Neskatoties uz karu, ukraiņi Lieldienas svinēšot

© SCANPIX

Apmēram 60% ukraiņu ir pareizticīgie. Svētdien, 24. aprīlī, būtu jāsvin Lieldienas. Neskatoties uz karu un Krievijas noraidīto pamieru Lieldienu laikā, ukraiņi tik un tā gatavojas svētkiem vēsta ReTV. Vie

Krievija ir noraidījusi priekšlikumu noteikt pamieru pareizticīgo Lieldienās, ceturtdien savā videouzrunā paziņoja Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis.

"Diemžēl, Krievija ir noraidījusi priekšlikumu noteikt Lieldienu pamieru. Tas ļoti labi demonstrē to, kā patiesībā šīs valsts vadītāji izturas pret kristīgo ticību, pret vieniem no priecīgākajiem un svarīgākajiem svētkiem. Bet mēs saglabājam cerību. Cerību uz mieru, cerību uz to, ka dzīvība uzvarēs nāvi," sacīja Zelenskis.

"Visskumjākā gada diena. Diena, kad viss, ko var izdarīt dzīvē, būs mazāk svarīgs, nekā lūgšana. Izņemot vienu. (..) Izņemot Dzimtenes aizstāvību. Izņemot biedru aizstāvību kaujā. Dažas minūtes pirms šīs uzrunas ierakstīšanas es parakstīju kārtējo dekrētu par mūsu varoņu, mūsu karavīru apbalvošanu. Valsts apbalvojumi tika piešķirti 202 Ukrainas aizstāvjiem. No viņiem 194 ir Bruņoto spēku karavīri un astoņi ir Ukrainas Īpašo sakaru un informācijas aizsardzības valsts dienesta karavīri," piebilda Zelenskis.

Noteikt pamieru Ukrainā uz pareizticīgo Lieldienu laiku šajā nedēļas nogalē bija aicinājuši arī Romas pāvests Francisks un ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs.

Ukrainas Pareizticīgo baznīcas garīdznieks un Ukrainas Bruņoto spēku kapelāns Tēvs Jurijs ReTV stāsta, ka šogad svētki būs citādāki kara ierobežojumu dēļ. “Kā jau mēs zinām, Lieldienu dievkalpojums parasti sākas pusnaktī, bet mēs to nevarēsim aizvadīt, jo tieši tad sākas komandantstunda. Tā beidzas piecos no rīta, tad arī katrs priesteris vai garīdznieks varēs noteikt dievkalpojuma sākumu.”

Ukrainas Dezinformācijas apkarošanas centrs jau ir brīdinājis, ka Lieldienās krievu karavīri varētu veikt provokācijas, dažāda veida apšaudes. “Ziniet, kas pats sevi sargā, to Dievs sargā. Es aicinātu būt ļoti uzmanīgiem. Neaiztieciet neko, ko paši neesat likuši, jo viss var būt mīnēts. Zinām, ka bieži atskan sirēnas, mums jābūt gataviem nodrošināt patvērumu baznīcas apmeklētājiem un draudzes locekļiem,” pauž Tēvs Jurijs, Ukrainas Pareizticīgo baznīcas garīdznieks.

Neskatoties uz ierobežojumiem, ukraiņi tik un tā gatavojas svētkiem. Par visu vairāk viņi vēlas veltīt šos svētkus tiem, kuri viņus aizstāv. Par to vairāk pastāstīs Sergejs Mihajlovičs, kurš jau otro dienu gatavo kuličus Ukrainas bruņoto spēku pārstāvjiem. “Ar konditoreju es nodarbojos jau vairāk nekā 25 gadus. Arī 2014. gadā pretterora operācijai Donbasā nosūtījām daudz kuliču. Šodien turpinām cept,” saka Sergejs Mihajlovičs, maiznīcas īpašnieks. Par to, cik kuliči jau ir aizsūtīti un cik vēl plāno, Sergejs Mihajlovičs atbild: “Šodien nosūtījām 150, taču kopumā plānojam 1200 kuličus.”

Ukrainas iedzīvotāji svētku priekšvakarā visvairāk vēlas mieru, taču vienlaikus arī neaizmirst tos, kuri palīdz ukraiņiem šajā grūtajā ceļā. Lieldienas ir svētki, kas simbolizē dzīvības uzvaru pār nāvi. Šobrīd ukraiņi visā pasaulē sapņo vienīgi par to, ka svētkus vēlētos sagaidīt mājās zem mierīgām debesīm.

Pasaulē

Londona, kas savulaik bija pasaules bagātnieku magnēts, 2024. gadā piedzīvoja masveida miljonāru izceļošanu. Saskaņā ar jauno “Henley & Partners” ziņojumu, no janvāra līdz decembrim Lielbritānijas galvaspilsētu pameta vairāk nekā 11 000 miljonāru.