«Manas ģimenes ēdienkartē ikdienā ir dažādība – pupas, zirņi, grūbas, lēcas un daudzas citas lietas. Mēs cenšamies ēst atšķirīgus ēdienus. Protams, ik pa laikam man patīk olīveļļā krāsnī sacepti kartupeļi ar timiānu vai rozmarīnu, vai kādu citu garšaugu,» stāsta portāla četrassezonas.lv galvenā redaktore Signe Meirāne.
Īpašas attiecības ar ēst gatavošanu un ar to saistītām lietām viņai radušās jau bērnībā, jo mamma meitai ļāvusi virtuvē izpausties. «Kad biju paaugusies, mamma izstāstīja, ka pēc tam vēlreiz pārmazgājusi traukus, kad es tur darbojos. Mums mājās vienmēr bija svaigi gatavots ēdiens, ģimenē bija tradīcija piektdienās ēst kūku. Tas acīmredzot kaut kā iesakņojas gēnos,» prāto Signe un atceras, ka desmit gadu vecumā ar puņķiem un asarām uzcepusi pirmo medus kūku. To viņa gatavo joprojām, pildījumam starp kārtām liekot skābo krējumu ar cukuru un marmelādi. Dekorē ar drumstalām un marmelādi. «Neviens man nepalīdzēja, un labi, ka mamma tā ļāva. Prieka sajūta, kad Ziemassvētkos to ēdām, bija liela. Virtuve bija netīra, bet kūka izdevās,» atmiņās kavējas Signe. Viņai jau agri interesējis veikalos pētīt produktus, minēt, kā tie garšo, pati uzņēmusies šefību par ģimenes budžetu un priecājusies, ka pieaugušie uzticas.
Labāk lai ir mazāk
Kad piedzima Signes meitas Emīlija un Paula, aizvien lielāku uzmanību sākusi pievērst tam, kas atvasēm būs ēdienkartē. Viņa ir strikti pret to, ka mammas baro bērnus ar ēdienu no burciņām, jo tā vietā priekšroka būtu jādod veselīgumam, dārzeņiem. «Uzskatu, ka jāēd dabiska un kvalitatīva pārtika. Mums un omei bija savs dārzs. Es vienmēr centos atrast labāko un kvalitatīvāko produktu – labāk mazāk kvalitatīva produkta nekā kilogramiem slikta.» Pienācis brīdis, kad Signe sapratusi, ka viņai patīk eksperimentēt, un ar to var izpausties, gan gatavojot maltīti ģimenei, gan veidojot savu portālu virtuvei un ēšanas lietām.
«Vienmēr esmu meklējusi vietas, kur izvēlēto produktu varu nopirkt par adekvātu cenu. Veikalos patīk aplūkot plauktus, apskatīt, kas tajos ir jauns, kāds produktiem ir sastāvs. Es jau agri iemācījos, kādā temperatūrā ēdiens jāgatavo, draugi zvanīja un jautāja, kā pareizi darīt vai kādus produktus labāk pirkt.» No garšvielām iecienīta ir trejāde – rozmarīns, timiāns un salvija. Obligāti ir melnie pipari, arī jūras vai Himalaju sāls. «Šīs garšvielas mājās ir vienmēr. Ja nav svaigi, tad ir saldēti vai kaltēti. Man, pirmkārt, patīk to garša, un, otrkārt, tiem ir arī labas īpašības, palīdz sagremot ēdienu. Rudenī un ziemā mēs ēdam treknāku pārtiku, tāpēc organismam ir vajadzīga palīdzība, lai to pārstrādātu.»
Siers un laba olīveļļa
Esot liela saldummīle, taču ik pa laikam to izvēle mainās. «Man ilgu laiku patika melnā šokolāde, bet tagad jūtu, ka tā vairs nav. Vēlos ko citu». Viņa dievina sierus un labu olīveļļu. Sierus bauda dažādus – jo plašāka izvēle, jo labāk. «Bieži vien darām kā franči – sagatavojam sieru plati, citreiz pie deserta vai kopā ar džemu. Pati vāru džemus, gatavoju čatnijus un tā saucamos augļu sviestus.» Ābolu sviestam ņem ābolus (Antonovku), vāra ar visām mizām apmēram 20 līdz 25 minūtes. Pēc tam sablenderē un izberž caur sietu. Liek atpakaļ katliņā, pievieno cukuru un vāra maisot – apmēram 30 līdz 35 minūtes. Tas paliek biezs un var griezt ar nazi. Sviestam var izmantot arī cidonijas vai ķirbjus, vai arī gatavot no ērkšķogām kopā ar plūmēm. Pasniedz kopā ar sieru vai gaļu, vai plānām pankūkām un brī sieru. «Kad saprotu, ka nopirktais siers vairs nav tik svaigs, izmantoju to pastai vai sacepumam, jo man ļoti nepatīk ēdienu vienkārši izmest laukā, ja tā ir par daudz. Tad radus vai draugus aicinu ciemos vai gatavoju paciņas viņiem līdzi.»
