Sestdien 8.aprīlī SIA StarSpace observatorijā netālu no Suntažiem notiks ikgadējais pavasara debess vērotāju salidojums jeb StarParty, kurā aicināti piedalīties gan astronomijas interesenti, gan tie, kuri debesīs veras reti. Pasākums, kas pirmo reizi tika organizēts Starptautiskā astronomijas gada ietvaros 2009.gada aprīlī, no teleskopu īpašnieku un debess vērotāju sanākšanas ir izaudzis par vērienīgu informatīvi-izklaidējošu pasākumu visa vakara garumā.
Kosmiskā teleskopa «Hubble» iegūtās fotogrāfijas ļāvušas Mērilendas universitātes astronomu grupai secināt, ka vismaz divi no pieciem pundurplanētas Plūtona pavadoņiem atrodas haotiskā kustībā. Žurnālā «Nature» zinātnieki norāda, ka tas pats varētu attiekties arī uz vēl diviem mazākajiem Plūtona pavadoņiem. Ļoti iespējams, ka taisnība ir tiem, kuri uzskata, ka Plūtons un par tā lielāko pavadoni uzskatītais Harons patiesībā veido dubultplanētu sistēmu.
Mičiganas štata universitātes zinātniekiem, iespējams, izdevies noskaidrot, kādēļ daudzās galaktikās jau pirms miljardiem gadu faktiski apstājies jaunu zvaigžņu veidošanās process un tās kļuvušas par vecu un mirstošu zvaigžņu kapsētām. Fizikas un astronomijas profesora Marka Voita vadītā zinātnieku grupa uzskata, ka papildus melno caurumu ietekmei savu artavu dod arī supernovas, kas no galaktikām burtiski «izmēž» gāzes un putekļus, no kuriem varētu rasties jaunas zvaigznes.
Mūsu pašu galaktikā jeb Piena Ceļā vien varētu būt miljardiem planētu, uz kurām ir dzīvībai piemēroti apstākļi, vismaz mūsu izpratnē. Šādas aplēses veikuši Austrālijas Nacionālās universitātes un Kopenhāgenas Nilsa Bora institūta zinātnieki, kuru pētījumu rezultāti publicēti žurnālā «Monthly Notices of the Royal Astronomical Society».
22.septembrī tiek rīkota Starptautiskā Mēness novērojumu nakts, kuras ietvaros vairāk nekā simts vietās visā pasaulē notiks Mēness novērojumi un tematiski pasākumi.
Šorīt retā astronomiskā parādība - Venēras pāriešana pāri Saules diskam jeb Venēras tranzīts - Latvijā vislabāk bija vērojams Kurzemē, bet citviet vērošanai traucēja mākoņi.
10. decembra pēcpusdienā, ja laika apstākļi būs labvēlīgi, Latvijas iedzīvotāji varēs kļūt par visai neparasta notikuma aculieciniekiem, jo neilgi pirms saulrieta ziemeļaustrumos lēks satumsis Mēness.
Sestdien no plkst. 20:00 Latvijā būs novērojams Drakonīdu meteoru plūsmas maksimums, kas īpaši labvēlīgos apstākļos varētu izvērsties par zvaigžņu lietu.
Decembra vidū pacietīgākajiem skatītājiem tumšajās debesīs būs iespēja redzēt kādu ātru un spožu "krītošu zvaigzni", aģentūrai LETA pastāstīja Latvijas Astronomijas biedrības projektu vadītājs Mārtiņš Gills.
Amerikāņu astronomi ap Saturnu atklājuši gigantisku, agrāk nezināmu gredzenu, kas sastāv no putekļiem un ledus un praktiski neatstaro redzamu gaismu, tādēļ līdz šim par viņu nekas nebija zināms, ziņo BBC.
9. oktobrī Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) Mazajā zālē, Akadēmijas laukumā 1, 3. stāvā tiks atklāta Starptautiskā astronomijas gada ietvaros rīkotās populārzinātniskās konferences "Astronomija Latvijā" pirmā darba diena.