Instrukcijas izpēte pirms zāļu iegādes mazinātu pārpratumus

Lai mazinātu sabiedrības satraukumu par medikamentu sastāvā atrodamām E vielām, nepieciešama komunikācija ar ārstu vai farmaceitu. Patērētājiem jābūt tiesībām izlasīt instrukciju un izvērtēt zāļu atbilstību, vēl pirms iztērēta nauda par zālēm.

Aprīlī medijos plaši diskutēja par palīgvielām, kas atrodamas vitamīnos grūtniecēm, jo kāda māmiņa bija pamanījusi, ka vitamīnu sastāvā ir E viela – titāna dioksīds (E171). Ūdenī šķīstošie vitamīni ir jutīgi pret dažādiem ārējiem faktoriem, un titāna dioksīdu pievieno, lai padarītu tablešu apvalku necaurspīdīgu un aizsargātu aktīvās vielas no gaismas iedarbības, un tas nav kaitīgs. Pirms jebkuru zāļu lietošanas grūtniecei jākonsultējas ar ārstu, lai izvērtētu zāļu lietošanas iespējamo risku, guvumu un lai nerastos pārpratumi, informē Zāļu valsts aģentūra (ZVA).

E vielas zāļu krāsai un formai

Zāļu sastāvā ir gan aktīvās vielas zāļu iedarbībai, gan palīgvielas, lai izveidotu zāļu formu. Palīgvielas ir arī pārtikā izmantojamās krāsvielas. Tās pievienotas, lai nodrošinātu krāsu un ļautu atšķirt, piemēram, zāļu stiprumu. Ja pētījumos atzīts, ka krāsvielai piemīt iedarbība, ir brīdinājums zāļu lietošanas instrukcijā. Jebkuru zāļu lietošana saistīta ne tikai ar ieguvumu, bet arī risku, tāpēc pacienti aicināti konsultēties ar ārstu pirms jebkuru zāļu lietošanas, sevišķi grūtniecības laikā, kad zāles un vitamīni lietojami ārsta uzraudzībā. Īpaši uzmanīgiem vajadzētu būt alerģiskiem un jutīgiem cilvēkiem. Medikamentu lietošanas instrukcijā ir norādes, kādos gadījumos konkrētās zāles nedrīkst lietot. Taču, ja instrukcijā nav minēti ierobežojumi bērniem vai grūtniecēm, konkrētās zāles šīs pacientu grupas lietot drīkst, paskaidroja ZVA sabiedrisko attiecību vadītāja Sanita Skaidrā.

Ir gadījumi, kad nepieciešams

Ginekoloģe Dace Matule aizstāv zāļu ražotāju kompetenci: «Ikvienas zāles, kas nonāk aptieku plauktos, ir pārbaudītas un sertificētas, un ārsti izraksta katram pacientam individuāli nepieciešamos medikamentus. Esmu pret nevajadzīgu un nepamatotu zāļu lietošanu, bet ir gadījumi, kad tās nepieciešamas. Piemēram, grūtniecēm ir ārkārtīgi svarīga folskābes lietošana pirmajā grūtniecības trimestrī. Tā nepieciešama bērniņa veselībai, un to nav iespējams uzņemt, ievērojot veselīga uztura principus.»

Instrukcijas pieejamība

Lai zāļu lietotājs būtu informēts par zāļu sastāvu un iespējamām blakusparādībām, jābūt pieejamai zāļu lietošanas instrukcijai. Tomēr pastāv problēma, ka zāļu instrukciju iespējams izlasīt tikai tad, kad produkts jau iegādāts un nauda iztērēta. Zāļu lietošanas instrukcijas pieejamas arī elektroniskā veidā ZVA tīmekļa vietnē: www.zva.gov.lv, sadaļā Reģistrs. Kāds farmaceits, kurš vēlējās palikt anonīms, pastāstīja savu viedokli par zāļu instrukcijas pieejamību pirms zāļu

iegādes. Viņš norādīja, ka ir tiesības šo instrukciju lūgt un, ja aptiekā ir dators un printeris, farmaceits var izdrukāt zāļu instrukciju un iedot izlasīt. Kaitīgās vielas zāļu sastāvā jāvērtē kritiski, piemēram, grūtniecei bīstams var būt aspirīns, kas ir bez receptes iegādājams medikaments. Farmaceits norādīja, ka zāļu lietošanas instrukcijas internetā ir sensitīvs jautājums, jo nereti cilvēki ir nekompetenti, neizprot informāciju un atsakās lietot zāles, kas viņiem palīdzētu. Viņš arī atzina, ka diezin vai dotu pircējam lasīt instrukciju, ja aptiekā būtu gara rinda.

Jārunā ar farmaceitu

Viens no farmaceitiskās aprūpes pamata uzdevumiem ir saprotamā valodā iepazīstināt pircēju ar zāļu sastāvu un blakusparādībām, kā arī uzdot jautājumus, lai noskaidrotu piemērotību. Ja šķiet, ka zāles nav piemērotas, farmaceits var piemeklēt analoģiskas zāles bez vielām, kas var izraisīt veselības problēmas. Turklāt pacients pats var pieņemt lēmumu – iegādāties konkrētās zāles vai nē. Vecāka gadagājuma cilvēki izrādot interesi un jautā farmaceita viedokli. Komunikācijas dēļ aptiekās var veidoties rinda, bet jābūt saprotošiem. Pirms zāļu lietošanas, ja zāļu apraksts nav saprotams, drošāk būtu iet uz aptieku jautāt padomu profesionālim. Zāles pārbauda, neatļautas vielas neiekļaujot. Cits jautājums, vai zāles pareizi un atbilstoši norādījumiem lieto, skaidro

Mēness aptiekas sabiedrisko attiecību konsultante Zaiga Barvida.

***

UZZIŅAI

Titāna dioksīds ir dabisks minerāls, ko izmanto kosmētikā kā krāsvielu un vielu, kas pasargā ādu no ultravioletā starojuma jeb darbojas kā UV staru filtrs.