Eirozonas finanšu ministri atsāk sarunas par Grieķijas krīzi

© Scanpix

Eirozonas finanšu ministri svētdien visai pesimistiskā noskaņā atsāk sestdien bez panākumiem pārtrauktās sarunas par aizdevuma programmu Grieķijai.

Pēc ministru apspriedes paredzēta 19 eirozonas valstu līderu tikšanās, bet pēc tam plānotais Eiropas Savienības samits ar Eiropadomes prezidenta Donalda Tuska lēmumu atcelts. Kā Tusks norādījis tviterī, Eirogrupa turpinās strādāt "tik ilgi, kamēr pabeigsim sarunas par Grieķiju".

Kā svētdienas priekšpusdienā izteicās Eiropas Komisijas viceprezidents Valdis Dombrovskis, EK mandāts jaunām sarunām par aizdevuma programmas piešķiršanu Grieķijai svētdien ir "visnotaļ mazticams". Viņš atzinis, ka sestdien ministru sarunas bijušas ļoti sarežģītas, bet izteicis cerības, ka svētdien izdosies panākt progresu.

Sestdien ministri gandrīz deviņas stundas sprieda par Grieķijas piedāvātajām reformām, ko apstiprinājis parlaments, un jaunu aizdevuma programmu 74 miljardu eiro apmērā, bet nespēja vienoties, skeptiski vērtējot iespēju, ka Atēnas tiešām īstenos solītos taupības pasākumus.

Nevienprātība Eirogrupas vidū padziļinās. Skeptiski noskaņotas vairāk nekā puse eirozonas valstu, īpaši Vācija, Austrija, Somija un Baltijas valstis. Pielaidīgāk uz iespējamo vienošanos raugās Francija un Itālija.

Vairāku valstu ministri pirms svētdienas apspriedes neslēpa, ka noskaņoti pesimistiski un neuzticas Grieķijas apņēmībai. "Panākt vienošanos šodien nav iespējams. Mēs varam strādāt pie zināmiem ieteikumiem valsts valdībai, tas arī viss," izteicies Slovākijas finanšu ministrs Peters Kazimirs.

Aizvien reālākas aprises iegūst iespēja, ka Grieķijai varētu nākties pamest eirozonu. Medijos parādījušās ziņas, ka Vācijas finanšu ministrs Volfgangs Šeible sagatavojis plānu Grieķijas pagaidu aiziešanai no eirozonas uz pieciem gadiem, ja tā neuzlabos pašreizējos priekšlikumus finansiālās palīdzības saņemšanai. Tas ir iekšējas lietošanas dokuments, kas ministriem sestdien netika izdalīts, bet laikraksts "Frankfurter Allgemeine" svētdien publicējis dažus izvilkumus, vienlaikus paužot viedokli, ka Atēnu piedāvātais reformu plāns nerisina pašus būtiskākos uzdevumus, kuri ļautu modernizēt valsti un nodrošināt tai ilgtspējīgu attīstību.

Savukārt Somijas mediji ziņo, ka valsts parlaments neatbalstīs nekādu jaunu Grieķijas glābšanas plānu, jo pretējā gadījumā eiroskeptiskā Somu partija, kas ir otrais lielākais parlamentā pārstāvētais spēks, piedraudējusi aiziet no koalīcijas. Šīs partijas līderis, Somijas ārlietu ministrs Timo Soini vairākkārt izteicies, ka Grieķijai būtu labāk aiziet no eirozonas. Parlaments gan šo informāciju nav apstiprinājis un Somijas finanšu ministrs Aleksandrs Stubs atteicies atklāt, kādu mandātu šīm sarunām viņam devusi tā dēvētā deputātu "Lielā komiteja", kamēr turpinās sarunas.

Svarīgākais