Latvijā tiek identificēti 10% līdz 15% viltotu un nelikumīgi ievestu medikamentu un tieši zāļu viltošana ir iedzīvotājiem īpaši bīstams preču viltošanas paveids, biznesa portāla "Nozare.lv" rīkotajā diskusijā par Viltošanas novēršanas tirdzniecības nolīgumu ("Anti-Counterfeiting Trade Agreement" jeb ACTA) teica starptautiskās farmācijas kompānijas "Pfizer" pārstāvniecības direktore Latvijā un Igaunijā Laima Rutka.
Skarbus secinājumus Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēdē otrdien nācās dzirdēt no mediķiem, farmaceitiem un pacientiem par nupat kā spēkā stājušos jauno kompensējamo zāļu sistēmu.
No ceturtdienas aptiekās nepieejamie kompensējamie medikamenti tiks aizstāti ar nākamajiem lētākajiem kompensējamiem medikamentiem, aģentūrai BNS teica Nacionālā veselības dienesta (NVD) sabiedrisko attiecību speciāliste Laura Lapiņa.
Asinsrites, onkoloģijas, diabēta un citu saslimšanu pacientiem pašlaik nav pieejami kompensējamie medikamenti, jo tos aptiekām nevar piegādāt zāļu lieltirgotavas. Nacionālajā veselības dienestā (NVD) otrdienas vakarā nevarēja pateikt, kādi ir iemesli, kāpēc zāles, par kurām ražotāji vai piegādātāji galvojuši, nav pieejamas.
Ventspilī vairāki 15 gadus veci puikas saēdušies kādā bumbu patvertnē atrastas padomju laiku tabletes. Viens no pusaudžiem jau vairākas dienas atrodas slimnīcā, kur viņa organismu skalo no indēm.
Pacientiem, kuri kompensējamās zāles saņēma jau agrāk, proti, līdz ar jaunās sistēmas iedarbināšanu, šogad var nākties maksāt par zālēm vairāk – ja vien viņi neatteiksies no iepriekš lietotā medikamenta un nesāks lietot valsts noteiktās vislētākās zāles.
Aptieku attīstības biedrība (AAB) asi iebilst pret Veselības ministrijas izstrādāto un valdības rīcības plāna projektā iekļauto punktu, kas paredz izveidot jaunu zāļu cenu veidošanas mehānismu, lai mazinātu ražotāju atkarību no izplatīšanas ķēdēm un nodrošinātu vienādas zāļu cenas visā Latvijas teritorijā.
Nevalstisko organizāciju (NVO) pārstāvji ceturtdien atkārtoti iesnieguši valdībai savu noraidošo viedokli un priekšlikumus jaunajai zāļu kompensācijas kārtībai. Ja valdība nereaģēs, tad nevalstiskās organizācijas apsvērs iespēju vērsties Satversmes tiesā.
Lai arī viens vislētākais medikaments konkrētā diagnozē kompensējamo zāļu sarakstā būs zināms tikai no šā gada 1. februāra, jaunā kārtība stājusies spēkā jau šobrīd – jaunajiem pacientiem tiek izsniegti vislētākie medikamenti.
Jaunā kompensējamo medikamentu izrakstīšanas kārtība, kurai jāsāk darboties no 1. janvāra, atlikta uz vienu mēnesi. Zāļu ražotājiem vai to pārstāvjiem Latvijā Nacionālajam veselības dienestam (NVD) jāpiesaka medikamentu cenas, lai valsts izvēlētos lētākos, kurus pacientiem apmaksāt. Valsts spiež uz zemāku cenu, taču ražotāji vēl domā.
Latvijā antibiotiku patēriņš ārpus slimnīcām ir zemākais Eiropas Savienībā un līdz ar to baktēriju rezistences rādītāji pozitīvi atšķiras uz lielāko daļu Eiropas valstu fona.
Ārsti saviem pacientiem mēdz izrakstīt ne tikai nepieciešamos medikamentus, bet arī dubultdevas un nevajadzīgus papildpreparātus, ziņo TV3 raidījums "Nekā personīga".
Lai arī Veselības ministrija (VM) uzsver, ka jaunā kārtība vērsta uz pacientu interešu aizstāvēšanu, ļaujot samazināt viņu izdevumus par ārstēšanu, tomēr, ieviešot pienākumu pirmoreiz kompensējamo medikamentu receptē rakstīt zāļu starptautisko nosaukumu un aptiekai izsniegt vislētāko, mazināsies pacientu iespējas izvēlēties un ārstu tiesības izrakstīt, viņuprāt, pacientam piemērotāko medikamentu.
Valdība šodien izskatīja divus būtiskus likumprojektus – divu Ministru kabineta noteikumu grozījumus, kuri attiecas uz medikamentiem. Neraugoties uz sabiedriskajā telpā izskanējušiem plašiem iebildumiem, veselības ministrs Juris Bārzdiņš nedomā šo jautājumu izskatīšanu apturēt.
Pēc divu nedēļu operatīvo pasākumu kompleksa īstenošanas Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes darbinieki novērsuši liela daudzuma viltoto zāļu ieplūšanu valstī.
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Raimonds Vējonis pēc šodien izskanējušās informācijas par kaimiņvalsts plāniem Latvijā ievest un sadedzināt Lietuvas medicīniskos atkritumus uzsver: „Latvija neplāno dedzināt Lietuvas medicīniskos atkritumus, tā kā Latvijā nav šādu bīstamo atkritumu sadedzināšanas jaudu”.
Pašlaik Latvijā jau ir ievestas gandrīz 75 tonnas Lietuvas medicīnisko atkritumu, kurus apstrādā uzņēmums SIA "Lautus", norāda Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pārstāve Kristīne Barševska.
Veselības ministrija (VM) sagatavojusi grozījumus ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtībā, kas paredz noteikt pienākumu ārstam, pirmo reizi izrakstot kompensējamās zāles, receptē norādīt lētākās jeb tā saucamās references zāles.
Izvēloties dārgākas zāles, no pacientu maka pagājušajā gadā pārmaksāti vairāk nekā 9 miljoni latu; Veselības ministrija (VM) sola stingru rīcību, otrdien vēsta laikraksts "Diena".