erēdniecība sagatavojusi “jauku dāvanu” mūsu valsts dzimšanas dienā mazajiem uzņēmējiem. Pēc presē pieejamās informācijas Finanšu ministrs Jānis Reirs Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai ieteicis rosināt likumdošanas izmaiņas, kas mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātājiem jau no 2016. gada ierobežos pakalpojumu sniegšanu juridiskajām personām (neierobežojot preču pārdošanas iespējas). Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija atkārtoti lems par šo jau 24.novembrī.
Viena no iespējām ir, ka šāds aizliegums strādāt ar juridiskajām personām stāsies spēkā jau pēc nedaudz vairāk kā mēneša, no 2016.gada 1.janvāra, vai arī no 2016.gada 1.jūlija. Otrajā gadījumā pie esošā MUN likuma, tas tehniski nemaz nav iespējams, jo mainīt MUN statusu iespējams tikai un vienīgi līdz kārtējam 15.decembrim uz nākamo gadu! Tas nozīmē, ka esošajiem MUN maksātājiem būs japārtrauc sava darbība vai “jāklonē” uzņēmums kā alternatīvs SIA, kas nav MUN maksātājs. Kas protams, nozīmē maksājumus: nodevas, juristus, grāmatvežus.
Tā nav bezmaksas izklaide, kas prasīs arī ievērojamus administratīvos valsts resursus, nemaz nerunājot par pārejas periodu. Jebkurš uzņēmums plāno savu darbību vismaz gadu uz priekšu, rēķinoties ar paredzamajiem nodokļiem. Kā šādos apstākļos lai plāno savu budžetu? Tātad, piemēram, uzkopt telpas privātpersonām drīkstēs, bet firmas apkalpot vairs ne? Vai juridiskos un grāmatvedības pakalpojumus tagad drīkst sniegt tikai ekskluzīvi privātpersonām? Vai ventilācijas iekārtas apkalpot tagad uzņēmumiem aizliegs?
Tie ir tikai daži piemēri, taču ietekmēs ikvienu mazo biznesu. Pēc Eurostat datiem, kopā no 1,6 Mio uzņēmumiem, 9 no 10 uzņēmumiem Eiropas Savienībā ir mazāk par 10 darbiniekiem*. Neesam mēs, MUN maksātāji, noziedznieki, ķeriet sliktos, meklējiet shēmotājus, bet ļaujiet parastajiem mirstīgajiem un uzņēmumiem dzīvot! Mēs nevēlamies emigrēt, pārcelt nodokļus uz citām jurisdikcijām, mēs vēlamies dzīvot te, Latvijā, kur ir mūsu mājas! Pienākusi X stunda ne tikai globālā līmenī, bet iznīcināts tiek uzņēmējdarbības atbalsta rīks Latvijā. Ir naivi cerēt, ka “tas uz mani neattiecas”. Kā norāda VID, uz 01.09.2015 Latvijā reģistrēti 45 815 mikrouzņēmuma nodokļa maksātāji, katrs vidēji nodarbinot 2,6 darbiniekus. Piemēram, ja puse no šiem uzņēmumiem pārtrauks savu darbību, tas nozīmē, ka 59 559 cilvēki var kļūt bezdarbnieki.
08.04.2010 MUN ieviesa, rakstot anotācijā: “...Turklāt, ekonomiskās situācijas pasliktināšanās rezultātā ir ievērojami pieaudzis bezdarba līmenis. Bez darba palikušo iedzīvotāju alternatīvā nodarbošanās varētu būt uzņēmējdarbības uzsākšana, ko varētu veicināt administratīvo prasību samazināšana un vienkāršota uzņēmumu ienākuma nodokļa, iedzīvotāju ienākuma nodokļa un valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu noteikšanas kārtība mikrouzņēmumiem.”
Vai tiešām Latvijā ir tik ļoti samazinājies bezdarba līmenis, ka šie gandrīz 60 tūkstoši potenciālo bezdarbnieku mums kā darba ņēmēji vairs nav vajadzīgi? Vai valstij ir ieplānoti pabalsti, kā šos iedzīvotājus uzturēt? Vai arī šis ir kāds anti reemigrācijas plāns? Vai tiek klaji ignorēts Valsts pārvaldes iekārtas likuma 10.panta 5 apakšpunkts “Valsts pārvalde savā darbībā ievēro labas pārvaldības principu.
Tas ietver atklātību pret privātpersonu un sabiedrību, datu aizsardzību, taisnīgu procedūru īstenošanu saprātīgā laikā un citus noteikumus, kuru mērķis ir panākt, lai valsts pārvalde ievērotu privātpersonas tiesības un tiesiskās intereses.”? MUN kuģis straujā tempā, finanšu orķestrim spēlējot, dodas uz savu aisbergu. Aicinu nekavējoties pārstāt iznīcināt mazo uzņēmējdarbību! Attopieties, nav mums nekāda Leiputrija, neaug mūsu “naudas kociņiem” banknotes zaros! Aicinu uzņēmējus, asociācijas, biedrības, organizācijas, visus tos, kam nav vienalga, aktīvi iesaistīties un paust savu viedokli, lai nepieļautu mazo uzņēmumu iznīcināšanu!
Agnese Pastare, Finanšu eksperte, SIA PB Finanses Valdes locekle, SIA ABZ FINANCE Valdes priekšsēdētāja, LTRK Nacionālās Stratēģijas Padomes locekle * http://ec.europa.eu/eurostat/documents/2995521/7076793/4-17112015-AP-EN.pdf/1db58867-0264-45c0-