Uzņēmēju satraukumam par iespējamām iepriekš neprognozētām izmaiņām nodokļu politikā, kas radās pēc ekonomikas ministra Daniela Pavļuta izteicieniem, nav pamata, sola finanšu ministrs Andris Vilks, piebilstot, ka ministram trūkusi izpratne.
Aizvadītajā nedēļā Zatlera Reformu partijas atbalstītais ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts nāca klajā ar paziņojumu, ka jau tuvākajā laikā tiks uzsākts darbs pie reformu izstrādāšanas nodokļu politikā. Šāds paziņojums izraisīja neizpratni uzņēmējos, kuri cer uz paredzamas un līdz ar to nākamā gada budžetā vienkāršāk iestrādājamas nodokļu likmes.
Viens no D. Pavļuta solījumiem bija, ka jau nākamā gada vasarā tiks ieviesti nodokļu atvieglojumi uzņēmējiem, kas darbā pieņems un apmācīs ilglaicīgus bezdarbniekus. Viņš, pretēji finanšu ministra Andra Vilka un premjerministra Valda Dombrovska iepriekš teiktajam, bija ieplānojis arī citas izmaiņas nodokļu likmēs. Tiesa, jaunais ministrs uzsvēra, ka kopējais nodokļu slogs netiks mainīts. Saskaņā ar viņa ieceri nodokļu atlaides par ilglaicīgo bezdarbnieku nodarbinātību valsts budžetā tiktu kompensētas no papildu ienākumiem, kurus gūtu, apkarojot ēnu ekonomiku un palielinot nekustamā īpašuma nodokļu likmes turīgākajam iedzīvotāju slānim. Pievienotās vērtības nodokļa likmes izmaiņām viņš iespēju tomēr nesaskatīja.
Tomēr finanšu ministrs Andris Vilks ir diametrāli pretējās domās. Pēc garās valdības sēdes, kurā līdz vēlam otrdienas vakaram tika spriests par nākamā gada valsts budžetu, viņš Neatkarīgajai apliecināja, ka nākamajā gadā nodokļu likmēs nav sagaidāmas ne mazākās izmaiņas. «Mums ir jānodrošina pēctecība un jāpilda savas apņemšanās pret starptautiskajiem aizdevējiem,» teica ministrs, piebilstot, ka valdības deklarācijā šādi uzdevumi ir paredzēti un koalīcija no tiem neatteiksies, taču tas būs iespējams tikai 2013. gadā, kaut arī sarunas par jaunās kārtības izveidošanu var tikt uzsāktas arī nākamgad.
Jautāts, kas, pēc viņa domām, pamudinājis D. Pavļutu publiski paust nerealizējamas idejas, A. Vilks saminstinājās un pieļāva, ka jaunajam ministram, iespējams, pagaidām trūkst izpratnes par valdības darbu. Ministrs pastāstīja, ka ar D. Pavļutu izrunājies un visas neskaidrās nianses izrunātas – nekādas izmaiņas nodokļu likmēs nākamā gada laikā nav iespējamas.
Tomēr pārrunas ar A. Vilku laikam nav viesušas nepieciešamo izpratni D. Pavļuta rīcībā un plānos. Īsā sarunā ar Neatkarīgo ekonomikas ministrs apliecināja, ka plāni par nodokļu atlaižu piemērošanu uzņēmējiem, kas nodarbina ilglaicīgus bezdarbniekus, joprojām ir spēkā. «Neredzu nekādas problēmas šajā jautājumā,» teica ministrs. Viņš ieplānojis jau tuvākajā laikā uzsākt sarunas ar Finanšu ministrijas speciālistiem par ieceres realizēšanu un cer, ka nākamā gada vasarā viņa iecere jau tiks realizēta.
Finanšu ministrs A. Vilks gan piebilst: «Ir jāatceras, ka par nodokļiem atbild Finanšu ministrija.»
Neatkarīgās aptaujāto politisko norišu vērotāju viedokļi par viedokļu un vēlmju atšķirībām valdības iekšienē valstij tik svarīgā jomā kā nodokļi dalās. Vieni uzskata, ka jaunajam ministram pietrūkst valsts pārvaldē gūtas pieredzes. Piemēram, polittehnologs Jurģis Liepnieks uzskata, ka šādiem cilvēkiem ministra postenis vispār nav piemērots, jo viņiem būs nepieciešams pārāk ilgs laiks, lai saprastu, kā lietas darāmas. Citi uzskata, ka, neraugoties uz D. Pavļuta bezpartejiskumu, šādas viedokļu un vēlmju mikrosadursmes ir pēdējās atbalsis no valdības veidošanas cīņām, kurās savu spēku centās pierādīt gan Zatlera Reformu partija, gan Vienotība.