Lielākā daļa no valdības papildus piešķirtajiem līdzekļiem veselības aprūpei tiks novirzīti, lai samaksātu par kompensējamiem medikamentiem pacientiem. Savukārt ārstniecības iestādēm tiks novirzīti 2,7 miljoni latu, tiesa, samaksai par sekundāriem ambulatoriem pakalpojumiem, nevis stacionārajai palīdzībai.
Veselības ministrija (VM) informē, ka apstiprināšanai valdībā iesniegts VM projekts grozījumiem veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtībā, nosakot, kā ārstniecības iestādēm samaksai par sniegtajiem veselības aprūpes pakalpojumiem tiek sadalīts 2 866 451 lats no Ministru kabineta jūlijā piešķirtajiem 6,6 miljoniem latu. No šiem 2,8 miljoniem latu lielākā daļa – 2,7 miljoni – tiks novirzīti samaksai par ambulatoriem veselības aprūpes pakalpojumiem – speciālistu konsultācijām un izmeklējumiem visās ārstniecības iestādēs, tajā skaitā slimnīcās, bet 157 000 latu – ārstniecības iestādēm pacienta iemaksas kompensācijai tiem iedzīvotājiem, kuri ir atbrīvoti no pacienta iemaksām.
Tā kā pēdējās veiktās veselības aprūpes reformas paredz attīstīt ambulatoro palīdzību kā izmaksu efektīvāko veselības aprūpes posmu un tiek mazināts izmaksu dārgākās stacionārās veselības aprūpes īpatsvars, attiecīgi papildu līdzekļi tiek novirzīti ambulatorai aprūpei un dienas stacionāriem, ko nodrošina arī slimnīcās. Tā papildu finansējumu saņems arī slimnīcas, norāda ministrijā. Pēc veselības ministra Jura Bārzdiņa teiktā, slimnīcām ir iespējams attīstīt ambulatoros dienestus, kas neilgā laikā spēs mazināt stacionārā ārstēto pacientu skaitu.
Tomēr šī nauda nenonāks stacionārai palīdzībai neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšanai, par ko pēdējās dienās notiek lokālo slimnīcu protesti. Valdība ir apņēmusies piešķirt veselības jomai vēl papildus vairāk nekā sešus miljonus latu, veicot bueta grozījumus.
***
Kā sadalīs papildu naudu?
No līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem veselības aprūpei piešķirti 6 661 893 lati:
2,7 miljoni latu – samaksai par sekundāriem ambulatoriem veselības aprūpes pakalpojumiem;
157 062 lati – lai kompensētu pacienta iemaksu par iedzīvotāju kategorijām, kas atbrīvotas no pacienta iemaksas;
3,2 miljoni lati – iedzīvotājiem ambulatorajai ārstniecībai paredzēto zāļu un medicīnas preču iegādes izdevumu kompensācijai;
626 473 lati – samaksai slimnīcām par pakalpojumiem, kas šogad pirmajā pusgadā sniegti trūcīgām un maznodrošinātām personām un pārsniedz līguma summu gadam
PLĀNOTS piešķirt vēl 6,1 miljonu latu pēc budžeta grozījumiem
Avots: Veselības ministrija