Astronomi ir sapratuši, kā rodas kosmiskie putekļi. Tos veido elementi, kas spēj radīt dzīvību, vēsta "The Insider".
Džeimsa Veba kosmiskais teleskops ir aplūkojis kosmiskos putekļu mākoņus ap divām supernovām citā galaktikā. Iegūtie dati ļāva apstiprināt hipotēzi par kosmisko putekļu veidošanos masīvu supernovu sprādzienu rezultātā.
Astronomu novērotās supernovas SN 2004et un SN 2017eaw tika reģistrētas 2004. un 2017. gadā galaktikā NGC 6496, kas atrodas aptuveni 22 miljonu gaismas gadu attālumā. Lai noteiktu kosmiskos putekļus, tika izmantoti mērījumi vidējā infrasarkanajā diapazonā. Kad supernovas sprādziena radītais gāzes mākonis pietiekami atdziest, lai veidotos putekļi, putekļus šajā diapazonā var redzēt tikai tad, ja teleskops ir pietiekami jutīgs. Džeimsa Veba teleskopa (MIRI) vidējā infrasarkanā kamera ir vienīgais veids, kā redzēt putekļu mākoni ap tik tālu supernovu.
Pētnieki varēja izmērīt arī putekļu daudzumu mākonī, kas izrādījās aptuveni 5000 Zemes masu apmērā. Šis ir lielākais putekļu daudzums ap supernovu, kas novērots kopš putekļu mākoņa mērījumiem ap supernovu SN 1987A mūsu kaimiņu galaktikā — Lielajā Magelāna mākonī.
Astronomi arī atklāja, ka kosmisko putekļu mākonim izdevās pārdzīvot triecienviļņus, kas izplatījās mākonī pēc supernovas sprādziena.
Kosmiskie putekļi kalpo kā "celtniecības materiāls" daudziem Visuma objektiem: planētām un nākamajām zvaigžņu paaudzēm. Putekļi satur elementus, kas ir smagāki par ūdeņradi un hēliju, kas galu galā noved pie dzīvības rašanās piemērotu apstākļu veidošanās. Zinātnieki pieļāva, ka vienam no kosmisko putekļu avotiem būs jābūt supernovas sprādzieniem, taču ilgu laiku viņi nevarēja tieši novērot, kā un no kurienes rodas putekļi, tāpēc to izcelsme palika noslēpums.
Ir zināms, ka tālās, tas ir, jaunākās, galaktikas ir pilnas ar putekļiem, taču to vecums nav pietiekams, lai zvaigznēm ar vidējo masu, piemēram, Saulei, būtu laiks radīt šos putekļus. Tāpēc, lai galaktikā veidotos putekļi, bija jārodas smagām zvaigžņu paaudzēm un jāmirst. Pateicoties Džeimsa Veba novērojumiem, zinātnieki ir nonākuši pie secinājuma, ka supernovas pamatoti var uzskatīt par kosmiskām putekļu "rūpnīcām".