Kopš 1.augusta, kad stājušies spēkā Rīgas domes saistošie noteikumu, kas aizliedz ubagot Rīgas vēsturiskajā centrā, bet citur to pieļauj darīt tikai ar personu apliecinošu dokumentu, Rīgas Pašvaldības policijas redzeslokā nonākuši 128 ubagi, liecina policijas apkopotā informācija.
Septiņi ubagotāji bijuši nepilngadīgi, 15 personas ir bezpajumtnieki bez noteiktas dzīves vietas, bet viens atradies Valsts policijas meklēšanā.
Četri nepilngadīgi ubagotāji nogādāti pie vecākiem vai aizbildņiem, 14 personas nogādātas patversmē, viens - Valsts policijā, deviņi - pašvaldības policijas dežūrdaļā.
Ar 100 ubagotājiem veiktas pārrunas pārkāpuma vietā.
Līdz 15.novembrim pie administratīvās atbildības saukts 41 ubags, no kuriem 13 personām sastādītas soda kvītis.
Kā ziņots, no 1.augusta Rīgas vēsturiskajā centrā ir aizliegts ubagot uzmācīgā veidā un iežēlināšanai izmantot dzīvniekus. Ubagošana ir liegta sabiedriskajos transportlīdzekļos, uz brauktuves, uz ietvēm, kāpnēm, estakādēm, laukumiem un citiem gājējiem paredzētiem ceļiem vietās, kur tas var apgrūtināt vai traucēt gājēju kustību. Ārpus Rīgas vēsturiskā centra ar ubagošanu drīkst nodarboties tikai ar personu apliecinošu dokumentu.
Aizliegums ubagot Rīgas vēsturiskajā centrā nozīmē, ka šajā teritorijā ubagot nedrīkst arī pie baznīcām, izņemot vietas, kur pret to neiebilst attiecīgās reliģiskās organizācijas vadība, kas par to vienojusies ar pašvaldību, tomēr lielākā daļa reliģisko organizāciju to nevēlas.
Domes noteikumos ubagošana definēta kā žēlastības dāvanu (naudas vai citā formā) lūgšana publiskā vietā pasīvā vai aktīvā veidā, demonstrējot mērķi iegūt eksistencei nepieciešamos līdzekļus, galēju trūkumu, fizisku nepilnvērtību vai citādi cenšoties iežēlināt garāmgājējus.
Policijas darbinieks ir tiesīgs noskaidrot personas identitāti - pārbaudīt dokumentus, ubagotājam norādīt, kur saņemama Rīgā nodrošinātā sociālā palīdzība. Par ubagošanu policisti var izteikt brīdinājumu vai uzlikt sodu līdz desmit latiem.
Pašvaldības policija ubagotājus var arī īslaicīgi aizturēt. Šis paņēmiens ir efektīvs gadījumos, ja ar šo rūpalu nodarbojas kādi ārvalstu pilsoņi, piemēram, no Rumānijas, kuriem tas ir mafijas organizēts bizness, un ubagotāji nesaprot nevienu valodu, izņemot savu dzimto. Aizturot šādus "pelnītājus" uz divām trim stundām, viņu biznesu izdodas ievērojami apgrūtināt, jo atrašanās uz ielas vairs nav rentabla. Šādā veidā pašvaldības policijai izdevies panākt, ka Rīgu pamet ubagotāju grupa no Rumānijas.