Neatbalsta maksas ieviešanu traumpunktos

Viens no Veselības ministrijas (VM) darba grupas piedāvātajiem variantiem traumpunktu reformai - dienas laikā palīdzību, kas nav neatliekama, sniegt par maksu, - otrdien neguva Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas deputātu atsaucību un, visticamāk, praksē netiks ieviests.

VM valsts sekretāra vietnieks Juris Bundulis paskaidroja, ka viens no darba grupas priekšlikumiem, izvērtējot traumpunktu darba organizāciju, bijis dienas laikā - no plkst.8 līdz 14 vai 16 - traumpunktos noteikt maksu par palīdzību tajos gadījumos, kad cilvēks tikpat labi varētu vērsties pie ģimenes ārsta, kur pakalpojumu varētu saņemt par velti.

Tomēr šāds priekšlikums izpelnījās vairāku apakškomisijas deputātu kritiku. Ingrīda Circene ("Vienotība") uzsvēra, ka traumpunktos nedrīkstētu par kādu daļu pakalpojumu pieprasīt maksu, jo cilvēks ne vienmēr var nokļūt pie ģimenes ārsta, turklāt bieži vien pats nespēj izvērtēt, vai konkrētajā situācijā iespējams gaidīt un doties pie ģimenes ārsta, vai tomēr jāvēršas traumpunktā.

Arī Māris Dzelzskalns (Zaļo un zemnieku savienība) pauda atbalstu Circenei, norādot, ka ne katrā gadījumā ģimenes ārsts var palīdzēt. Viņa paša pieredzē bijis gadījums, ka ģimenes ārsts aicina pacientu doties uz traumpunktu. Ja traumpunktos ieviesīs maksu, "būs pašārstēšanās", prognozēja deputāts.

Tomēr viņa partijas biedrs Gundars Daudze vairāk sliecās piekrist VM viedoklim, proti, akūtos gadījumos traumpunktiem, protams, jāsniedz bezmaksas palīdzība, taču, ja cilvēkam palīdzība nav steidzama un viņš pats izvēlas labāk doties uz traumpunktu nekā pie sava ģimenes ārsta, tad par to varētu maksāt tāpat kā poliklīnikā.

Bundulis gan žurnālistiem pēc tam atzina, ka šis darba grupas priekšlikums, visticamāk, netiks īstenots. Tomēr viņš atkārtoti sacīja, ka šāda ideja bijusi tikai attiecībā uz gadījumiem, kuros pacientam būtu pieejama bezmaksas alternatīva.

Viņš arī minēja, ka atsevišķos traumpunktos VM jau konstatējusi maksas pakalpojumu cenrādi, kāds tur patlaban nedrīkstētu būt. Par šo faktu esot informēta arī Veselības inspekcija.

Jau vēstīts, ka VM darba grupa, kas izvērtē lokālajās slimnīcās un traumpunktos sniedzamās palīdzības apmēru un darba organizāciju, pagājušajā nedēļā izstrādāja starpziņojumu, kurā plašākai diskusijai publiskoja savus priekšlikumus turpmākai ārstniecības iestāžu darbības optimizācijai.

Ņemot vērā traumpunktu darbības specifiku, kad palīdzība pacientiem tiek nodrošināta ne tikai traumu, bet arī citu saslimšanu un veselības problēmu gadījumos, piemēram, augsts asinsspiediens, paaugstināta temperatūra, hronisku slimību saasināšanās, darba grupa ierosina tos pārdēvēt par pirmās medicīniskās palīdzības punktiem (PMPP) un dalīt tos divos līdz trijos līmeņos atbilstoši to noslogojumam, iespējām nodrošināt kvalitatīvu pakalpojumu un pacientu iespējām saņemt palīdzību citās tuvu esošās ārstniecības iestādēs.

Ievērojot to, ka visās ārstniecības iestādēs, kur pašlaik atrodas traumpunkti, dienas laikā pieejama ambulatoro speciālistu palīdzība, darba grupa piedāvāja vairākus risinājumus darba optimizēšanai: darbdienās laikā no plkst.8 līdz 16 PMPP dežurētu viena māsa vai ārsta palīgs, kas sniegtu palīdzību pacientiem un nepieciešamības gadījumā koordinētu ambulatoro speciālistu iesaistīšanos palīdzības sniegšanā. Laikā no plkst.16 līdz 8 PMPP tiktu finansēti pēc tāmes finansējuma, bet attiecīgais veselības aprūpes centrs saņemtu lielāku finansējumu ambulatoro pakalpojumu sniegšanai, lai pagarinātu speciālistu pieņemšanas laikus līdz plkst.16. No plkst.16 līdz 8 PMPP tiktu finansēti pēc tāmes finansējuma.

Traumpunktus turpmāk plānots saukt par "steidzamās medicīniskās palīdzības punktiem" un iedalīt trijos līmeņos atkarībā no pieejamajiem speciālistiem. Dažādu līmeņu palīdzības punktiem tiktu piešķirts arī dažāds finansējums.

Jau ziņots, ka 2010.gadā 28.decembrī pieņemtie grozījumi veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtībā paredzēja, ka no šā gada 1.janvāra traumpunkti Priekules slimnīcā, Ludzas rajona slimnīcā, Saulkrastu slimnīcā, Rīgas 1.slimnīcā, Sarkanā Krusta Smiltenes slimnīcā, Aizkraukles slimnīcā, Saldus medicīnas centrā, Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā, Rīgas rajona slimnīcā, Bauskas slimnīcā, Limbažu slimnīcā un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā iedzīvotājiem palīdzību sniegs darba dienās no plkst.18 līdz 8 un brīvdienās un svētku dienās 24 stundas diennaktī.

Pret šādu traumpunktu reformu iebilda ārstniecības iestāžu vadītāji, arī Valsts prezidents Valdis Zatlers.