Ministre: Pašlaik veselībai novirza zem 10% no budžeta, minimums būtu - 12%, nākotnē cer uz 14%

© Scanpix

Septiņu gadu laikā veselības aprūpes finansējums ir jāpalielina līdz 14% no valsts budžeta, Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" teica veselības ministre Anda Čakša.

Viņa skaidroja, ka pašlaik veselībai tiek novirzīts finansējums zem 10% no valsts budžeta. Ministre uzskata, ka minimums, kas nepieciešams nozarei ir 12%, bet viņas mērķis - 14% no valsts budžeta septiņu gadu laikā.

Viņa piebilda, ka diskusijās viņai esot izdevies pārliecināt politiķus, par to, ka naudas trūkst un ir jāatrod risinājums.

Jau ziņots, ka tuvākajā laikā nepalielinot finansējumu veselības aprūpei vismaz 4% apmērā no iekšzemes kopprodukta (IKP), Latvijā veselības aprūpe ar katru gadu kļūs sliktāka, uzskata Čakša.

Kā teikts Čakšas paziņojumā medijiem, finansējums veselības aprūpei Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) valstīs svārstās robežās no 5,1 līdz 16,4% no IKP, savukārt Latvijā finansējums ir 2,9% no IKP. Proti, Latvijā finansējums veselības aprūpei ir būtiski mazāks pat par pašu mazāko, kāds ir jebkurā no OECD valstīm, uzsvēra ministre.

Līdz ar to ir svarīgi saprast, kā kardināli izmainīsim finansējumu un novirzīsim medicīnai daudz vairāk naudas. "Un ar daudz šajā gadījumā es domāju tiešām daudz - papildu simtiem miljonu," norādīja Čakša. Viņa gan atzīst, ka to nevarēs izdarīt vienā gadā, tomēr valstij ir jābūt plānam, kā tuvākajā laika posmā katru gadu, palielinot finansējumu vismaz par 70-90 miljoniem eiro, sasniegt finansējuma apjomu, kas kaut nedaudz būtu pietuvināts nepieciešamajam līmenim.

Veselība

Ieteikums izdzert vismaz astoņas glāzes ūdens – jeb aptuveni divus litrus dienā – bieži atrodams dažādos medicīnas un daļēji medicīniskos avotos. Daudzi cilvēki to dara, uzskatot, ka vairāk ūdens dzeršana ir izdevīga. Tomēr zinātniskie pierādījumi par šo jautājumu ir pretrunīgi.

Svarīgākais