Kārtējo reizi domājot, ka vajadzētu palietot uztura bagātinātājus sirds, asinsvadu, acu vai ādas veselībai, derētu atcerēties, ka mums ir arī aknas. Šim dzīvībai ļoti svarīgajam orgānam mūsu laikmetā neklājas viegli, tāpēc laiku pa laikam derētu tam sniegt atbalstu, lietojot piemērotus dabas vielu preparātus.
«Grūti izskaidrojams ir fakts, ka Latvijā, salīdzinot ar citām Baltijas valstīm, šos produktus, kas uzlabo aknu darbību, uz vienu iedzīvotāju lieto 2-3 reizes mazāk. Lai gan cilvēku dzīvesveida paradumi un apkārtējās vides faktori kaimiņvalstīs nav īpaši atšķirīgi no mūsējiem, statistika rāda, ka viņi tomēr vairāk rūpējas par aknu veselību,» stāsta ārsts Kaspars Ivanovs.
Aknu darbības traucējumi
«Ja mēs izpētītu katru Latvijas iedzīvotāju, tad, ļoti iespējams, atklātu, ka diviem no trim šajā konkrētajā brīdī ir kaut kādi aknu darbības traucējumi. Tā nav slimība, bet traucējumi, ko nosaka cilvēka dzīvesveids, uztura paradumi, darba apstākļi un apkārtējā vide,» skaidro K. Ivanovs. «Lai gan mēs paši to neapzināmies, ik dienu mūs organismā nonāk dažādi toksīni, un tieši aknām nākas ar tiem visvairāk cīnīties. Aknām ir ļoti liels potenciāls, tāpēc cilvēkam varētu būt drošības izjūta, ka viņam ir pietiekami lielas rezerves gadījumiem, kad jāpārdzīvo lielāks toksīnu uzbrukums, ko rada kāds vīruss, sadzīves ķīmijas līdzekļi vai medikamenti, kas noārdās aknās. Bet tas nenozīmē, ka rezerves drīkst izmantot nelietderīgi un kaitēt savām aknām, piemēram, smēķējot, lietojot alkoholu, treknu un konservantiem bagātu pārtiku un strādājot ar dažādām kaitīgām vielām bez aizsarglīdzekļiem.»
Kaitīgie faktori visapkārt
«Aknu veselību ietekmē viss, kas atrodas mums visapkārt,» turpina K. Ivanovs. «Katru gadu parādās arvien jauni sadzīves ķīmijas izstrādājumi, kas atvieglo mūsu ikdienu gandrīz jebkurā jomā, tie kļūst arvien daudzveidīgāki, katrai vajadzībai tiek piedāvāti savi specializēti līdzekļi, un līdz ar to mēs atrodamies šādu vielu ielenkumā. Toksīni nonāk aknās, un aknu šūnas ir pirmās, kas cenšas šos toksīnus neitralizēt, lai tie tālāk neietekmētu pārējos orgānus. Saskare ar dažādu ķīmiju notiek, dārzā indējot kaitēkļus, arī autoservisā, benzīntankā, saimniecības preču veikalā un citur. Diez vai būtu iespējama situācija, kad neviens nelietotu medikamentus, nestrādātu degvielas uzpildes stacijā vai ķīmiskajā tīrītavā. Mūsu sabiedrībā ir arī daļa cilvēku, kuri slimojuši ar dažādiem vīrushepatīta veidiem. Viņiem aknu veselībai jāpievērš daudz lielāka uzmanība, bieži vien jāievēro dažādi uztura ierobežojumi, un, ja vēl organisms papildus tiek pakļauts toksīnu iedarbībai, tad sekas var būt daudz smagākas, jo aknu funkcija jau tāpat ir traucēta. Jāņem vērā arī tāds faktors kā individuālā uzņēmība: viens kādu toksīnu panes vieglāk, cits smagāk. Aknu ārstēšana ir ļoti grūts un dārgs process, un parasti pēc tam saglabājas dažādi dzīves kvalitātes ierobežojumi. Medicīna attīstās, esam dzirdējuši par dažādām operācijām, bet, ja aknas atsakās darboties un mēs nevaram izdarīt aknu transplantāciju, tad diemžēl dzīvot nav atlicis ilgāk par 24 stundām. Tāpēc ikvienam jācenšas sevi iespēju robežās pasargāt, novēršot to kaitīgo faktoru iedarbību, kuru var novērst, un arī profilaktiski rūpēties par aknu veselību.»
Vienīgā alternatīva - dabas vielas
«Aknu darbības uzlabošanu mēs varam panākt tikai ar dabas vielu produktiem, jo šim nolūkam nav nekādu ķīmisko līdzekļu,» saka K. Ivanovs. «Protams, ir vitamīni, kas varētu uzlabot aknu funkciju, bet ar vitamīniem vien būs par maz. Cilvēkiem nereti trūkst zināšanu par to, kā darbojas aknu veselībai domātie dabas vielu preparāti, kā tos izvēlēties un lietot, lai panāktu vislabāko rezultātu. Pētījumi liecina, ka labāka izpratne ir tiem, kuri strādā nelabvēlīgos apstākļos un šādus preparātus lieto regulāri. Viņiem nešķiet svarīgi, lai preparātu iedarbība būtu ātra. Savukārt 90% aptaujāto cilvēku norāda, ka gribētu ātras darbības preparātu. Ir, protams, jaunākas paaudzes produkti, kas iedarbojas uzreiz. Bet, ja runa ir par tiem, kurus tauta lielākoties pazīst, tad parasti jāpaiet 3, 6 vai 8 nedēļām, līdz šīs dabas vielas organismā sasniedz vajadzīgo koncentrāciju, lai spētu aknām palīdzēt. Bieži aknu aizsardzībai tiek lietoti esenciālie fosfolipīdi, kas spēj aizstāt bojātos fosfolipīdus šūnu membrānā, lai tā varētu funkcionēt, bet tiem ir nepieciešams laiks, lai sasniegtu vajadzīgo koncentrāciju.
Ir vielas, kas stabilizē aknu šūnas, piemēram, mārdadžu ekstraktā esošais silamarīns var padarīt aknu šūnu līdzīgu neieņemamam cietoksnim, toksīns tiek uzveikts, un šūna var tālāk darboties. Viena no dabas vielām, kas ļoti labi iedarbojas, ir aminoskābe L ornitīns. Tā spēj saistīt amonija jonus, kas ir vieni no kaitīgākajiem. L ornitīns iedarbojas jau no paša lietošanas sākuma un, sastopot amonija jonus jebkurā organisma vietā, tos neitralizē un izvada. Austrumu zemēs labi pazīstama kurkuma - ārstniecības augs, ko kādreiz dēvēja par mūžīgās jaunības simbolu, kas spēj atjaunot aknu šūnas. Savukārt mēs kopš seniem laikiem pazīstam pienenes. Ir pierādīts, ka pieneņu sakņu sausais ekstrakts ļoti labi iedarbojas tieši uz aknām, jo ir žulti dzenošs. Bieži vien izmanto ne tikai pieneņu saknes, bet pavasarī arī svaigus lakstus - tajos esošās vielas samazina iekaisuma procesu, kas veidojas, ja kāda aknu šūna ir gājusi bojā.»