Veselības ministrs neatkāpjas no idejām

Kuldīgas slimnīca no 1. septembra tomēr pārtrauks sniegt neatliekamo medicīnisko palīdzību stacionārā, jo uzskata, ka Veselības ministrijā (VM) nav uzklausīts lokālo slimnīcu viedoklis.

Pēdējā brīdī līgumu, kas ļaus saņemt valsts finansējumu otrajam pusgadam akūto pacientu ārstēšanai slimnīcām, tomēr noslēgusi Cēsu klīnika.

Ziņojumu par situāciju veselības aprūpē šonedēļ bija paredzēts skatīt Ministru kabineta sēdē, tomēr veselības ministrs lūdza atlikt tā skatīšanu. Slimnīcām neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšanai no papildus solītajiem 6,1 miljoniem latu nebija paredzēts neviens santīms. Vakar VM notika sanāksme, kurā piedalījās 22 daudzprofilu, arī lokālo slimnīcu vadītāji.

«Apsolītie papildu līdzekļi 6,1 miljons latu ir aptuveni viena 20 daļa no tā, kas optimāli būtu nepieciešami veselības nozarei, lai atrisinātu nepiepildītās vajadzības,» saka veselības ministrs Juris Bārzdiņš. Šī summa neatrisināšot problēmas, tomēr ministrs joprojām uzskata, ka papildu līdzekļi, ja tādi tiek rasti, primāri jānovirza ambulatorajā aprūpē. Tomēr valdību VM apņemas informēt par nepiepildītajām vajadzībām nozarē, kas nākamgad prasītu 120 miljonus latu papildus. VM norāda, ka lokālo slimnīcu finanšu situācija būs jārisina ar papildu naudu, tādēļ kopīgi ar Veselības norēķinu centru tiek izskatīts jautājums par finansējuma pārdali vēl esošā nozares budžeta ietvaros.

Pēc sanāksmes Kuldīgas slimnīcas vadītājs Ivars Eglītis paziņoja, ka slimnīca nav mainījusi viedokli un 1. septembrī pārtrauks akūto pacientu uzņemšanu. Vairākums slimnīcu vadītāju norādīja, ka akūto pacientu skaits šogad ir lielāks, nekā plānots, un šos slimniekus nav iespējams pārlikt uz ambulatoro ārstēšanu, tomēr VM paliekot pie sava – papildu nauda primāri jānovirza tieši ambulatorai aprūpei. Tā kā VM neesot mainījusi domas un no valdības papildus piešķirtās naudas negrasās piešķirt iztrūkstošo naudu slimnīcām neatliekamo pacientu ārstēšanai šāgada otrajā pusgadā, Kuldīga neredz iespēju noslēgt līgumu.

Pērn Kuldīgas slimnīca uzņēma 4671 neatliekamo pacientu, bet šogad līdz augustam jau 2400, bet valsts apņemas maksāt tikai par 2208 pacientiem, turklāt skaidrojot, ka nauda slimnīcām netiek piešķirta pēc pacientu skaita. Neatkarīgi no tā, cik ir pacientu, slimnīcai piešķir tāmes finansējumu un katru mēnesi no tā pārskaitot 1/12 daļu. Ja Kuldīgas slimnīca akūtos pacientus neuzņems, tuvākās vietas, kur iedzīvotāji varēs saņemt palīdzību, ir Liepāja un Ventspils.

Izskan ziņas, ka slimnīcās neesot vērojams akūto pacientu pieaugums. Tomēr visas lokālās slimnīcas stāsta pretējo. Arī Stradiņa slimnīca norāda, ka šogad būtiski pieaudzis tieši akūto pacientu īpatsvars.

Svarīgākais