Savulaik plašāka sabiedrība koenzīma Q10 nosaukumu pirmoreiz ievēroja, skatoties kosmētikas līdzekļu reklāmas televīzijā. Koenzīms Q10 ir vitamīniem līdzīga viela, kas sastopama visās organisma šūnās un ir vajadzīga, lai pārvērstu enerģijā ar ēdienu uzņemtās uzturvielas – taukus, olbaltumvielas un ogļhidrātus, kā arī nodrošinātu antioksidatīvo aizsardzību.
Medicīnas zinātniekiem šī viela pazīstama jau vairāk nekā 50 gadus. Turpinās pētījumi par koenzīma Q10 lomu cilvēku veselības uzlabošanā.
«Jauna pētījuma rezultāti liecina, ka koenzīms Q10 spēj atvieglot simptomus un slimības gaitu pacientiem ar sirds mazspēju,» sacīts SIA Pharma Nord izplatītajā paziņojumā presei, atsaucoties uz publikāciju tiešsaistē respektablajā medicīnas izdevumā Journal of American College of Cardiology šā gada oktobrī. «Lietojot koenzīmu Q10, kas ir dabiska viela, tiek uzturēti šūnu procesi, kas saistīti ar enerģijas vielmaiņu. Tas nodrošina papildu izturību novājinātam sirds muskulim,» skaidro dāņu kardiologs un pētnieks Dr. Svends Oge Mortensens no Kopenhāgenas slimnīcas Rigshospitalet Sirds veselības centra. Dr. Mortensens ir šā starptautiskā pētījuma vadītājs, viņš arī praktizējis koenzīma Q10 lietošanu saviem pacientiem kopš pirmajiem klīniskajiem pētījumiem, kas tika veikti Kopenhāgenā 1983. gadā.
Efektīvs papildlīdzeklis
Pētījumā piedalījās 420 pacientu ar hronisku sirds mazspēju un katrs no viņiem izgāja divus gadus ilgu kursu, kur līdztekus dažādiem medikamentiem, kas tiek nozīmēti sirds mazspējas ārstēšanai, lietoja arī koenzīmu Q10 vai attiecīgi placebo. Pēc diviem gadiem tajā pacientu grupā, kas lietoja koenzīmu Q10, bija konstatēts par 43% mazāk ar sirds slimībām saistītu nāves gadījumu, salīdzinot ar placebo grupu. Turklāt pētījuma dalībniekiem, kuri saņēma koenzīmu Q10, novēroja arī par 43% mazāk ar sirds veselību saistītu komplikāciju, ieskaitot nonākšanu slimnīcā sirds mazspējas saasinājumu dēļ. Analizējot pētījuma rezultātus, Dr. Mortensens secina, ka koenzīmam Q10 var būt liela nozīme, izmantojot to kā papildlīdzekli kombinācijā ar tradicionālajām sirds mazspējas ārstēšanas metodēm. Turklāt šīs vielas lietošana neizraisīja pētījuma dalībniekiem nekādas blaknes.
Bio-Quinone Q10 Gold
Starptautiskā koenzīma Q10 asociācija – bezpeļņas organizācija, kuras viens no mērķiem ir pētīt šo vielu un tās izmantošanas iespējas medicīnā, par oficiālu etalona preparātu atzinusi Bio-Quinone Q10 Gold. «Tas tika izvēlēts kā zelta standarts starptautiskajiem koenzīma Q10 pētījumiem, pateicoties zinātniski pierādītajai biopieejamībai un nekaitīgumam,» norādīts paziņojumā presei.
Eksperta viedoklis
Ne brīnumzāle, bet iespēja, ko nevajadzētu ignorēt
Uz Mājas jautājumiem atbild kardioloģe Anita Makarovska
– Kas ir sirds mazspēja, un kā tā rodas?
– Par sirds mazspēju sauc samazinātu sirds muskuļa spēju sūknēt asinis.
