IZLASI, kā­di ir ar re­dzi sais­tī­tie ris­ka fak­to­ri bērniem; kā no tiem iz­vai­rī­ties?

© F64

Ar re­dzes pa­lī­dzī­bu cil­vēks sa­ņem vis­vai­rāk in­for­mā­ci­jas par ap­kār­tē­jo vi­di, ta­ču ta­jā pa­šā lai­kā re­dze ir arī pats traus­lā­kais ār­ējās pa­sau­les ana­li­za­tors. Acīm ir bū­tis­ka ie­tek­me prak­tis­ki uz vi­sām dzī­vī­bai sva­rī­gām struk­tū­rām gal­vas sma­dze­nēs, tur­klāt re­dzes at­tīs­tī­bā īpa­ši sva­rī­gi ir pirm­ie dzī­ves ga­di, kad acis un bēr­na or­ga­nisms ko­pu­mā ir vi­sai ju­tīgs gan pret iek­šē­jo, gan pret ār­ējo fak­to­ru ie­tek­mi.

Par to, kā­di bēr­niem ir gal­ve­nie ar re­dzi sais­tī­tie ris­ka fak­to­ri un kā no tiem lai­kus iz­vai­rī­ties, stās­ta Dr. So­lo­ma­ti­na acu re­ha­bi­li­tā­ci­jas un re­dzes ko­rek­ci­jas cen­tra bēr­nu acu ār­ste Aī­da Ma­ci­jev­ska. «Ja bēr­nam ag­rī­nā ve­cu­mā ir bi­ju­ši acu at­tīs­tī­bas trau­cē­ju­mi, tad vi­ņam draud slik­ta re­dze uz vi­su mū­žu, un, ja lai­kus ne­tiek dia­gnos­ti­cē­ta drau­do­šā pa­to­lo­ģi­ja, bie­ži tie ir ne­at­grie­ze­nis­ki pro­ce­si,» no­rā­da ār­ste.

Līdz trīs ga­diem

Acs at­tīs­tī­bas gal­ve­nais posms ir no dzim­ša­nas līdz trīs ga­du ve­cu­mam. Ār­ste skaid­ro, ka ša­jā lai­kā gal­vas sma­dze­ņu ga­ro­zā ak­tī­vi at­tīs­tās re­dzes cen­tri, kas sa­ņem in­for­mā­ci­ju par ap­kār­tē­jo vi­di. Vien­lai­kus tre­nē­jas arī acu kus­tī­bas, vi­zu­āla­jā kon­tro­lē at­tīs­tās ķer­me­ņa kus­tī­bas, kā arī pie­pil­dās vi­zu­ālo tē­lu bib­li­otē­ka. Ja ša­jā dzī­ves pos­mā ro­das pro­blē­mas ar gais­mas no­kļū­ša­nu acs tīk­le­nē (pie­mē­ram, tuv­re­dzī­ba, tāl­re­dzī­ba, as­tig­ma­tisms, šķie­lē­ša­na, ka­ta­rak­ta u.c.) vai vi­zu­ālo tē­lu uz­tver­ša­nu (re­dzes ner­vu bo­jā­jums, gal­vas sma­dze­ņu re­dzes cen­tru bo­jā­jums u.c.), tad acu at­tīs­tī­ba var ap­stā­ties sā­ku­ma sta­di­jā.

Slin­kā acs

«Vis­bie­žāk sa­sto­pa­mā bēr­na acs pa­to­lo­ģi­ja ir am­bli­opi­ja, kas pla­šāk zi­nā­ma kā slin­kā acs. Par slin­ko aci to sauc tā­pēc, ka vie­na no acīm nav ie­mā­cī­ju­sies ska­tī­ties. Am­bli­opi­ja ro­das tā­dā ga­dī­ju­mā, ja in­for­mā­ci­ja, ko bērns redz ar vie­nu aci un kas no­kļūst sma­dze­nēs, ie­vē­ro­ja­mi at­šķi­ras no tās in­for­mā­ci­jas, ko viņš redz ar ot­ru aci. Ja lai­kus ne­tiek no­vēr­sta šī pa­ta­lo­ģi­ja, sma­dze­nes sāk ig­no­rēt sig­nā­lus no vie­nas acs, līdz ar to nor­māls re­dzes asums ša­jā acī ne­būs ie­spē­jams un ne­lī­dzēs pat bril­les,» skaid­ro A. Ma­ci­jev­ska.

