Slimnīcu stacionāriem akūtai palīdzībai naudu neparedz; protesti neko nav devuši

No papildus veselības aprūpei jau piešķirtās naudas un vēl plānotās slimnīcām neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšanai nav paredzēts neviens lats. Naudu – 6,1 miljonu latu – galvenokārt saņems dienas stacionāri un ambulatorā aprūpe.

Par to liecina Veselības ministrijas (VM) valdībā iesniegtais ziņojums par situāciju veselības aprūpē. Tajā netiek prasīta nauda tam, par ko savos protestos iestājas vairākas lokālās slimnīcas.

Kā liecina Ministru kabineta informācija, veselības ministrs Juris Bārzdiņš aicinājis ziņojuma izskatīšanu šodien valdībā atlikt.

Ziņojumu VM izstrādāja, lai pamatotu, kāda ir situācija veselības aprūpē un kur tiks izlietota valdības piešķirtā nauda. Jāatgādina, ka šos 6,1 miljonu latu apsolīja piešķirt tieši pēc trīs lokālo slimnīcu paziņojumiem par iespējamiem protestiem un konkrēti – Cēsu slimnīcas protesta dienā. Jau iepriekš valdība bija nolēmusi veselības aprūpei novirzīt vēl 6,8 miljonus latu, no tiem lielākoties nauda novirzīta kompensējamiem medikamentiem un sekundāriem ambulatoriem pakalpojumiem (tas ir, speciālistu konsultācijām). Vēl, diskutējot par situāciju nozarē Kuldīgā, veselības ministrs Juris Bārzdiņš atzina: «Naudas slimnīcām mazāk nebūs, to es jums varu apsolīt.» Tā bija kā atbilde uz Kuldīgas slimnīcas datiem, ka akūto pacientu skaits ir lielāks, bet finansējums neatliekamajai medicīniskajai palīdzībai slimnīcā – mazāks. Tagad VM ziņojums liecina, ka nauda tiks novirzīta samaksai par dienas stacionāros sniegtajiem pakalpojumiem (ambulatorā aprūpe) un arī zāļu kompensācijai. Šie dienas stacionāra pakalpojumi galvenokārt tiek sniegti slimnīcās, kas nozīmē – slimnīcas saņems papildu samaksu, bet ne neatliekamajai palīdzībai. To Neatkarīgajai apliecina arī VM pārstāvis Oskars Šneiders: «Tieši neatliekamajai medicīniskajai palīdzībai papildu līdzekļi netiek paredzēti, bet tas ir tas jautājums, par ko ministrs publiskajā telpā aktīvi diskutē un cenšas pamatot, ka šiem papildu līdzekļiem jānonāk tajā sektorā, kur pacienti to reāli sajutīs – ambulatorajā.»

VM ziņojumā pamato, kāpēc tieši ambulatorajai aprūpei nepieciešams vairāk naudas – ambulatorā aprūpe ir izmaksu ziņā efektīvāka iepretim finansiāli dārgākajai stacionārajai aprūpei. Uzsāktās reformas veselības aprūpē, pārliekot uzsvaru no stacionārās uz ambulatoro, likumsakarīgi radījušas nepieciešamību palielināt finansējumu ārstu konsultāciju, izmeklējumu, dienas stacionārā sniedzamās plānveida palīdzības un kompensējamo medikamentu apmaksai, uzsver VM speciālisti, tāpēc 6,1 miljons latu, par kuru piešķiršanu veselības nozarei tika panākta vienošanās koalīcijas sadarbības sēdē, jānovirza tieši šiem mērķiem. Neraugoties uz slimnīcu iebildumiem, VM konsekventi norāda: sevišķi svarīgi būtu veicināt dienas stacionāru pakalpojumus slimnīcās, īpaši lokālajās, jo «pašreiz šajās slimnīcās tiek realizēta pakalpojumu restrukturizācija».

Papildu naudu plānots arī piešķirt asinsdonoru centram, jo šogad palielinājies pieprasījums pēc asins pārliešanas preparātiem, savukārt gandrīz miljons latu nepieciešams vakcīnu iepirkumam.

***

UZZIŅAI

Papildus veselībai nepieciešamo naudu – 6 153 830 latu – Veselības ministrija piedāvā sadalīt šādi:

Samaksai par dienas stacionāros sniegtajiem pakalpojumiem – 2 548 594 lati

Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto medikamentu un materiālu iegādes kompensācijai – 2 306 245 lati

Pacientu iemaksas kompensācijai par atbrīvotajām iedzīvotāju kategorijām – 25 328 lati

Centralizēti iepērkamo vakcīnu un peritoneālās dialīzes ārstniecības līdzekļu iegādes kompensācijai – 953 663 lati

Valsts asinsdonoru centram, lai nodrošinātu asins, asins komponentu sagatavošanu un plazmas preparātu iepirkumu – 320 000 latu

ŠOGAD veselības aprūpei no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem jau piešķirti

6,7 miljoni latu

Avots: Veselības ministrija

Svarīgākais