WikiLeaks datu noplūde pasaulē rada atšķirīgu reakciju

Atklātībā parādoties aizvien jaunām vietnes Wikileaks atklātām ASV diplomātu telegrammām, dažāda ir atsevišķu tajās pieminēto valstu un amatpersonu reakcija uz notiekošo.

Krievija un Ķīna izvēlējušās klusēšanas taktiku, Vācija un tās arābu valstis, kas uzskatāmas par ASV sabiedrotajām, liekas aizvainotas, Itālijas premjers Silvio Berluskoni notikušo uztver kā kārtējo joku un šova sastāvdaļu, bet ASV valsts sekretāre Hilarija Klintone pat aizrunājusies līdz "uzbrukumam visai starptautiskajai sabiedrībai".

"Tas ir uzbrukums aliansēm un partnerībām, pārrunām un sarunām, kas ir globālās drošības pamats un kalpo ekonomiskajai labklājībai," sacījusi H. Klintone, kura problēmu saskata tikai apstāklī, ka amerikāņu diplomātu neglaimojošie izteikumi par sabiedroto līderiem ir publiskoti, nevis tajā, ka tie vispār izskanējuši. Lai mazinātu spriedzi, H. Klintone gan it kā kā joku piebildusi, ka "gan jau citu valstu diplomāti tikpat neglaimojoši runā par ASV augstākajām amatpersonām".

Lielākā daļa Rietumu mediju gan uzsvēruši, ka šoreiz runa nav par to, vai amerikāņu diplomāti Vācijas kancleri Angelu Merkeli nodēvējuši par "neizlēmīgu", Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu par "alfa tēviņu" un "Betmenu", Itālijas premjeru Silvio Berluskoni par "Krievijas muti Eiropā" vai atklājuši, ka Lībijas līdera Muammara Kadāfi mīļākā ir kāda blonda ukraiņu medicīnas māsa (viņas ģimene to, starp citu, vakar kategoriski noliegusi). Runa ir par to, ka amerikāņu diplomāti, uzturoties dažādās valstīs, faktiski nodarbojušies ar spiegošanu jeb, kā mēdz sacīt saskaņā ar diplomātisko etiķeti, – "rīcību, kas nav savienojama ar diplomāta statusu".

Vācu Der Spiegel, piemēram, šausminās par to, ka izrādījies – visa Vācijas koalīcijas veidošanas gaita jau pāris stundas pēc pieņemtajiem lēmumiem bijusi zināma ASV vēstniecībai. Slovēnijas mediji savukārt uzdod jautājumu – kādas dividendes prezidents Danilo Turks saņēma no tikšanās ar ASV prezidentu, ja reiz šīs audiences dēļ Slovēnija piekrita uzņemt vienu no bijušajiem Gvantanamo gūstekņiem? Kaut gan lielākā daļa Wikileaks publiskoto telegrammu nav uzskatāmas par sensacionālām, piemēram, Ķīnas gatavība samierināties ar Ziemeļkorejas iekļaušanos Dienvidkorejā daudziem ir negaidīta. Iespējams, tieši tādēļ Ķīna ir viena no valstīm, kas atturējusies no komentāriem par publiskoto materiālu statusu.

Svarīgākais