Skolēnu autobusu iegādei 42 pašvaldībām plāno piešķirt 2,59 miljonus latu

Valdība otrdien lems par kopumā 2,59 miljonu latu piešķiršanu no sociālās drošības tīkla, lai 42 pašvaldības varētu iegādāties autobusus skolēnu pārvadāšanai. Kopumā plānots iegādāties 74 autobusus.

1,505 miljonus latu paredzēts piešķirt 24 pašvaldībām, kurās reformas dēļ ir slēgtas izglītības iestādes - Aizputes (1 autobuss), Alojas (1), Auces (1), Durbes (2), Gulbenes (5), Ilūkstes (1), Jaunjelgavas (1), Jaunpils (1), Jēkabpils (2), Krāslavas (1), Kuldīgas (2), Limbažu (1), Pārgaujas (1), Priekuļu (1), Preiļu (1), Rūjienas (1), Rēzeknes (4), Saldus (3), Smiltenes (4), Talsu (1), Tukuma (2), Vaiņodes (2), Ventspils (2) un Viesītes novada pašvaldībai viena autobusa iegādei.

Savukārt 1,085 miljonus latu iecerēts piešķirt tām 18 pašvaldībām, kurās reformas dēļ skolas ir reorganizētas - Apes (divi autobusi), Dobeles (2), Garkalnes (2), Grobiņas (1), Iecavas (2), Jelgavas (2), Kandavas (1), Ķeguma (2), Līgatnes (1), Madonas (4), Mārupes (1), Ogres (5), Olaines (1), Rojas (1), Rucavas (1), Rundāles (1), Siguldas (1) un Strenču novada pašvaldībai viena autobusa iegādei.

Pašvaldībām būs jānodrošina līdzfinansējums - 10% no autobusa iegādes cenas, pārējo summu segs no valsts budžeta.

Plānots, ka Valsts reģionālās attīstības aģentūra līdz 1.septembrim noslēgs vienošanos ar novada pašvaldību, kas pieņēmusi lēmumu par izglītības iestādes slēgšanu vai reorganizāciju, par valsts budžeta līdzekļu piešķiršanas un izlietojuma nosacījumiem, atskaitīšanās kārtību un novada pašvaldības pienākumiem autobusa uzturēšanā.

Finansējums pašvaldībai tiks pārskaitīts pēc iepirkuma procedūras rezultātiem. Valdība plāno noteikt, ka autobusus piecu gadu laikā pēc to iegādes nedrīkstēs atsavināt, iznomāt vai nodot lietošanā citām personām.

Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrija (RAPLM) informējusi, ka krīzes laikā īstenotās reformas dēļ pērn 59 pašvaldības bija pieņēmušas lēmumu par skolu slēgšanu, bet 68 - par reorganizāciju. Papildu tam likvidētas un reorganizētas arī arodskolas.

Izglītības iestāžu slēgšana un reorganizācija turpinās, tādēļ aktuāla problēma kļūst skolēnu pārvadājumi.

RAPLM pirms pāris mēnešiem aptaujāja visas 109 novadu pašvaldības, lai precizētu nepieciešamo autobusu skaitu papildu 110 spēkratiem, kurus plānots iegādāties no Šveices programmas.

Aptaujas rezultāti liecina, ka kopējais skolēnu skaits, kuri jāpārvadā no dzīvesvietas līdz izglītības iestādei un atpakaļ, novadu pašvaldībās ir 39 039, bet skolēnu skaits, kuriem novadu pašvaldības ir nodrošinājušas pārvadājumus vai arī daļēji vai pilnībā segušas braukšanas izdevumus, ir 35 785 jeb 91,66% no kopējā skolēnu skaita, kuriem nepieciešams transports.

Tomēr pārvadājamo skolēnu skaitam ir tendence pieaugt, jo līdz 2012.gadam pašvaldības paredzējušas slēgt vai reorganizēt vēl 31 izglītības iestādi un aptuveni 1300 skolēniem nākotnē būs jāizmanto transports nokļūšanai līdz izglītības iestādei. Tāpat samazinās sabiedriskā transporta vietējo un reģionālo maršrutu tīkls sakarā ar nepietiekamo finansējumu šiem pārvadājumiem.

Nepieciešamību iegādāties 117 jaunu autobusu izteica 72 novadu pašvaldības. Tomēr, vēl precizējot informāciju, plānošanas reģioni ieteica atbalstīt 98 autobusu iegādi 61 novada pašvaldībai, kuras apņemas nodrošināt 10% līdzfinansējumu katra autobusa iegādei un segt autobusu uzturēšanas izmaksas.

Līdz ar to RAPLM vērsās pie starptautiskajiem aizdevējiem, lai saskaņotu viedokli par autobusu iegādes nepieciešamību skolēnu pārvadājumiem arī tajos gadījumos, kad skolas ir reorganizētas. RAPLM ir saņēmusi apstiprinājumu no starptautiskajiem aizdevējiem, ka no stratēģijā paredzētā finansējuma autobusu iegādi var plānot arī skolēnu pārvadājumiem, kas saistīti ar skolu reorganizāciju.

Latvijā

Jebkura Krievijas agresija pret NATO dalībvalsti tai izmaksās ļoti dārgi, Latvijas Ārpolitikas institūta (LĀI) rīkotajā diskusijā "Veidojot aizsardzības un drošības nākotni" uzsvēra Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Andžejs Viļumsons.