Ak­nu ve­se­lī­bu ie­tek­mē viss, kas at­ro­das mums vis­ap­kārt

© Shutterstok

Kār­tē­jo rei­zi do­mā­jot, ka va­ja­dzē­tu pa­lie­tot uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tā­jus sirds, asins­va­du, acu vai ādas ve­se­lī­bai, de­rē­tu at­ce­rē­ties, ka mums ir arī ak­nas. Šim dzī­vī­bai ļo­ti sva­rī­ga­jam or­gā­nam mū­su laik­me­tā ne­klā­jas vieg­li, tā­pēc lai­ku pa lai­kam de­rē­tu tam sniegt at­bal­stu, lie­to­jot pie­mē­ro­tus da­bas vie­lu pre­pa­rā­tus.

«Grū­ti iz­skaid­ro­jams ir fakts, ka Lat­vi­jā, sa­lī­dzi­not ar ci­tām Bal­ti­jas val­stīm, šos pro­duk­tus, kas uz­la­bo ak­nu dar­bī­bu, uz vie­nu ie­dzī­vo­tā­ju lie­to 2-3 rei­zes ma­zāk. Lai gan cil­vē­ku dzī­ves­vei­da pa­ra­du­mi un ap­kār­tē­jās vi­des fak­to­ri kai­miņ­val­stīs nav īpa­ši at­šķi­rī­gi no mū­sē­jiem, sta­tis­ti­ka rā­da, ka vi­ņi to­mēr vai­rāk rū­pē­jas par ak­nu ve­se­lī­bu,» stās­ta ārsts Kas­pars Iva­novs.

Ak­nu dar­bī­bas trau­cē­ju­mi

«Ja mēs iz­pē­tī­tu kat­ru Lat­vi­jas ie­dzī­vo­tā­ju, tad, ļo­ti ie­spē­jams, at­klā­tu, ka di­viem no trim ša­jā kon­krē­ta­jā brī­dī ir kaut kā­di ak­nu dar­bī­bas trau­cē­ju­mi. Tā nav sli­mī­ba, bet trau­cē­ju­mi, ko no­sa­ka cil­vē­ka dzī­ves­veids, uz­tu­ra pa­ra­du­mi, dar­ba ap­stāk­ļi un ap­kār­tē­jā vi­de,» skaid­ro K. Iva­novs. «Lai gan mēs pa­ši to ne­ap­zi­nā­mies, ik die­nu mūs or­ga­nis­mā no­nāk da­žā­di tok­sī­ni, un tie­ši ak­nām nā­kas ar tiem vis­vai­rāk cī­nī­ties. Ak­nām ir ļo­ti liels po­ten­ci­āls, tā­pēc cil­vē­kam va­rē­tu būt dro­šī­bas iz­jū­ta, ka vi­ņam ir pie­tie­ka­mi lie­las re­zer­ves ga­dī­ju­miem, kad jā­pār­dzī­vo lie­lāks tok­sī­nu uz­bru­kums, ko ra­da kāds vī­russ, sa­dzī­ves ķī­mi­jas lī­dzek­ļi vai me­di­ka­men­ti, kas no­ār­dās ak­nās. Bet tas ne­no­zī­mē, ka re­zer­ves drīkst iz­man­tot ne­liet­de­rī­gi un kai­tēt sa­vām ak­nām, pie­mē­ram, smē­ķē­jot, lie­to­jot al­ko­ho­lu, trek­nu un kon­ser­van­tiem ba­gā­tu pār­ti­ku un strā­dā­jot ar da­žā­dām kai­tī­gām vie­lām bez aiz­sarg­lī­dzek­ļiem.»

