Traumpunkti turpinās darbu 24 stundu režīmā, visos būs pieejama ārstu palīdzība

Visi traumpunkti jeb steidzamās medicīniskās palīdzības (SMP) punkti arī turpmāk sniegs palīdzību 24 stundu režīmā septiņas dienas nedēļā, un tajos visu laiku būs pieejama arī ārsta, ne tikai ārsta palīga vai medicīnas māsas palīdzība, otrdien Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas deputātus informēja Veselības ministrijas (VM) valsts sekretāra vietnieks Juris Bundulis.

VM darba grupa, izvērtējot traumpunktu darbu, nolēmusi tos iedalīt trijos līmeņos, ņemot vērā piecus kritērijus. SMP punktos sniedzamās palīdzības apmērs un tam nepieciešamie resursi aprēķināti, izvērtējot iedzīvotāju skaitu attiecīgajā reģionā, līdzšinējo noslogojumu, apkalpes teritorijas lielumu, ārstu nodrošinājumu un pacientu iespējas saņemt palīdzību daudzprofilu neatliekamās medicīniskās palīdzības slimnīcās, proti, attālumu līdz tuvākajai slimnīcai.

Pirmā līmeņa traumpunktā 24 stundas palīdzību sniegs viens ārsts internists un viena medicīnas māsa, otrā līmeņa traumpunktā – divi ārsti speciālisti (ķirurgs/traumatologs un internists) un viena māsa 16 stundas un viens ārsts (ķirurgs/traumatologs) un viena māsa astoņas stundas dienā. Savukārt trešā līmeņa traumpunktā 16 stundas diennaktī strādās trīs ārsti speciālisti – internists, ķirurgs/traumatologs un anesteziologs – un divas māsas 16 stundas diennaktī un divi ārsti speciālisti – ķirurgs/traumatologs un anesteziologs un viena māsa astoņas stundas diennaktī.

Ņemot vērā pacientu plūsmas lielās izmaiņas pa sezonām, SMP punkti Saulkrastu slimnīcā (piecus sezonas mēnešus) un Rīgas rajona slimnīcā Siguldā (astoņus sezonas mēnešus) strādās kā augstākā līmeņa SMP punkti. Bauskas slimnīca būs vienīgā, kuras traumpunkts visu gadu strādās kā augstākā līmeņa SMP punkts.

Saldus medicīnas centrā, Limbažu slimnīcā, Aizkraukles slimnīcā, Rīgas 1.slimnīcā, Ludzas slimnīcā un Rīgas rajona slimnīcā Siguldā (četrus sezonas mēnešus) būs otrā līmeņa SMP punkti, bet Sarkanā Krusta Smiltenes slimnīcā, Priekules slimnīcā, Saulkrastu slimnīcā (septiņus sezonas mēnešus) – zemākā līmeņa SMP punkti, kuros, ņemot vērā konstatētās pacientu plūsmas un resursu nodrošinājumu, turpmāk iedzīvotājiem tiks sniegta steidzami nepieciešama medicīniskā palīdzība pirmajā līmenī.

Latvijā

Taksometru pakalpojumu pieejamība dažādām sabiedrības grupām un invaliditātes veidiem var būt atšķirīga, tomēr transportlīdzekļu pielāgošanā jāveic ievērojami uzlabojumi, jāizglīto vadītāji un jāveicina empātija, reizē neaizmirstot par drošas braukšanas kultūru, lai taksometru pakalpojumus pilnvērtīgi varētu izmantot arī pasažieri ar invaliditāti un vecāki ar maziem bērniem, uzskata Tiesībsarga birojs.

Svarīgākais