RAKUS katru nedēļu nokļūst vidēji divi "neredzamie" pacienti; slimnīca vēršas ar lūgumu pie sabiedrības

© unsplash.com

Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (Austrumu slimnīca) saskaņā ar ārstu novērojumiem gada tumšajos mēnešos arvien palielinās smagas un sarežģītas traumas guvušo pacientu skaits, kas nonāk slimnīcas Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā, jo bez atstarojošiem elementiem savā apģērbā bijuši nepamanāmi citiem satiksmes dalībniekiem.

Jau pusotru mēnesi Austrumu slimnīcas Intensīvās terapijas klīnikā ar šādām traumām ārstējas vidēji divi pacienti nedēļā.

Austrumu slimnīcas ārstu ikdienas prakse liecina: joprojām nepiedodami daudz cilvēku gūst traumas, neparūpējoties par savu drošību, nelietojot savā apģērbā vai uz mobilajiem pārvietošanās rīkiem atstarojošus elementus un neapdomīgi paļaujoties, ka nekas slikts nenotiks!

Publicitātes foto

"Diemžēl šajā laikā, kad ir gada visīsākās dienas, cilvēki diennakts tumšajās stundās arī paši bieži ir neredzami, jo pārvietojas bez atstarojošiem elementiem. Šie elementi apģērbā un uz mobilās pārvietošanās līdzekļiem ir būtiski, lai nodrošinātu redzamību autovadītājiem un novērstu negadījumus," uzsver Austrumu slimnīcas Intensīvās terapijas klīnikas vadītājs Roberts Stašinskis un Intensīvās terapijas nodaļas vadītāja Ieva Būce-Šatoba.

Ārsti min tikai dažus piemērus, kurus vieno tas, ka cilvēki notriekti uz regulējamām vai neregulējamām gājēju pārejām un guvuši ļoti smagus savainojumus un traumas un ir spiesti ārstēties ilgstoši Intensīvās terapijas klīnikā.

Patlaban Intensīvās terapijas klīnikā jau 17 dienas komā ir 23 gadus vecs pacients, kuru, šķērsojot neregulējamu gājēju pāreju, notrieca automašīna. Jaunais vīrietis guva ļoti smagu galvas traumu ar plašu asinsizplūdumu galvas smadzenēs. Arī 47 gadus veca sieviete, kas šķērsoja gājēju pāreju, stumjot velosipēdu, netika pamanīta. Sievietei ir traumatisks nieres plīsums un lauzts labais augšdelms. Tiklīdz pacientes veselības stāvoklis stabilizēsies, būs nepieciešama sarežģīta ķirurģiska operācija. Diemžēl netika pamanīta arī 72 gadus veca seniore, kura gāja uz nieru dialīzes procedūru Austrumu slimnīcā. Viņa tika notriekta uz regulējamas gājēju pārejas pie slimnīcas un guva smagu vaļēju apakšstilba lūzumu. Visus minētos gadījumus vieno tas, ka bija tumšs un netika lietoti atstarotāji.

Tādēļ Austrumu slimnīcas ārsti aicina neaizmirst par atstarojošiem elementiem savā apģērbā vai uz mobilajiem pārvietošanās rīkiem, savukārt autovadītājus - būt īpaši piesardzīgiem un savlaicīgi piebremzēt pirms gājēju pārejām šajā tumšajā laikā.

Pārmaiņas cilvēku attieksmē pret dzīvības vērtību nenotiek ātri, taču ārsti aicina - izejot ārpus telpām, jāpārliecinās, vai esi pamanāms citiem satiksmes dalībniekiem.

Veselība

Sievietes bieži apgalvo, ka ir izturīgākas pret sāpēm nekā vīrieši, jo var izturēt dzemdības. Tomēr pētījumi liecina, ka viņu tolerances līmenis patiesībā ir zemāks nekā vīriešiem. Zinātniskais darbs pēdējo desmitgadu laikā ir parādījis, ka sievietes sāpes izjūt ievērojami biežāk nekā vīrieši, un daudzi norāda, ka tas ir saistīts ar dažādu hormonu līmeni. Testosterons, kas ir augstāks vīriešiem, nomāc sāpju signālus.