Kai­tī­gie fak­to­ri vis­ap­kārt

«Ak­nu ve­se­lī­bu ie­tek­mē viss, kas at­ro­das mums vis­ap­kārt,» tur­pi­na K. Iva­novs. «Kat­ru ga­du pa­rā­dās ar­vien jaun­i sa­dzī­ves ķī­mi­jas iz­strā­dā­ju­mi, kas at­vieg­lo mū­su ik­die­nu gan­drīz jeb­ku­rā jo­mā, tie kļūst ar­vien daudz­vei­dī­gā­ki, kat­rai va­ja­dzī­bai tiek pie­dā­vā­ti sa­vi spe­ci­ali­zē­ti lī­dzek­ļi, un līdz ar to mēs at­ro­da­mies šā­du vie­lu ie­len­ku­mā. Tok­sī­ni no­nāk ak­nās, un ak­nu šū­nas ir pirm­ās, kas cen­šas šos tok­sī­nus nei­tra­li­zēt, lai tie tā­lāk ne­ie­tek­mē­tu pā­rē­jos or­gā­nus. Sa­ska­re ar da­žā­du ķī­mi­ju no­tiek, dār­zā in­dē­jot kai­tēk­ļus, arī au­to­ser­vi­sā, ben­zīn­tan­kā, saim­nie­cī­bas pre­ču vei­ka­lā un ci­tur. Diez vai bū­tu ie­spē­ja­ma si­tu­āci­ja, kad ne­viens ne­lie­to­tu me­di­ka­men­tus, ne­strā­dā­tu deg­vie­las uz­pil­des sta­ci­jā vai ķī­mis­ka­jā tī­rī­ta­vā. Mū­su sa­bied­rī­bā ir arī da­ļa cil­vē­ku, ku­ri sli­mo­ju­ši ar da­žā­diem vī­rus­he­pa­tī­ta vei­diem. Vi­ņiem ak­nu ve­se­lī­bai jā­pie­vērš daudz lie­lā­ka uz­ma­nī­ba, bie­ži vien jā­ie­vē­ro da­žā­di uz­tu­ra ie­ro­be­žo­ju­mi, un, ja vēl or­ga­nisms pa­pil­dus tiek pa­kļauts tok­sī­nu ie­dar­bī­bai, tad se­kas var būt daudz sma­gā­kas, jo ak­nu fun­kci­ja jau tā­pat ir trau­cē­ta. Jā­ņem vē­rā arī tāds fak­tors kā in­di­vi­du­ālā uz­ņē­mī­ba: viens kā­du tok­sī­nu pa­nes vieg­lāk, cits sma­gāk. Ak­nu ār­stē­ša­na ir ļo­ti grūts un dārgs pro­cess, un pa­ras­ti pēc tam sa­gla­bā­jas da­žā­di dzī­ves kva­li­tā­tes ie­ro­be­žo­ju­mi. Me­di­cī­na at­tīs­tās, esam dzir­dē­ju­ši par da­žā­dām ope­rā­ci­jām, bet, ja ak­nas at­sa­kās dar­bo­ties un mēs ne­va­ram iz­da­rīt ak­nu trans­plan­tā­ci­ju, tad diem­žēl dzī­vot nav at­li­cis il­gāk par 24 stun­dām. Tā­pēc ik­vie­nam jā­cen­šas se­vi ie­spē­ju ro­be­žās pa­sar­gāt, no­vēr­šot to kai­tī­go fak­to­ru ie­dar­bī­bu, ku­ru var no­vērst, un arī pro­fi­lak­tis­ki rū­pē­ties par ak­nu ve­se­lī­bu.»