Vis­bie­žā­kais cē­lo­nis am­bli­opi­jai ir op­tis­kā stip­ru­mu at­šķi­rī­ba starp abām acīm, ta­ču tā var ras­ties arī no šķie­lē­ša­nas vai arī no aug­šē­jā plak­sti­ņa no­slī­dē­ju­ma, kas aiz­klāj re­dzes lau­ku, ie­dzim­tas ka­ta­rak­tas un ci­tiem ie­mes­liem. Am­bli­opi­ja ir bīs­ta­ma tā­pēc, ka pa­ras­ti bērns ne­sū­dzas par to, kā arī, ska­to­ties no ma­las, ne­kā­das pa­to­lo­ģi­jas pa­zī­mes bēr­nam nav re­dza­mas. Am­bli­opi­jas ga­dī­ju­mā pēc ie­spē­jas ātr­āk tiek ie­teikts veikt re­dzes ko­rek­ci­ju ar briļ­ļu pa­lī­dzī­bu. Ne­pie­cie­ša­mī­bas ga­dī­ju­mā bril­les var iz­rak­stīt jau 6 mē­ne­šus ve­cam bēr­nam. Rei­zēm īpa­ši sma­gos ga­dī­ju­mos re­dzes ko­rek­ci­jai tiek iz­man­to­tas kon­takt­lē­cas.

Šķie­lē­ša­na

«Arī šķie­lē­ša­na ir bie­ži sa­sto­pa­ma pa­to­lo­ģi­ja, kas ir acs muskuļu dar­bī­bas trau­cē­jums, ko iz­rai­sa vie­nas acs no­vir­zī­ša­nās no pa­ra­lē­lās acu po­zī­ci­jas. Šķie­lē­ša­na ro­das re­dzes trau­cē­ju­mu dēļ vie­nā vai abās acīs, ap­ska­tā­ma­jam ob­jek­tam fo­ku­sē­jo­ties ne­vis cen­trā­la­jā tīk­le­nes da­ļā, bet gan bla­kus tai, kur re­dzes ju­tī­ba ir ie­vē­ro­ja­mi ma­zā­ka,» stās­ta ār­ste. «Ša­jā ga­dī­ju­mā ār­stē­ša­nās ir jā­sāk pēc ie­spē­jas drī­zāk. Vis­la­bā­kais efekts tiek sa­sniegts, ja ār­stē­ša­na ir uz­sāk­ta līdz četr­u ga­du ve­cu­mam. Ār­stē­ša­nās pro­ce­sā ve­se­lā acs tiek pie­seg­ta, tā­dā vei­dā tre­nē­jot pro­ble­mā­tis­ko aci. Ja acs no­vir­zes leņ­ķis ir diez­gan liels, tad bez ope­ra­tī­vās ko­rek­ci­jas diem­žēl iz­ār­stē­ties ne­va­rēs.»

Bērns pa­ras­ti ne­sū­dzas

Ma­ci­jev­ska ro­si­na ve­cā­kus lai­kus vest bēr­nus pie acu ār­sta, lai ap­stā­di­nā­tu pa­to­lo­ģi­jas pro­ce­su, ja tāds tiek at­klāts. «Bērns par šā­dām pro­blē­mām pats žē­lo­jas ļo­ti re­ti, tā­pēc bēr­niem ir ne­pie­cie­ša­mas pro­fi­lak­tis­kās vi­zī­tes pie ār­sta vie­na ga­da ve­cu­mā, kā arī trīs ga­du ve­cu­mā. Ir sva­rī­gi zi­nāt: pat ja ārsts ir kon­sta­tē­jis pa­to­lo­ģi­ju, tas vēl nav ie­mesls pa­ni­kai. Lai­kus dia­gnos­ti­cē­tus re­dzes or­gā­nu fun­kci­ju trau­cē­ju­mus lie­lā­ko­ties ir ie­spē­jams no­vērst. Šo­dien ļo­ti veik­smī­gi tiek lie­to­ta op­tis­kā ko­rek­ci­ja, me­di­ka­men­to­zā ār­stē­ša­na, fizio­te­ra­pi­ja, iz­man­to­jot arī spe­ci­ālas da­to­ri­zē­tas ie­rī­ces, kā arī ne­pie­cie­ša­mī­bas ga­dī­ju­mā - ķi­rur­ģis­kā ār­stē­ša­na,» stās­ta ār­ste.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.