Ukrainas austrumos atrodas Zaporižjas atomelektrostacija, kuru Krievija ieņēma drīz pēc iebrukuma Ukrainā 2022. gadā - tā bieži ir kļuvusi par bažu avotu starptautiskajiem novērotājiem. Vai pasaule ir gatava vēl vienai Černobiļai? Skaidro euronews.com.
Klimata un enerģētikas ministrija(KEM) plāno sākt sarunas ar Igaunijas Klimata ministriju, lai padziļināti izvērtētu sadarbības iespējas ar Igauniju atomelektrostacijas būvniecībā un ekspluatācijā, teikts KEM izstrādātajā informatīvajā ziņojumā.
Karš Ukrainā, energoresursu deficīts un šokējoši augstas energoresursu cenas būtiski ietekmējušas enerģētikas nozari Eiropā. Ir skaidrs, ka nav vairs iespējams paļauties uz "lēto" fosilu energoresursu importu no Krievijas, savukārt atjaunīgie energoresursi pagaidām nevar pilnvērtīgi nodrošināt nepieciešamo energoapgādes drošumu un apjomu, norāda AS "Latvenergo" Attīstības daļas vadītājs Oļegs Linkevičs un AS "Latvenergo" Attīstības daļas projektu vadītājs Jānis Andersons.
Aizvadītajā nedēļā Eiropas Parlaments atbalstīja noteikumus, kas investīcijas kodolenerģijas izmantošanā uzskata par videi draudzīgām tehnoloģijām. Šāds lēmums izraisīja Eiroparlamenta “zaļo” skaļu neapmierinātību, taču viņu centieni to apturēt cieta neveiksmi. Arī Latvija beidzot sākusi gatavoties atomelektrostaciju pievienošanai savai energobilancei. Attiecīgu likumprojektu šonedēļ izskatīs Saeima.
Latvijai kopā ar Igauniju būtu nepieciešams būvēt atomelektrostaciju, sociālajā tīklā "Twitter" raksta Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP).
Latvijas Universitātes profesors, fiziķis Vjačeslavs Kaščejevs mikroblogošanas vietnē "Twitter" skaidro, cik kaitīga ir šobrīd esošā karadarbība Ukrainā pie Zaporožjes AES.
Francijas prezidents Emanuels Makrons otrdien pavēstīja, ka Francija atsāks atomelektrostaciju būvniecību, lai apmierinātu augošās prasības pēc enerģijas un risinātu izaicinājumus vides jomā.
Ķīnas atomenerģētikas drošības aģentūra ceturtdien atzinusi, ka atomelektrostacijā Guandunas provincē radušās problēmas ar kodoldegvielas stieņiem, taču noliegusi radiācijas noplūdi.
Lietuva otrdien nosūtījusi Baltkrievijai notu, kurā pausts ass nosodījums Minskas plāniem novembra sākumā uzsākt elektroenerģijas ražošanu netālu no abu valstu robežas uzceltajā Astravjecas atomelektrostacijā (AES), ko Lietuva uzskata par nedrošu.
Krievijas pirmā peldošā atomelektrostacija pašlaik ir ceļā no Murmanskas uz Čukču pussalu, kur tā tiks noenkurota pie Pevekas pilsētas. Krievijas varas iestādes uzskata, ka šis ir pietiekami efektīvs paņēmiens, lai ar enerģiju nodrošinātu nomaļus reģionus, kas atrodas ūdenstilpju piekrastē, turklāt neslēpj cerības, ka šādas tehnoloģijas varētu eksportēt. Savukārt ekologi ceļ trauksmi un jau izdomājuši peldošajai AES tādus apzīmējumus kā «Černobiļa uz ledus» un «Kodoltitāniks».
Krievija sestdien žurnālistiem Murmanskā prezentē pasaulē pirmo peldošo atomelektrostaciju (AES) "Akademik Lomonosov", kas būvēta Sanktpēterburgā un paredzēta pieslēgšanai elektroapgādes tīklam Krievijas tālajos ziemeļos.