INTERESANTI: Zinātnieki spēs radīt mākslīgas polārblāzmas

© SIPA

Ame­ri­kā­ņu zi­nāt­nie­ki ie­ro­si­nā­ju­ši mū­su pla­nē­tas or­bī­tā no­gā­dāt ele­men­tār­da­ļi­ņu pa­āt­ri­nā­tā­ju, kas ļau­tu pē­tīt to ele­men­tār­da­ļi­ņu īpa­šī­bas, kas no kos­mo­sa tu­vo­jas mū­su pla­nē­tai. Zi­nāt­nis­kā in­stru­men­ta pa­pil­du efekts bū­tu tāds, ka po­lār­blāz­mas va­rē­tu no­vē­rot jeb­ku­ros pla­tu­ma grā­dos, rak­sta «Jo­ur­nal of Geophysical Re­se­arch».

Pa­gai­dām pro­jekts ir pa­ma­tots ti­kai te­orē­tis­ki, kas no­zī­mē – spe­ci­ālis­ti mek­lē fi­nan­sē­ju­mu tā re­ali­zē­ša­nai. Vi­ņu ap­rak­stī­ta­jam pa­āt­ri­nā­tā­jam bū­tu jā­at­ro­das ap­tu­ve­ni 300 kilo­met­ru augs­tu­mā virs Ze­mes, tā plā­no­tā sta­ra ener­ģi­ja ir 0,5 līdz 10 elek­tro­nvol­tu, bet im­pul­sa il­gums ne­pār­sniegs 0,1 mikro­se­kun­di. Tā­tad šis ele­men­tār­da­ļi­ņu pa­āt­ri­nā­tājs ir ap­tu­ve­ni trīs rei­zes jau­dī­gāks ne­kā līdz­īgas ie­rī­ces, ko sa­vu­laik iz­strā­dā­ju­si ASV Na­ci­onā­lā ae­ro­nau­ti­kas un kos­mo­sa iz­pē­tes pār­val­de NA­SA.

Ar pa­āt­ri­nā­tā­ja pa­lī­dzī­bu zi­nāt­nie­ki vē­las ie­gūt vai­rāk in­for­mā­ci­jas gan par ele­men­tār­da­ļi­ņām, gan mū­su pla­nē­tas mag­nē­tis­kā lau­ka lī­ni­jām. Tā iz­sta­ro­tais elek­tro­nu kū­lis pre­cī­zi ie­zī­mēs šīs lī­ni­jas, bet, elek­tro­niem no­nā­kot līdz pla­nē­tas at­mo­sfē­rai, to sa­dur­smes ar at­mo­sfē­ras mo­le­ku­lām ra­dīs po­lār­blāz­mu. Tas, ka šo blāz­mu būs ie­spē­jams iz­rai­sīt «pēc pa­sū­tī­ju­ma» un fak­tis­ki jeb­ku­rā mū­su pla­nē­tas pun­ktā, pēc ie­ce­res au­to­ru do­mām, var ļaut da­ļu pro­jek­tā ie­gul­dī­to lī­dzek­ļu at­pel­nīt no tū­ris­tiem.

Pasaulē

Pārmērīgi liels mazkustības laiks bērnībā palielina sistolisko asinsspiedienu, savukārt trīs stundas ikdienas fiziskās aktivitātes var mazināt šo risku, atsaucoties uz revolucionāru pētījumu, kas aptver bērnību līdz jaunam pieaugušo vecumam, vēsta scitechdaily.com.

Svarīgākais