Anonīms solītājs par 4,5 miljoniem izsolē nopērk gabaliņu Marsa

© Pixabay

Lielākais jebkad uz Zemes atrastais atsevišķais Marsa akmens ir pārdots “Sotheby's” izsolē anonīmam solītājam par gandrīz 5,3 miljoniem ASV dolāru (4,57 miljoni eiro), vēsta “Science Alert”.

Šis masīvais Marsa gabals ir meteorīts ar nosaukumu NWA-16788, un ar 24,67 kilogramiem tas pārspēj iepriekšējo rekordistu “Taoudenni 002”, meteorītu, kas svēra 14,51 kg un tika atrasts Mali 2021. gadā.

Pirms izsoles šī zinātnes brīnuma vērtība tika lēsta no 2 līdz 4 miljoniem ASV dolāru, bet galu galā tas tika pārdots par 5,296 miljoniem ASV dolāru (4,567 miljoni eiro).

Marsa akmens neskartais stāvoklis un bagātīgā vēsture, visticamāk, ļāva tam pārspēt cerības.

“Sotheby's” sarakstā skaidrots, ka NWA-16788 "uzrāda minimālas sauszemes atmosfēras iedarbības pazīmes, kas norāda, ka tā fizikālais un ķīmiskais sastāvs kopš nonākšanas Sahāras tuksnesī nav būtiski mainījies".

Citiem vārdiem sakot, NWA-16788, visticamāk, ir relatīvs jaunpienācējs uz Zemes, kas no kosmosa nokritis pavisam nesen.

Aptuveni piekto daļu no tā sastāva veido stikls, ko sauc par maskelinītu, kas veidojas, kad akmens tiek pārveidots intensīva karstuma un spiediena ietekmē.

"Sotheby's" sarakstā teikts, ka meteorīts "veidojies, lēni atdziestot Marsa magmai, un [tam] raksturīga rupji graudaina tekstūra, kas galvenokārt sastāv no piroksēna, maskelinīta un olivīna". Šīs īpašības padara to īpaši retu: tikai 5,4 procenti Marsa meteorītu tiek klasificēti kā šādi.

2023. gada novembrī šo meteorītu uzgāja mednieks Nigēras Agadesas reģionā. Neliels fragments tika nosūtīts uz Šanhajas Astronomijas muzeju, kur tika apstiprināta tā Marsa identitāte.

"Būtu kauns, ja tas pazustu kāda oligarha seifā," pirms izsoles CNN intervijā Džekam Gajam sacīja paleontologs Stīvs Brusats no Edinburgas universitātes. "Tam pieder vieta muzejā, kur to var pētīt un kur to var apskatīt bērni, ģimenes un plaša sabiedrība."

Tikmēr Lesteras universitātes planetārzinātniece Džūlija Kārtvraita pauda atšķirīgu viedokli: "Zinātniskā interese saglabāsies, un jaunais īpašnieks varētu būt ļoti ieinteresēts no tā mācīties, tāpēc mēs joprojām varam iegūt daudz zinātnisku atklājumu."

Taču, tā kā veiksmīgā pretendenta identitāte ir slēpta, šī ļoti dārgā akmens liktenis ir neskaidrs.

Pasaulē

Krievijas Federācijas Izmeklēšanas komiteja ierosinājusi krimināllietas pret neatkarīgā telekanāla "Doždj" jeb "TV Rain" galveno redaktoru Tihonu Dzjadko un raidījumu vadītājām Jekaterinu Kotrikadzi un Valēriju Ratņikovu.

Svarīgākais