Vie­nī­gā al­ter­na­tī­va - da­bas vie­las

«Ak­nu dar­bī­bas uz­la­bo­ša­nu mēs va­ram pa­nākt ti­kai ar da­bas vie­lu pro­duk­tiem, jo šim no­lū­kam nav ne­kā­du ķī­mis­ko lī­dzek­ļu,» sa­ka K. Iva­novs. «Pro­tams, ir vi­ta­mī­ni, kas va­rē­tu uz­la­bot ak­nu fun­kci­ju, bet ar vi­ta­mī­niem vien būs par maz. Cil­vē­kiem ne­re­ti trūkst zi­nā­ša­nu par to, kā dar­bo­jas ak­nu ve­se­lī­bai do­mā­tie da­bas vie­lu pre­pa­rā­ti, kā tos iz­vē­lē­ties un lie­tot, lai pa­nāk­tu vis­la­bā­ko re­zul­tā­tu. Pē­tī­ju­mi lie­ci­na, ka la­bā­ka iz­prat­ne ir tiem, ku­ri strā­dā ne­lab­vē­lī­gos ap­stāk­ļos un šā­dus pre­pa­rā­tus lie­to re­gu­lā­ri. Vi­ņiem ne­šķiet sva­rī­gi, lai pre­pa­rā­tu ie­dar­bī­ba bū­tu ātr­a. Sa­vu­kārt 90% ap­tau­jā­to cil­vē­ku no­rā­da, ka gri­bē­tu ātr­as dar­bī­bas pre­pa­rā­tu. Ir, pro­tams, jaun­ākas pa­au­dzes pro­duk­ti, kas ie­dar­bo­jas uz­reiz. Bet, ja ru­na ir par tiem, ku­rus tau­ta lie­lā­ko­ties pa­zīst, tad pa­ras­ti jā­pa­iet 3, 6 vai 8 ne­dē­ļām, līdz šīs da­bas vie­las or­ga­nis­mā sa­sniedz va­ja­dzī­go kon­cen­trā­ci­ju, lai spē­tu ak­nām pa­lī­dzēt. Bie­ži ak­nu aiz­sar­dzī­bai tiek lie­to­ti esen­ci­ālie fos­fo­li­pī­di, kas spēj aiz­stāt bo­jā­tos fos­fo­li­pī­dus šū­nu mem­brā­nā, lai tā va­rē­tu fun­kci­onēt, bet tiem ir ne­pie­cie­šams laiks, lai sa­snieg­tu va­ja­dzī­go kon­cen­trā­ci­ju.

Ir vie­las, kas sta­bi­li­zē ak­nu šū­nas, pie­mē­ram, mār­da­džu eks­trak­tā eso­šais si­la­ma­rīns var pa­da­rīt ak­nu šū­nu lī­dzī­gu ne­ie­ņe­ma­mam cie­tok­snim, tok­sīns tiek uz­veikts, un šū­na var tā­lāk dar­bo­ties. Vie­na no da­bas vie­lām, kas ļo­ti la­bi ie­dar­bo­jas, ir amino­skā­be L or­ni­tīns. Tā spēj sais­tīt amo­ni­ja jo­nus, kas ir vie­ni no kai­tī­gā­ka­jiem. L or­ni­tīns ie­dar­bo­jas jau no pa­ša lie­to­ša­nas sā­ku­ma un, sa­sto­pot amo­ni­ja jo­nus jeb­ku­rā or­ga­nis­ma vie­tā, tos nei­tra­li­zē un iz­va­da. Aus­tru­mu zem­ēs la­bi pa­zīs­ta­ma kur­ku­ma - ārst­nie­cī­bas augs, ko kād­reiz dē­vē­ja par mū­žī­gās jau­nī­bas sim­bo­lu, kas spēj at­jau­not ak­nu šū­nas. Sa­vu­kārt mēs kopš se­niem lai­kiem pa­zīs­tam pie­ne­nes. Ir pie­rā­dīts, ka pie­ne­ņu sak­ņu sau­sais eks­trakts ļo­ti la­bi ie­dar­bo­jas tie­ši uz ak­nām, jo ir žul­ti dze­nošs. Bie­ži vien iz­man­to ne ti­kai pie­ne­ņu sak­nes, bet pa­va­sa­rī arī svai­gus lak­stus - ta­jos eso­šās vie­las sa­ma­zi­na ie­kai­su­ma pro­ce­su, kas vei­do­jas, ja kā­da ak­nu šū­na ir gā­ju­si bo­jā.»

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Svarīgākais