virs tirgus cenas izmaksātā atbalsta apmērs jau sasniedz vairākus miljardus eiro un tā apmērs turpinās pieaugt vēl miljardos eiro. Tas būs jāturpina segt visai Latvijas sabiedrībai.
Ekonomikas ministrijas (EM) vadītā darba grupa obligātās iepirkumu komponentes (OIK) maksājumu sistēmas atcelšanu nevienosies par OIK atcelšanu, bet gan atjaunojamās enerģijas nozares reputācijas atjaunošanu, aģentūrai LETA sacīja darba grupas loceklis, enerģētikas eksperts Juris Ozoliņš.
Kaut arī ekonomikas ministra vadītā darba grupa tika izveidota, lai sniegtu priekšlikumus elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponentes (OIK) kā patērētāju maksājuma atcelšanai, darba grupa to nomaskējusi divos dažādos maksājumos, kas elektroenerģijas cenu, visticamāk, nesamazinās.
Pēc tam, kad Satversmes tiesa noraidījusi Ģenerālprokuratūras pieteikumu, kurā tā apšauba elektroenerģijas obligātās iepirkuma komponentes atbilstību Satversmei, pārliecināt tiesu tomēr izskatīt šo lietu apņēmusies Saeimas opozīcijā strādājošā Saskaņa.
Atjaunot subsidētās enerģijas nodokli, lielāko daļu mazo staciju nogremdēt ar iekšējās atdeves likmes IRR palīdzību, uztaisīt nozarē ko līdzīgu CO2 kvotu sistēmai un piespiest tirgotājus uzpirkt ražotāju zaļos sertifikātus. Savukārt lielos gāzes dedzinātājus, kas ir arī lielākie OIK maksājuma saņēmēji, turpināt subsidēt, tikai citos veidos. Tāds ir Ekonomikas ministrijā topošā plāna saturs.
Viena no lielākajām Kurzemes koģenerācijas stacijām, SIA "Tukums DH", iespējams, ilgstoši nelietderīgi izmantojusi saražoto siltumenerģiju, kas ir rupjš obligātās iepirkuma komponentes (OIK) noteikumu pārkāpums, šovakar ziņoja "TV3 ziņas".
Latvija tuvāko triju gadu laikā varētu pilnībā atteikties no obligātā iepirkuma komponentes (OIK), pirmdien intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta Panorāma" sacīja ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (V).
Saeima šodien uzdevuma Ministru prezidentam Mārim Kučinskim (ZZS) mēneša laikā iesniegt parlamentā ziņojumu arī par elektroenerģijas obligātās iepirkuma komponentes (OIK) ieviešanas atbildīgajām personām.