Sa­dzī­vo­ša­nai ar karstumu iz­vē­la­mies da­žā­dus pa­ņē­mie­nus. Cik tie iedarbīgi?

© Scanpix

Lai­ka ap­stāk­ļus nav ie­spē­jams pār­vei­dot pēc pa­sū­tī­ju­ma, un – la­bi vien ir, jo da­žā­du pa­sū­tī­tā­ju gau­me var iz­rā­dī­ties kra­si at­šķi­rī­ga. Kad pie­nāk īs­ti kar­sta die­na, dažs glāb­jas no tvei­ces, kā vien spēj, cits tur­pre­tī cen­šas iz­man­tot kar­stu­mu sa­vā la­bā, jo, vi­ņa­prāt, pa­svīst ir ve­se­lī­gi.

Sa­dzī­vo­ša­nai ar eks­trē­mā­ka­jām va­sa­ras iz­paus­mēm iz­vē­la­mies da­žā­dus pa­ņē­mie­nus. Cik tie pa­ma­to­ti un ie­dar­bī­gi?

Auk­sta du­ša

Pār­kar­su­šam cil­vē­kam tas ir vis­la­bā­kais un ātr­ākais at­vel­dzē­ša­nās veids. Šķiet: jo auk­stāks ūdens, jo la­bāks efekts. To­mēr ne­va­jag pār­spī­lēt ar ūdens tem­pe­ra­tū­ru. Ja tas ir pā­rāk auksts, or­ga­nisms ie­slēdz sa­vus aiz­sarg­me­hā­nis­mus, asins­va­di sa­šau­ri­nās, un ķer­me­nis pār­stāj at­dot sil­tu­mu. Cil­vē­kam, kurš nav spe­ci­āli no­rū­dī­jies, la­bāk du­šo­ties rem­de­nā ūde­nī. At­vē­si­no­ties jū­rā vai ci­tā da­bis­kā ūdens­til­pē, ie­tei­cams ūde­nī ie­grem­dē­ties pa­ma­zām, ļau­jot ķer­me­nim pie­rast. Ļo­ti la­bi ir arī pa­dzer­ties kaut ko vē­su.

Sau­le aiz mā­ko­ņiem

Lai gan sau­les ul­tra­vi­ole­tais sta­ro­jums va­sa­ras ot­ra­jā pus­ē vairs nav tik in­ten­sīvs, jo­pro­jām, do­do­ties plud­ma­lē vai strā­dā­jot zem kla­jas de­bess, ir jā­lie­to sau­les aiz­sarg­kos­mē­ti­ka. Der­ma­to­lo­gi brī­di­na, ka sau­les ra­di­āci­ja sa­sniedz mūs arī tad, ja die­na ir ap­mā­ku­sies un dū­ma­kai­na, pat tā­dā ir ie­spē­jams tikt pie sau­les ap­de­gu­miem. Da­ži cil­vē­ki, ga­ta­vo­jo­ties va­sa­rai, spe­ci­āli iet uz so­lā­ri­jiem, lai ie­gū­tu pa­ma­ta ie­de­gu­mu, kas it kā pa­sar­gā no sau­les ap­de­gu­miem brī­vā da­bā. Spe­ci­ālis­ti no­rā­da, ka tā nav - ap­degt diem­žēl ie­spē­jams ne­at­ka­rī­gi no tā, ka esi bi­jis so­lā­ri­jā, tā­pēc jo­pro­jām jā­ie­vē­ro pie­sar­dzī­ba, cen­šo­ties ne­iet sau­lē die­nas vi­dū un lie­to­jot pret­ie­de­gu­ma krē­mus un los­jo­nus ar pie­tie­ka­mi augs­tu sau­les aiz­sarg­fak­to­ru. Iz­mai­ņas, ko ādā ra­da ul­tra­vi­ole­to sta­ru ie­dar­bī­ba, ga­du gai­tā uz­krā­jas, sek­mē­jot ādas sau­su­mu, no­ve­co­ša­nu un ļau­nā­ka­jā ga­dī­ju­mā - arī ādas vē­ža at­tīs­tī­bu.