Tā var rasties akūti – pēkšņi, piemēram, ja cilvēkam ir liels miokarda infarkts, kad strauji iet bojā sirds darbību nodrošinošās muskuļšūnas. Šajā gadījumā novēro asins spiediena krišanos (šoku) vai/un asins sastrēgumu plaušās, kas rada izteiktu elpas trūkumu (kardiālo astmu, plaušu tūsku). Bet biežāk sastopama ir hroniska sirds mazspēja, kas parasti attīstās pakāpeniski, un pirmie simptomi var palikt nepamanīti. Cilvēks vienmēr jūtas noguris, bez piepūles spēj veikt mazāku slodzi nekā iepriekš. Pie ārsta visbiežāk vēršas tad, kad jau parādās izteikta aizdusa, sāk pietūkt kājas, traucē sirdsklauves.
– Kādiem cilvēkiem visvairāk draud sirds mazspēja?
– Nosliece uz hronisku sirds mazspēju ir pacientiem, kuri atrodas tā sauktajā riska zonā: cilvēki, kuri jau pārcietuši miokarda infarktu; kuriem ir paaugstināts asinsspiediens, sirds ritma traucējumi, metabolais sindroms – cukura diabēts/prediabēts, aptaukošanās, paaugstināts holesterīna saturs asinīs, kā arī tie, kas nerūpējas par savu veselību – nepareizi ēd, maz kustas, smēķē, pārlieku lieto alkoholu, nevēršas pie ārsta un neārstē savu pamatslimību. Dažreiz hroniskas sirds mazspējas iemeslu ir grūti noteikt.
– Kādas ir pacientu izredzes, ārstējot šo slimību?
– Pacienta pašsajūta, kā arī ārstēšana un prognoze ir atkarīgas no sirds mazspējas pakāpes. Saskaņā ar Ņujorkas Sirds asociācijas izstrādāto funkcionālo klasifikāciju I un II stadijā, kad simptomi ir maz izteikti, slimība samērā labi padodas ārstēšanai, bet III stadijā ārstēšana ir sarežģītāka un mazāk efektīva. Ja iestājusies IV stadija, nopietni palīdzēt var tikai sirds transplantācija. Diemžēl tās iespējas ir stipri ierobežotas.
– Kā notiek hroniskas sirds mazspējas ārstēšana?
– Hroniskas sirds mazspējas ārstēšana ir kompleksa, diezgan sarežģīta, pielāgojama katram individuāli. Tā balstās gan uz pamatslimības ārstēšanu, gan simptomu novēršanu, gan sirds muskuļa stiprināšanu. Nostiprināt sirds muskuli parasti palīdz metabolie līdzekļi, kas nodrošina labāku vielmaiņu un vairāk enerģijas sirds šūnām. Ārsts nozīmē konkrētus medikamentus atkarībā no pacienta vajadzībām. Dažkārt izmantojami arī ekstrakti no ārstniecības augiem, piemēram, vilkābeles.
– Pēdējā laikā saistībā ar sirds mazspēju tiek minēts arī koenzīms Q10. Ko tas var dot šādiem pacientiem?
– Tiek veikti nopietni pētījumi par koenzīmu Q10, ko mēs vairāk pazīstam kā antioksidantu, t.i., līdzekli, kas darbojas pret brīvajiem radikāļiem, kuri savukārt veicina šūnu novecošanos un bojāeju. Pierādīts, ka koenzīms Q10 ir iesaistīts arī enerģijas ražošanas procesā un ir sastopams praktiski visos orgānos, visvairāk tajos, kuru darbībai nepieciešams daudz enerģijas – sirdī, smadzenēs, aknās, nierēs. Šo vielu uzņem ar gaļu (liellopu, cūkgaļu), pākšaugiem u.c. Taču izrādās, ka lielāko daļu koenzīma Q10 organisms sintezē pats. Ar gadiem iekšējā sintēze stipri samazinās un šīs vielas sāk trūkt, tai skaitā arī sirds šūnām. Starptautiskos pētījumos pierādīts, ka koenzīma Q10 lietošana papildus bāzes terapijai samazina hroniskas sirds mazspējas simptomus un uzlabo pacientu dzīves kvalitāti. Ir arī pētījumi par asinsspiediena samazināšanos, liekā svara samazināšanos, papildus lietojot koenzīmu Q10. Devu katram individuāli vislabāk noteiks ārsts, tā var svārstīties robežās no 100 līdz 300 mg dienā. Protams, tā nav brīnumzālīte, kas izārstēs visus hroniskas sirds mazspējas pacientus, taču ignorēt un neizmantot koenzīma Q10 labās īpašības, manuprāt, būtu muļķīgi.