Veselības ministre Anda Čakša neredz pamatojumu Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas valdes vēlmei lemt par streika rīkošanu.
Šorīt intervijā LTV raidījumam "Rīta Panorāma" ministre pauda izbrīnu par šādu asociācijas vēlmi, jo tādai neredzot pamata, lai gan Veselības ministrija šobrīd atrodas aktīvā sarunu posmā ar nozares organizācijām.
"Ir skaidrs, ka naudas apjoms nav pietiekams, bet es domāju, ka ir pietiekami daudz vietas sarunām," piebilda ministre.
Jau ziņots, ka neraugoties uz e-veselības sistēmas obligātas lietošanas termiņa pagarināšanu par deviņiem mēnešiem, Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas valde un pēc tam arī pilnsapulce vēl spriedīs par streika nepieciešamību.
Tiessa, ģimenes ārstus satrauca divi jautājumi - e-veselības sistēmas ieviešana un atalgojuma jautājums. Lai gan viens no jautājumiem šodien daļēji atrisināts, atalgojuma pieaugums visiem nozares mediķiem nākamgad nav plānots.
Arī jau iepriekš ir pārcelti e-veselības ieviešanas termiņi, tomēr šajā laikā nekas nav mainījies, tāpēc asociācija arī šoreiz raugās piesardzīgi. Viņa atzīmēja, ka deviņi mēneši ir pats mazākais laiks, kurā iespējams veikt sistēmas pilotprojektu un novērst atklātās kļūdas.
Attiecībā uz atalgojumu mediķi cerēja uz papildu aptuveni 20 miljoniem eiro nākamā gada budžetā algu palielināšanai, tomēr tas nav noticis.
Līdz ar to asociācija tomēr 2.decembrī valdes sēdē par streika rīkošanu runās un izlems, vai to tomēr neorganizēt vai arī lēnām virzīties šādas iespējas virzienā.
Ņemot vērā, ka līdz 1.decembrim visas ārstniecības iestādes un aptiekas nebūs noslēgušas līgumu ar Nacionālo veselības dienestu par veselības informācijas sistēmas izmantošanu un pacientiem varētu tikt būtiski ierobežota iespēja saņemt darbnespējas lapu, termiņš, no kura darbnespējas lapas un receptes ir obligāti jāizraksta e-veselības sistēmā, tiek pagarināts par deviņiem mēnešiem.
Attiecībā uz e-recepti noteikts, ka e-recepšu izrakstīšanas pienākums no 2017.gada 1.septembra attieksies tikai uz gadījumiem, kad tiks izrakstītas zāles, kuru iegādes izdevumus pacientam daļēji vai pilnībā kompensē no valsts budžeta līdzekļiem.