Rinkēvičs: Investīcijas Latvijas aizsardzībā ir absolūta prioritāte

© f64.lv

Domāju, ka šobrīd mēs neesam teroristu uzmanības lokā, bet ir jāsaprot, ka gan līdzekļi valsts aizsardzībai ārējās drošības stiprināšanai, gan iekšlietu sistēmai iekšējās drošības stiprināšanai, gan austrumu robežas kontrole ir absolūta prioritāte, intervijā laikrakstam "Diena" uzsver ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (V).

Vaicāts, cik droši šobrīd varam justies, ministrs norāda, ka šis jautājums drīzāk būtu adresējams kolēģiem no Drošības policijas, kas pastāvīgi analizē visu informāciju, kas pienāk, vienlaikus paužot pārliecību, ka Latvija šobrīd nav teroristu uzmanības lokā.

Tomēr ministrs akcentē nepieciešamību stiprināt valsts drošību, kā arī atgādina, ka ir cilvēki, kas arī no Latvijas diemžēl dodas karot teroristu atbalstīto spēku pusē. "Tos mēs labi zinām, tiem ir jāseko līdzi, un mēs nevaram izslēgt, ka kādreiz kāds no viņiem nemēģina atgriezties no kara Sīrijā. Tāpēc šobrīd mēs nerunājam par kādu paaugstinātu terora aktu bīstamības līmeni, bet mums ir jāsaprot - ja tagad investējam mūsu drošībā, nākotnē tas atmaksāsies. Jo īpaši, ņemot vērā, ka pasaule un arī Eiropa ir savstarpēji ļoti cieši saistīta," norāda Rinkēvičs.

Ministrs uzsver, ka cīņā ar terorismu pirmām kārtām svarīgs ir specdienestu darbs - izlūkošana, informācijas vākšana, maksimāla teroristu neitralizēšana, pirms viņi paspēj izdarīt ko jaunu. Otrkārt, jāievieš pasažieru datu reģistrs un dažāda veida pasākumi, kas "varbūt pārprastas privātās dzīves aizsardzības vai kādu citu ideālu vārdā joprojām netiek veikti".

"Kas attiecas uz konfliktu risināšanu ārpus Eiropas Savienības - jo ātrāk mēs tiksim galā ar politiskā noregulējuma procesu Sīrijā un vispār Tuvo Austrumu reģionā, jo efektīvāka būs cīņa arī pret terorismu pašā Eiropā. Bet neaizmirsīsim, ka nedrīkstam koncentrēties tikai uz Sīriju. Pirms nedēļas Eiropas Savienības Ārlietu padomē runājām, ka Lībija, faktiski Ziemeļāfrika kā tāda arī pārvēršas par zināmu teroristu bāzi. Šeit arī diemžēl pārāk lēni, piesaistot daudzus un dažādus spēlētājus, tiek meklēts politiskais risinājums, tiek runāts par valsts institūtu Lībijā stiprināšanu pēc politiskā noregulējuma panākšanas," uzsver Rinkēvičs.

Ministrs arī min, ka teroristi gribētu panākt, ka eiropieši vairs nedzīvo saskaņā ar tām tradīcijām un nebauda to dzīvesveidu, pie kura ir pieraduši, piebilstot, ka terorakti notiek vietās, kur cilvēki pulcējas un kur posts ir vislielākais, - lai sētu vispārējas lielas bailes.

Viņš arī akcentē, ka šis "karš" pēc būtības būs ilgstošs. "Ir arī skaidrs, ka, pat ja tu mēģini ieviest komandantstundu, nocietināt lidostas vai valdības ēkas vai arī veidot kādas zonas, kurās cilvēki būtu pārbaudīti un varētu būt droši, bez prevencijas, bez izlūkošanas darba, bez informācijas apmaiņas tas nebūtu efektīvi," akcentē ministrs.

Vaicāts, vai nenonāksim līdz tam, ka par aizvien reālāku risinājumu tiks uzskatīta iekšējo robežu atjaunošana, ministrs norāda, ka, viņaprāt, tas ir viens no elementiem, kas parāda, ka teroristi svin uzvaru. "Manuprāt, tomēr būtu vairāk jākoncentrējas uz to, ko jau teicu: izlūkošanu, pasažieru datu apmaiņu, Eiropas Savienības ārējās robežas kontroli. Es vairāk koncentrētos uz to, lai aizsargātu to, ko esam sasnieguši, un nevis Eiropas Savienībā ceļot jaunas iekšējās robežas mūrus un žogus, bet drīzāk ceļot efektīvu žogu ap Eiropas Savienību. Taču, protams, draudi, ka Šengenas zona var pārtraukt eksistēt, ir daudz reālāki nekā jebkad iepriekš, tas jāatzīst," norāda Rinkēvičs.

Jau vēstīts, ka sprādzienos, kas otrdien notika Briseles lidostā un Beļģijas galvaspilsētas metro sistēmā, nogalināti vismaz 34 cilvēki, bet vairāk nekā 200 guvuši ievainojumus, ziņo amatpersonas.

Divi sprādzieni Zaventemas lidostā, no kuriem vismaz vienu sarīkoja terorists pašnāvnieks, gandrīz vienlaicīgi notika ap plkst.8 (plkst.9 pēc Latvijas laika).

Aptuveni stundu vēlāk tika saņemtas ziņas par sprādzienu Briseles Mālbēkas metro stacijā, kas atrodas netālu no ES institūcijām.

Svarīgākais