Latvijā vairāk nekā 200 pacientiem ar medicīniski apstiprinātu smagu, veselībai bīstamu aptaukošanos sniegta ārstēšana bariatrijas jeb kuņģa samazināšanas pilotprojektā, kuru īsteno "Veselības centru apvienības" (VCA) daudzprofilu ķirurģijas klīnika "AIWA Clinic", aģentūru LETA informēja VCA pārstāve Līga Ribkinska.
Programmā pacientiem, kuriem veselību un dzīves labbūtību ietekmē aptaukošanās, ko pavada arī vairākas smagas slimības, tiek nodrošināta gan bariatrijas operācija, gan visaptverošs atbalsts dzīvesveida maiņai, lai ārstētu aptaukošanos un samazinātu ar to saistīto slimību risku.
Vienlaikus, sākoties šim projektam, sociālajos tīklos uzvirmoja kaislības: "Kuņģa samazināšanas operāciju pārlieku tuklajiem Latvijā veiks par ES naudu, ar vēzi tieciet galā paši". Vairāk lasi šeit
Pilotprojektā VCA daudzprofilu ķirurģijas klīnikā "AIWA Clinic" bariatrijas operācijas veiktas jau 215 pacientiem, no kuriem sešiem noslēdzies sešu mēnešu pēcoperācijas novērošanas periods, un viņi turpina ārstēšanos klīnikas speciālistu uzraudzībā.
Kā norāda Ribkinska, pilotprojektā iesaistītie ir vecumā no 21 līdz 70 gadiem. Pārsvarā tās ir sievietes, un pacientu vidējais vecums ir 44 gadi. Pieprasījums pēc šī Nacionālā veselības dienesta (NVD) virzītā ar Eiropas Savienības (ES) finansējumu atbalstītā pakalpojuma bijis ievērojams - vietas programmā piepildījās divu nedēļu laikā. Pilotprojekts ir pusceļā, bet jau tagad speciālisti vērtē, ka pacientiem tas sniedzis nozīmīgu iespēju uzlabot dzīves kvalitāti, bet valstij - samazināt veselības aprūpes slogu un izmaksas, skaidro Ribkinska.
"AIWA Clinic" virsārsts, "AIWA Clinic" Starptautiskā Bariatrijas ekselences centra vadītājs ķirurgs Igors Troickis atzīst, ka cilvēki lielākoties pieteicās mērķtiecīgi, motivēti, gatavi līdzdarboties, iesaistīties individuāli izstrādātajās programmās. Lielākā daļa no viņiem norādīja, ka tieši finansiālais faktors ir bijis galvenais, kas liedzis jau agrāk sākt šādu ārstēšanu. Ķirurgs uzsver, ka šis atbalsts nav īstermiņa risinājums, bet gan pacienta jaunais dzīvesveids, norādot, ka noturīgiem rezultātiem pacienti sadarbojas ar citiem klīnikas speciālistiem, piemēram, uztura speciālistu, psihologu, fizioterapeitu, kardiologu.
Pilotprojektā iekļauto pacientu vidējais ķermeņa masas indeksa rādītājs atbilda smagai jeb trešās pakāpes aptaukošanās stadijai, kad cilvēkam ir lielāks risks saslimt ar 2. tipa cukura diabētu, vielmaiņas, sirds-asinsvadu slimībām, neauglību, osteoartrītu, arī dažādiem vēža veidiem un ir palielināts priekšlaicīgas mirstības risks.
Troickis norāda, ka vairāk nekā 60% pacientu pirms operācijas bijis paaugstināts asinsspiediens, 40% - 2. tipa cukura diabēts. Arī pacientu izmeklējumos, kas veikti pirms operācijas, atklājās vēl citi veselības riska faktori, piemēram, 85% - aknu aptaukošanās un vairāk nekā pusei paaugstināts holesterīna līmenis asinīs. Vairums arī ikdienā lietoja medikamentus.
NVD projekta "Veselības aprūpes pakalpojumu modeļu attīstības laboratorija" vadītāja Zaiga Barvida, komentējot pilotprojekta starpposma rezultātus, prognozē, ka, noslēdzoties pilotprojektam, tā rezultāti sniegs pierādījumos balstītus datus turpmākai mērķtiecīgai veselības politikas plānošanai liekā svara un aptaukošanās slimību mazināšanai nākotnē, ļaujot novērtēt gan nozares kopējos ekonomiskos ieguvumus slimību ārstēšanā, gan arī domāt, piemēram, par valsts nodrošināto kompensējamo medikamentu izmaksām pacientiem ar aptaukošanos saistīto slimību ārstēšanai un pacientu individuālo riska faktoru samazinājumu, lai novērstu invaliditāti vai priekšlaicīgas nāves.
"Mūsu mērķis ir veidot efektīvu, pierādījumos balstītu veselības aprūpes pakalpojumu klāstu, lai sabalansētu sabiedrības veselības vajadzības un pieejamos resursus, tādēļ arī NVD īstenotajā projektā realizējam uz nākotnes attīstību vērstus un inovatīvus pilotprojektus," skaidro Barvida.
Aptaukošanās ir hroniska, progresējoša un recidivējoša slimība, kas ietekmē vairāk nekā miljardu cilvēku visā pasaulē. Cilvēkiem ar aptaukošanos šī slimība nozīmē augstāku blakusslimību risku, samazinātu kvalitatīvi nodzīvoto gadu skaitu un augstāku mirstības risku. Savukārt valstij tas rada izmaksas kompensējamo medikamentu nodrošināšanā, palielinātu stacionēto pacientu skaitu, vairāk iedzīvotāju ar funkcionāliem traucējumiem un invaliditāti, samazinātu ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaitu un palielinātu slogu veselības aprūpes sistēmai.
Pilotprojekts "Vērtībās balstīts bariatrijas pakalpojumu modelis" tiek īstenots NVD vadībā un finansēts no Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda līdzekļiem - 1,63 miljoniem eiro. Pilotprojekts ilgs līdz 2026.gada martam, un tas ir pirmais solis strukturēta un ilgtermiņa risinājuma izveidē, kur ārstēšana tiek balstīta ne tikai uz ķirurģisku iejaukšanos, bet arī uz vērtībās balstītu pieeju un starpdisciplināru komandas darbu un pilnvērtīgu pacienta līdzestību, kas ļauj sasniegt labākus rezultātus gan pacientam, gan valstij.