Salātiem lielākoties Signe izmanto olīveļļu, arī valriekstu vai pistāciju eļļas aizdaru. Ja salātiem vajadzīga majonēze, tad Signe to gatavo pati. Ņem 2 olu dzeltenumus, ļoti svaigus, ēdamkaroti citronu sulas, pusēdamkaroti Dižonas sinepju, 200 līdz 250 ml vīnogu kauliņu vai maigas valriekstu eļļas, jūras sāli pēc garšas un svaigi maltus melnos piparus. Bļodā liek olas dzeltenumus, sāli un piparus. Sajauc ar putojamo slotiņu. Vislabāk ar rokas, bet var izmantot arī mikseri. Aktīvi maisot bez apstājas, lēnā straumītē lej klāt eļļu. Pēc kāda laika liešanu apstādina, turpinot kulšanu, pārbauda gatavību. Tad atkal lej klāt eļļu un kuļ, līdz iegūta nepieciešamā majonēzes konsistence – bieza masa. Beigās pievieno citrona sulu un to iemaisa. Signe uzsver, ka svarīgi ir maisīt visu laiku un tikpat svarīgi ir eļļu liet klāt lēnā straumē, citādi majonēze var saiet «ziedos» un nekas neizdosies.
Pirmssvētku trakums
Ģimene pārtiku lielākoties iegādājas visai nedēļai. «Patīk šāds modelis, ka mājās ir pilns plaukts ar graudaugiem. No šādām pamatlietām var pagatavot dažādus ēdienus. Man svarīgi, lai mājās būtu ne tikai kvalitatīva olīveļļa, arī konservi – tomāti savā sulā, no kuriem vāra biezzupu, olīvas. Nopērkam svaigus augļus un dārzeņus. Šobrīd ir ķirbji. Mājās vienmēr ir gaļa – liellopa gaļa, cūkgaļa, truša, vistas vai jēra gaļa. Ar zivīm ir bēdīgāk, jo labas zivis ir grūti nopirkt.» Vakariņās noteikti ģimenei ir silta maltīte. «Tas ir laiks, kad visi esam kopā un varam nodoties arī sarunām vairāku stundu garumā. Pusdienas varu neēst vai apēst ko nelielu.»
Signei nav pieņemami, kā garšo austeres, un viņai vēl esot jāmācās sadraudzēties ar pētersīļiem. «Nav konkrētu produktu, ko es nekad neēdu, drīzāk skatos, kur ir daudz E piedevu.»
Signe ar prieku izbauda Ziemassvētku gaidīšanas periodu. «Pirms šiem svētkiem kļūstu nedaudz traka, tas ir maģisks laiks. Daudz ko gatavoju – dažādas konfektes, trifeles, cepu cepumus un kūkas. Gaisā virmo kanēļa, ingvera vai krustnagliņu smarža!» sajūsminās Signe. Šoruden Signe šo svētku gaidās jau paspējusi izmēģināt dažādu augļu kūku receptes un nolēmusi pagatavot arī olu liķieri. n
**
Gaišā žāvēto augļu Ziemassvētku kūka
• Sastāvdaļas: 300 g lielo, gaišo rozīņu; 300 g mazo gaišo rozīņu; 200 g ananāsu riņķīšu, kas noskaloti siltā ūdenī un sagriezti 1 cm lielos gabaliņos; 300 g gaišo aprikožu, kas sagrieztas 4 vai 6 daļās; 80 g žāvētu cidoniju vai to sukāžu*; 80 g skābo žāvēto ķiršu;
60 g apelsīnu miziņu sukāžu; 60 g citronu miziņu sukāžu; 50 g žāvēta ingvera, nomazgāts siltā ūdenī un sagriezts mazos gabaliņos; 160 ml laba brendija vai konjaka; 260 g augstākā labuma kviešu miltu; 220 g baltā cukura; 220 g sviesta; 1 citrona miziņa; 1 tējk. vaniļas ekstrakta vai paciņa vaniļas cukura; 4 vidējas olas; 1/2 tējk. kanēļa;
ceturtā daļas tējk. muskatrieksta; naža gals balto piparu; brendijs vai konjaks laistīšanai.
• Pagatavošana: lielā traukā liek visus žāvētos augļus, pielej alkoholu, samaisa un uzliek virsū vāku. Liek vēsā vietā – pie loga vai pieliekamajā, lai augļi stāv un ievelkas. Atstāj uz vienu mēnesi, vienreiz nedēļā trauku apgriežot otrādi un tā atstājot. Sagatavo apaļu kūkas pannu 23 cm diametrā, ieklāj tajā gan apakšā, gan virspusē 3 kārtas cepamā papīra. Sakarsē krāsni 150 grādus karstu. Traukā sajauc miltus ar garšvielām. Ar mikseri saputo sviestu un cukuru apmēram 2 minūtes. Tad pievieno olas un turpina kult kādas 2 minūtes. Pievieno miltus, citrona miziņu, vaniļu. Samaisa. Tad pieliek žāvētos augļus un atkal samaisa. Masu liek sagatavotajā pannā, nolīdzina virsmu un liek krāsnī cepties. Cep krāsns vidējā nodalījumā augšas un apakšas režīmā 3–3,5 h, līdz kūka ir skaisti brūngana un gatava. Ja šķiet, ka kūka apbrūnē pārāk ātri, uzklāj virsū vienu kārtu cepamā papīra un turpina cept. Atdzesē pannā, līdz tā pilnīgi atdzisusi, istabas temperatūrā. Tad ietin ar alkoholu samitrinātā kokvilnas drāniņā, to visu ietin folijā un liek skārda kārbā. Līdz ēšanas brīdim katru nedēļu aplaista vienu reizi ar konjaku vai brendiju, katrā reizē 1–2 ēdamkarotes.
* Ja izmanto sukādes, tad pirms pievienošanas tām siltā ūdenī nomazgā lieko cukuru.