nobels

11:00
Nobela prēmija ekonomikā 2024. gadā tika piešķirta Daronam Acemoglu, Džeimsam Robinsonam un Saimonam Džonsonam, kuri izskaidroja pasaulei, kāpēc dažas valstis kļūst bagātas un attīstās, kamēr citas ir iestrēgušas pagātnē, un kāpēc progress un tehnoloģijas noved pie valsts labklājības tikai dažās vietās, kamēr citās ne, raksta BBC.
30.dec 2020
Katru gadu 10. decembrī tiek pasniegtas Nobela prēmijas. Žurnāliste Dārija Juškeviča ir piedalījusies Nobela prēmiju pasniegšanas ceremonijā Stokholmā 1996. gadā. Viņa atceras fascinējošo un neaizmirstamo pasākumu, un nekur nav zudušas toreiz pārdzīvotās izjūtas. Dārijai nav izdevies atrast vēl kādu, nosacīti sakot, cilvēku «no tautas» Latvijā (ne premjeru, ne prezidentu u. tml.), kurš būtu piedalījies Nobela prēmijas ceremonijā. Droši var apgalvot, ka absolūti lielākā daļa no mums šajā ceremonijā nekad nenonāks, tāpēc iztaujājām aculiecinieci Dāriju Juškeviču. Interesanti taču...
12.okt 2020
Šā gada Nobela prēmija ekonomikā piešķirta ASV Stenforda universitātes zinātniekiem Polam Milgromam un Robertam Vilsonam par izsoļu teorijas pētījumiem.
5.okt 2020
Šī gada Nobela balva medicīnā piešķirta ASV virusologiem Hārvijam Alteram un Čārlzam Raisam, kā arī viņu britu kolēģim Maiklam Hotonam, pirmdien paziņojusi Nobela prēmijas komisija.
2.mai 2018
Kamēr latvieši sīki tenko par kārtējiem Latvijas literatūras gada balvas žūrijas lēmumiem, vērienīgs skandāls turpinās Zviedru akadēmijā, organizācijā, kuras uz mūžu ievēlētie locekļi ir atbildīgi par ikgadējo Nobela prēmijas piešķiršanu literatūrā.
10.okt 2013
Nobela prēmiju literatūrā ceturtdien ieguvusi kanādiešu rakstniece Alise Manro.
9.okt 2013
Nobela prēmija ķīmijā trešdien piešķirta austriešu ķīmiķim Martinam Karplusam, britu zinātniekam Maiklam Levitam un izraēliešu zinātniekam Arieham Varšelam par sarežģītu ķīmisko sistēmu modelēšanas datorprogrammu izstrādi.
8.okt 2013
Nobela prēmija fizikā piešķirta britu fiziķim Pīteram Higsam un beļģu zinātniekam Fransuā Englēram par tā dēvēto dievišķo daļiņu jeb Higsa bozonu atklāšanu.
7.okt 2013
Nobela prēmiju medicīnā saņems amerikāņi Džeims Rotmens un Rendijs Šekmens un vācietis Tomass Zīdhofs par atklājumiem, kas ļauj izprast vezikulu transporta mehānismu šūnu iekšienē.
3.mar 2011
Uz prestižo Nobela miera prēmiju šogad kandidē 241 pretendents – 188 privātpersonas un 53 organizācijas, vakar paziņojusi Norvēģijas Nobela komiteja. Saskaņā ar šīs organizācijas principiem nominantu vārdi un izvirzīšanas apstākļi atklātībā tiek nodoti tikai pēc 50 gadiem, taču vairāki kandidāti uz miera prēmiju jau ir zināmi.
15.okt 2010
Norvēģijas ārlietu ministrs šodien izsaucis Ķīnas vēstnieku, lai izteiktu protestu pret Pekinas rīcību pēc Nobela Miera prēmijas piešķiršanas ķīniešu disidentam Liu Sjaobo.
12.okt 2010
Šā gada Nobela Miera prēmijas laureāta, apcietinājumā esošā cilvēktiesību aktīvista Liu Sjaobo sievai nedēļas nogalē ir piemērots mājas arests un ierobežoti sakari ar ārpasauli.
11.okt 2010
Nobela prēmija ekonomikā pirmdien piešķirta trīs ekonomistiem - amerikāņiem Pīteram Daimondam un Deilam Mortensenam, kā arī Lielbritānijā dzīvojošajam un Kiprā dzimušajam Kristoferam Pisaridesam par tirgus analīzes teorijām, pirmdien paziņoja Nobela komiteja.
7.okt 2010
2010.gada Nobela prēmija literatūrā ceturtdien piešķirta peruāņu rakstniekam Mario Vargasam Ljosam, paziņoja Zviedrijas Akadēmija.
6.okt 2010
2010.gada Nobela prēmija ķīmijā trešdien piešķirta trim zinātniekiem - amerikānim Ričardam Hekam un japāņiem Eiiči Negisi un Akiram Sudzuki - par novatoriskiem pētījumiem oglekļa atomu savienošanā.
5.okt 2010
Par Nobela prēmijas ieguvējiem fizikā vakar pasludināti Krievijā dzimušie Andrē Geims un Konstantīns Novosjolovs, kuriem 2004. gadā Mančestras universitātes laboratorijā pirmo reizi izdevās sintezēt grafēnu - faktiski vienu atomu biezu grafīta slāni, kam prognozē lielu lomu elektronikas attīstībā.
2.okt 2009
Šā gada alternatīvo jeb Ig Nobela balvu ieguva dizainere, kas izstrādāja krūšturi, ko var izmantot arī par gāzmasku, kā arī zinātnieki, kuri atklāja, ka govis, kam dots vārds, ir pienīgākas.