Piena ceļā var būt miljardiem dzīvībai piemērotu planētu

© AFP

Mū­su pa­šu ga­lak­ti­kā jeb Pie­na Ce­ļā vien va­rē­tu būt mil­jar­diem pla­nē­tu, uz ku­rām ir dzī­vī­bai pie­mē­ro­ti ap­stāk­ļi, vis­maz mū­su iz­prat­nē. Šā­das ap­lē­ses vei­ku­ši Aus­trā­li­jas Na­ci­onā­lās uni­ver­si­tā­tes un Ko­pen­hā­ge­nas Nil­sa Bo­ra in­sti­tū­ta zi­nāt­nie­ki, ku­ru pē­tī­ju­mu re­zul­tā­ti pub­li­cē­ti žur­nā­lā «Monthly No­ti­ces of the Royal As­tro­no­mi­cal Society».

Nil­sa Bo­ra in­sti­tū­ta as­tro­noms Ste­fens Ja­kob­sens at­gā­di­nā­jis, ka kopš 2009. ga­da ar Kep­le­ra te­le­sko­pu pē­tīts ap­tu­ve­ni 150 000 zvaig­žņu sis­tē­mu un iden­ti­fi­cēts vai­rāk ne­kā 1000 pla­nē­tu, uz ku­rām va­rē­tu val­dīt līdz­īgi ap­stāk­ļi kā uz Ze­mes. Ta­ču ar te­le­sko­pa (lai cik tas jau­dīgs bū­tu) pa­lī­dzī­bu at­tā­lās zvaig­žņu sis­tē­mās eso­šas pla­nē­tas ne­maz nav tik vien­kār­ši pa­ma­nīt, jo vai­rāk tik ne­lie­las pla­nē­tas, kā re­la­tī­vi ir Ze­me.

Tā­pēc Ste­fans Ja­kob­sens un vi­ņa ko­lē­ģi iz­man­to­ju­ši Ti­ti­us - Bo­des me­to­di, kas sa­vu­laik ļā­va te­orē­ti­ķiem ne ti­kai prog­no­zēt Urā­na ek­sis­ten­ci, bet arī sa­mē­rā pre­cī­zi no­teikt tā pa­ra­met­rus, pa­šu pla­nē­tu ne­maz ne­no­vē­ro­jot. Ana­li­zē­jot Kep­le­ra te­le­sko­pa sa­vāk­tos da­tus par 151 pla­nē­tu sis­tē­mu, ku­rās te­le­skops bi­ja fik­sē­jis pa trim līdz se­šām pla­nē­tām kat­rā, zi­nāt­nie­ki te­orē­tis­ki pa­ma­to­ju­ši vēl 228 pla­nē­tu ek­sis­ten­ci. «Tur­klāt kat­rā sis­tē­mā līdz pat trim pla­nē­tām at­ro­das tā sau­kta­jā ap­dzī­vo­ja­mā zo­nā, kur var past­āvēt ūdens šķid­rā for­mā,» skaid­ro­jis S. Ja­kob­sens. Ņe­mot vē­rā to, cik daudz zvaig­žņu ir mū­su ga­lak­ti­kā, lēsts ko­pē­jais ta­jā eso­šo ek­sop­la­nē­tu skaits.

Pasaulē

Pārmērīgi liels mazkustības laiks bērnībā palielina sistolisko asinsspiedienu, savukārt trīs stundas ikdienas fiziskās aktivitātes var mazināt šo risku, atsaucoties uz revolucionāru pētījumu, kas aptver bērnību līdz jaunam pieaugušo vecumam, vēsta scitechdaily.com.

Svarīgākais