Kad ierodamies Balvu novada Krišjāņu pagastā pie Evitas Dvoreckas, mums pretim izbirst pieci gaišmataini bērniņi – tik līdzīgi kā zirnīši no vienas pāksts. Ļoti gaidījuši ciemiņus! Evitai un viņas lielajai saimei Neatkarīgās Ziemassvētku vecīša Karstais vēstuļu pasts sarūpējis jaunu gāzes plīti.
Rihards, Gabriels, Santa, Marks un Deivids ir kā maza futbola komanda, un tieši bumbu spēlēt brīvā dabā viņiem visvairāk patīk, īpaši vecākajiem brāļiem. Seši, četri, trīs, divi un viens gadiņš – dzimuši cits pēc cita un ir mammas un tēta mīlēti. Par Dvorecku ģimeni uzzinājām no viņu vecmammas Vinetas vēstules Ziemassvētku vecītim: «Esmu piecu mazbērnu vecmāmiņa. Mani sauc Vineta. Pati esmu uzaudzinājusi septiņus bērnus. Manai vecākajai meitai ir pieci bērni vecumā no gada līdz sešiem gadiem. Viņi dzīvo Balvu novadā, Krišjāņu pagastā, un, kā jau tādā mazā ciemā, darba nav. Šad un tad var dabūt kādu gadījuma darbu. Ģimenei ļoti nepieciešama jauna gāzes plīts ar cepeškrāsni. Vecā gāzes plīts ir galīgi saplīsusi un nedroša. Taču mazajiem rakariem ļoti garšo gardumi. Kad bija atbraukuši ciemos, bija ļoti priecīgi par manis pašceptiem gardumiem.» Kopā ar labdarības akcijas atbalstītājiem uzņēmumu Eco Baltia vide uz Krišjāņu pagastu ilgi gaidītā dāvana aizceļo sestdienā, un mājās sastopam visu ģimeni.
Lai gan Krišjāņu pagasts atrodas Balvu novadā, sasniegt to vieglāk no Gulbenes – vairāk nekā 50 kilometru pa šoseju un vēl 16 pa zemes ceļu, līdz nonākam Krišjāņos. Pagasts robežojas ar Tilžas un Bērzpils pagastiem Balvu novadā, kā arī Kārsavas novada Salnas pagastu un diviem Rēzeknes novada pagastiem – Nautrēniem un Gaigalavu. Saulainā sestdienas dienā laukā nevienu neredz rosāmies, vien sirmu kundzi, kas apkopj dārziņu pie baznīcas. Vēlāk sarunā Evita, kura pati nāk no daudzbērnu ģimenes Talsu pusē, saka: ļoti daudzi ir aizbraukuši, ar katru gadu iedzīvotāju kļūst mazāk. Taču, kā par brīnumu, tieši mājā, kurā dzīvo Evita, var teikt, ir «bēbīšu bums», tiesa, dzimst tikai puikas – kaimiņos vienai ģimenei ir trīs dēli, otrai – divi dēli. Evita smejas: nākamgad vecākajam dēlam Rihardam jāiet pirmajā klasē, un viņš vismaz nebūs viens – četri pirmklasnieki. Devīto klasi gan pērn beidza tikai divi bērni. «Protams, mēs vēlētos, lai skolu saglabā, vismaz pirmās klases tepat Krišjāņos, jo nezinu, vai es varētu palaist uz cita pagasta skolu pirmklasnieciņu,» ar bažām saka Evita. Arī pašlaik formāli Krišjāņu pagasta pamatskola ir Bērzpils vidusskolas filiāle. Bērnudārzs jau kādu laiku slēgts, taču bērniem no trīs gadu vecuma ir iespējams apmeklēt pirmskoliņu. Santa, Rihards un Gabriels piekrītoši māj ar galvu un pastāsta, ko viņi jau ir iemācījušies. Un tie ir burti! Mazākie – Marks un Deivids – ikdienu pavada mājās kopā ar mammu, un arī ciemošanās laikā nevar sadalīt, kurš sēdēs mammai klēpī.
Evita atzīst, ka darba vietu pagastā patiešām nav daudz. Vīrs strādā gadījumu darbus mežizstrādē un lielākoties tikai brīvdienās ir mājās. Kādreiz pagastā darbojās gateri, bet arī tie slēgti (arī Uzņēmumu reģistra dati apliecina: no kādreiz pagastā esošiem sešiem uzņēmumiem aktīvi darbojas tikai viena zemnieku saimniecība, pārējie uzņēmumi likvidēti). «Mēs nesūdzamies par iztiku, lai gan nereti ir grūti savilkt galus kopā – augsti ir maksājumi par apkuri un elektrību – pat ar visu daudzbērnu ģimeņu atbalstu. Ko varam, izaudzējam paši dārzā un ziemai salasām mežā,» stāsta Evita. «Bērniem datorus aizvieto lauks un svaigs gaiss.» Lai gan nupat no 1. februāra arī feldšeru punkts vairs Krišjāņos nestrādās un, iespējams, tikai reizi divās nedēļās atbrauks ārsts, Evija priecīgi piebilst: pasts gan vēl nav aizvērts, vismaz pensijas cilvēki var saņemt. Lieki jautāt, vai autobusi kursē. Jā, viens no rīta uz Balviem, vakarā atpakaļ, savukārt uz tuvākajiem pagastu centriem Tilžu vai Bērzpili autobusi neiet. Sarunu nevēlamies noslēgt uz skumīgas nots, un Evita saka: lai arī ir grūti, bērni ir mūsu vislielākais prieks. Jau Rīgā mūs sasniedz ziņa no Evitas: «Gāzes plīti pievienojām un jau ar bērniem cepām smilšu mīklas cepumiņus. Bērni ir sajūsmā! Vēlreiz milzīgs jums paldies!».