Amerikāņu zinātnieki ierosinājuši mūsu planētas orbītā nogādāt elementārdaļiņu paātrinātāju, kas ļautu pētīt to elementārdaļiņu īpašības, kas no kosmosa tuvojas mūsu planētai. Zinātniskā instrumenta papildu efekts būtu tāds, ka polārblāzmas varētu novērot jebkuros platuma grādos, raksta «Journal of Geophysical Research».
Pagaidām projekts ir pamatots tikai teorētiski, kas nozīmē – speciālisti meklē finansējumu tā realizēšanai. Viņu aprakstītajam paātrinātājam būtu jāatrodas aptuveni 300 kilometru augstumā virs Zemes, tā plānotā stara enerģija ir 0,5 līdz 10 elektronvoltu, bet impulsa ilgums nepārsniegs 0,1 mikrosekundi. Tātad šis elementārdaļiņu paātrinātājs ir aptuveni trīs reizes jaudīgāks nekā līdzīgas ierīces, ko savulaik izstrādājusi ASV Nacionālā aeronautikas un kosmosa izpētes pārvalde NASA.
Ar paātrinātāja palīdzību zinātnieki vēlas iegūt vairāk informācijas gan par elementārdaļiņām, gan mūsu planētas magnētiskā lauka līnijām. Tā izstarotais elektronu kūlis precīzi iezīmēs šīs līnijas, bet, elektroniem nonākot līdz planētas atmosfērai, to sadursmes ar atmosfēras molekulām radīs polārblāzmu. Tas, ka šo blāzmu būs iespējams izraisīt «pēc pasūtījuma» un faktiski jebkurā mūsu planētas punktā, pēc ieceres autoru domām, var ļaut daļu projektā ieguldīto līdzekļu atpelnīt no tūristiem.