Gai­šie va­ka­ri un miegs

Vai va­sa­rā, kad die­nas gai­šā da­ļa ir kriet­ni il­gā­ka, mums draud ie­mig­ša­nas grū­tī­bas? Ār­sti sa­ka: tā ne­va­ja­dzē­tu būt. Ja viss ir nor­mā­li un cil­vēks ie­vē­ro daudz­maz no­teik­tu die­nas re­žī­mu, tad or­ga­nisms ir no­ska­ņots pa­ņemt sa­vas li­ku­mī­gās as­to­ņas mie­ga stun­das jeb­ku­rā ga­da­lai­kā. Pro­tams, jā­rū­pē­jas par pie­mē­ro­tiem ap­stāk­ļiem gu­ļam­tel­pā - tur va­ja­dzī­gi bie­zi aiz­ka­ri, ne­drīkst būt par kar­stu, ne­pie­cie­šams svaigs gaiss un jā­iz­vē­las va­sa­rai at­bil­sto­ša plā­na gul­tas­ve­ļa. Ja draud ie­mig­ša­nas grū­tī­bas, ap­tu­ve­ni stun­du pirms gu­lēt­ie­ša­nas jā­at­sa­kās no sa­trau­co­šu fil­mu un zi­ņu si­že­tu ska­tī­ša­nās, da­tor­spē­lēm, in­ten­sī­vām fi­zis­kām no­dar­bēm.

Vai der jeb­kurš dzē­riens

Cil­vē­ki zi­na, ka va­sa­ras kar­stu­mā ir sva­rī­gi or­ga­nis­mā at­jau­not šķid­ru­ma krā­ju­mus. Katrs iz­vē­las tā­dus at­spir­dzi­no­šus dzē­rie­nus, kā­di vi­ņam la­bāk gar­šo. Uz­tu­ra spe­ci­ālis­ti to­mēr ie­sa­ka at­tu­rē­ties no dzē­rie­niem, ku­ros ir ko­fe­īns, al­ko­hols vai daudz cu­ku­ra. Tiem bie­ži pie­mīt di­urē­tisks efekts, šķid­rums tiek pa­stip­ri­nā­ti iz­va­dīts no or­ga­nis­ma, un slā­pes at­grie­žas ar jaun­u spa­ru. Vis­la­bā­kais lī­dzek­lis to rem­dē­ša­nai ir tīrs ūdens, kam gar­šas uz­la­bo­ša­nai var pie­vie­not kā­du ogu, pi­par­mēt­ras ga­lot­nī­ti, cit­ro­na šķē­lī­ti u.c. No­der arī vāj­piens vai vieg­la zā­ļu tē­ja.

Kon­di­ci­onē­tais gaiss un sa­auk­stē­ša­nās

Kar­stā va­sa­rā īpa­ši kār­di­no­ša ir ie­spē­ja uz­tu­rē­ties tel­pā vai ma­šī­nas sa­lo­nā, kur dar­bo­jas gai­sa kon­di­ci­onē­tājs, ta­ču dau­dziem tā­dos ap­stāk­ļos ir ga­dī­jies arī sa­auk­stē­ties. Pats par se­vi kon­di­ci­onē­tais gaiss ne­iz­rai­sa sa­auk­stē­ša­nos, to da­ra vi­sur­eso­šie elp­ce­ļu vī­ru­si. Jā­se­ko, lai tem­pe­ra­tū­ras star­pī­ba ār­ā un tel­pā ar kon­di­ci­onē­to gai­su ne­bū­tu pā­rāk lie­la, jo tad or­ga­nis­ma imūn­sis­tē­ma ne­pa­spēj pie­lā­go­ties kra­sa­jām pār­mai­ņām un sli­mī­bu iz­rai­sī­tā­ji tiek pie teik­ša­nas. Tā kā kon­di­ci­onē­ša­nas ie­rī­ces mēdz arī ma­zi­nāt gai­sa mit­ru­mu, tas pa­da­ra elp­ce­ļu gļot­ādas sau­sā­kas un vieg­lāk ie­vai­no­ja­mas, tā­pēc vien­lai­kus jā­rū­pē­jas arī par gai­sa mit­ri­nā­ša­nu.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Svarīgākais