Miroņa pensija Reformu partijai

2010. gadā Latvijai šermuļos sarauties lika kāda krimināla ziņa no Tukuma: dēls dzīvoklī gadu glabājis maisos ietītu mātes līķi, kas labi saglabājies. Visu gadu viņš saņēmis mātes pensiju un lietojis viņas kredītkarti.

 Kā to varēja nemanīt radinieki, kaimiņi? Līdzīgi gadījumi atgadās šad tad – nesen arī Pļavniekos. Tie neliecina par atsevišķu mūsu laikabiedru augsto morāli.

Gandrīz vai ļoti līdzīgs sižets jau pailgi norisinās arī Latvijas politiskajā vidē, kur šonedēļ noslēdzās tā kārtējais cēliens, bet laikam jau vēl būs kāds turpinājums. Administratīvā rajona tiesa 4. jūnijā noraidīja Reformu partijas (RP) sūdzību par Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieka lēmumu pārtraukt Reformu partijai (agrāk Zatlera Reformu partija) piešķirtā valsts budžeta finansējumu. Ne viens vien Latvijas pilsonis, šo ziņu dzirdot, izbrīnā iesauksies: «Kā? Vai tad tāda Reformu partija vēl pastāv?» Pastāv, pastāv! No vienas puses, it kā vēl pastāv, lai gan, ja raugās no otras puses, tā ir sen jau norakstīts politisks līķis, kuram nekādas nākotnes politikas laukā vairs nav. Tās kādreizējie dibinātāji jau sen ir pametuši kuģi, saostījušies ar citām partijām, lai gan ir vēl šādi tādi tās biedri un pat partijas valde. Šī valde tuvākajā laikā varbūt pat sanākšot uz sēdi! Bet var gadīties arī, ka to, vai pārsūdzēt KNAB lēmumu, izlemšot elektroniski.

Un tomēr šim veidojumam, kas sēdes rīko virtuālajā vidē, netrūkst bezkaunības gadiem ilgi cīkstēties par naudu, kas turklāt ir nodokļu maksātāju nauda.

Partijas strīdā ar KNAB ir sakrājusies jau gara peripetiju vēsture, kuru īsumā var atreferēt tā: KNAB priekšnieks Jaroslavs Streļčenoks bija pieņēmis lēmumu pārtraukt RP piešķirtā valsts budžeta finansējuma izmaksu, jo 2013. gada 12. aprīlī stājās spēkā KNAB 2012. gada 1. jūnija lēmums par RP saukšanu pie administratīvās atbildības par nepatiesu ziņu norādīšanu 2011. gada vēlēšanu ieņēmumu un izdevumu deklarācijā un informācijas publicēšanas kārtības neievērošanu saistībā ar saņemtajiem ziedojumiem. Partija nebija norādījusi darījumus 38 tūkstošu latu apmērā.

Ar šo KNAB lēmumu līdz Saeimas vēlēšanām šogad rudenī partijai gar degunu aiziet 237 619 eiro.

KNAB priekšnieka lēmumu partija publiski nodēvēja par «nekvalitatīvu precedentu». Šeit nu gan jāiebilst. Jo šis ir gadījums, kad KNAB ir izdarījis labu darbu, nepieļaujot prāvas budžeta naudas summas izplekerēšanu. Nevis KNAB lēmums, bet Reformu partija ir nekvalitatīvs precedents – radusies un nepelnītu popularitāti ieguvusi uz populisma viļņa, bet pēc tam pilnībā izšķērdējusi savulaik tik milzīgo vēlētāju uzticības kredītu.

Reformu partija ar savām sūdzībām par atņemto finansējumu ir staigājusi pa daudzām tiesu instancēm, atņemot tām laiku un resursus, kurus tās varēja būt lietojušas tiešām nopietnu lietu izskatīšanai. Rīgas Centra rajona tiesa, pēc tam Rīgas Apgabaltiesa atstāja negrozītu KNAB priekšnieka lēmumu. Arī Administratīvā rajona tiesa ir pateikusi tādu pašu verdiktu. Bet ir jau vēl Administratīvā apgabaltiesa, un RP droši vien nekautrēsies lēmumu pārsūdzēt arī šajā instancē.

Nesen KNAB nāca klajā ar konstatējumu, ka valdošās partijas valsts naudu tērējušas dažādiem neattaisnojamiem izdevumiem. To starpā Reformu partija izcēlās ar to, ka valsts naudu tērējusi, apmaksājot alkoholu, tēju, kafiju un sēru vainagus.

Te atkal prātā nāk Tukuma dēls, kas gadu neapglabāja savu māti. Lai gan rīkojies viņš bija šķērmi, var jau arī atrast kādu attaisnojumu – cilvēks bija nabadzīgs, nebija naudas bēru izdevumiem, droši vien, ka cilvēks bija izmisis, daudz dzēra, droši vien, ka krutku. Tā tas notiek būdiņās.

Bet pilīs par valsts naudu dzer daudz smalkākus dzērienus, tikai tas nenozīmē, ka šie dzērēji ir morāli tīrākas personas. Viņi, kad naudas aptrūkstas, iet uz tiesu, lai dabūtu notrallināšanai vēl kādus pārsimts tūkstošus eiro. Lai gan Reformu partijas politiskais mironis jau sen guļ ievīstīts maisos blakusistabā, ir cilvēki, kas izskatās labi saglabājušies un grib saņemt šā miroņa pensiju. Lai vai kā, ja salīdzina Tukuma dēla un Zatlera reformu gadījumu, saprotamāks un simpātiskāks tomēr ir cilvēks no Tukuma.

Viedokļi

Premjerministre Evika Siliņa atzinusi, ka viņa ar saviem ministriem un Baltijas valstu premjeriem apspriedusi RB būves izbeigšanu un visi secinājuši, ka tāds lēmums dārgi maksāšot Praktiski lēmējiem bija jāizšķiras starp dārgu un nesamaksājami dārgu lēmumu nākotnē. Latvijai dārgais- nozīmētu ES atmaksāt nedaudz vairāk par vienu miljardu EUR vai nākotnē maksāt aptuveni 5 miljardus, lai būvi pabeigtu. Pie pēdējiem vēl būtu jāpieskaita sākotnējais miljards, ja būvi nepabeidz laikā, t.i. 2030. gadā. Eksperti gan saka, ka Latvijai nekādi neesot iespējams iekļauties grafikā un tuvākais varētu būt 2035. gads.