Biedrības "Latvija par latu" valdes priekšsēdētājs Andris Orols šodien ar iesniegumiem vērsies Ģenerālprokuratūrā un Saeimā, norādot, ka Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) veikusi dokumenta viltošanu.
14.marta CVK sēdē Orols paziņoja, ka CVK ir veikusi dokumentu viltošanu. Iesniegtajā likumprojektā teikts, ka "lats ir vienīgais likumīgais maksāšanas līdzeklis Latvijā līdz brīdim, kad tauta tautas nobalsošanā lemj savādāk". Savukārt CVK savā vēstulē ekspertiem norādījusi nedaudz citādāku tekstu - "lats ir vienīgais likumīgais maksāšanas līdzeklis Latvijā līdz šim brīdim, kad tauta referendumā lemj savādāk".
Līdz ar to tekstā pielikts vārds "šim" un vārdi "tautas nobalsošana" nomainīti ar vārdu "referendums". Orols atzina, ka CVK iesniegtajā pirmajā likumprojekta variantā minēts vārds "referendums", nevis "tautas nobalsošana". Pēc tam biedrība iesniegusi precizētu likumprojekta versiju.
CVK vēstuli ar neprecīzo tekstu aizsūtīja Tieslietu ministrijai, Latvijas Universitātes Juridiskajai fakultātei un Latvijas Bankai, prasot ekspertu atzinumus. Visas trīs institūcijas atzinušas, ka likumprojekts nav atzīstams par pilnībā izstrādātu. Neprecīzais teksts nosūtīts arī Saeimas Juridiskajam birojam.
CVK priekšsēdētājs Arnis Cimdars uzdeva sākt izmeklēšanu, taču pauda uzskatu, ka pieļauta tehniska kļūda, kas nav ietekmējusi ekspertu pausto viedokli. Viņš noraidīja pārmetumus, ka šādi gadījumi būtu ierasta institūcijas prakse.
CVK sekretārs Ritvars Eglājs pēc izmeklēšanas norādīja, ka kļūda pieļauta, CVK darbiniekiem paralēli darot vairākus darbus dažādās jomās. CVK saņēmusi ekspertu mutiski vai rakstiski pausto viedokli, ka kļūda neietekmējot viņu atzinumos norādītos secinājumus.
Orols gan nezina, vai CVK izmaiņas dokumenta tekstā veica apzināti, vai arī tā bija neapzināta rīcība. Tajā pašā laikā viņš vaicā: "Ja CVK vilto dokumentus tagad, tad kāda gan iedzīvotājiem var būt uzticība viņiem jau tuvējās vēlēšanās?"
Jau vēstīts, ka CVK 18.martā lēmusi nereģistrēt parakstu vākšanai biedrības "Latvija par latu" iesniegtos grozījumus likumā "Par Latvijas Banku", kas netieši paredzētu referendumu pirms eiro ieviešanas.
Orols solījis šo CVK lēmumu pārsūdzēt tiesā.
Likums "Par tautas nobalsošanu, likumu ierosināšanu un Eiropas pilsoņu iniciatīvu" nosaka, pirms sākt parakstu vākšanu, iniciatīvas grupai likumprojekts jāiesniedz izvērtēšanai CVK. Savukārt CVK 45 dienu laikā jāizlemj reģistrēt likumprojektu parakstu vākšanai, noteikt termiņu konstatēto trūkumu novēršanai vai atteikt likumprojekta reģistrāciju. Atteikt reģistrēt likumprojektu CVK drīkst, ja likumprojekts pēc formas vai satura nav pilnībā izstrādāts vai ja iniciatīvas grupa neatbilst likumā noteiktajām prasībām, aģentūru LETA iepriekš informēja CVK Informācijas nodaļas vadītāja Kristīne Bērziņa.
Likumprojekts CVK tika iesniegts šā gada 30.janvārī.