Apvienība "Par labu Latviju" (PLL) vērsusies prezidenta kancelejā, un pašlaik tiek gatavoti dokumenti, kas nepieciešami prezidenta amata kandidātam, lai viņu varētu oficiāli izvirzīt.
To aģentūrai BNS apliecināja prezidenta preses sekretāre Ilze Rassa.
Kanceleja dokumentus PLL iesniegs līdz noteiktajam termiņam, kad var sākt izvirzīt prezidenta amata kandidātus.
Saskaņā ar likumu deputātu iesniegumam par prezidenta amata kandidatūrām jāpievieno vairāki dokumenti: kandidāta parakstīta deklarācija, ka viņš atbilst likumā noteiktajām prasībām un uz viņu neattiecas likumā minētie ierobežojumi, kā arī kandidāta parakstītas ziņas par pretendenta personas datiem, pašnovērtējumu par latviešu valodas prasmi, iegūto izglītību. Tāpat kandidātam ir jāuzraksta, vai viņš ir vai nav sadarbojies ar PSRS, Latvijas PSR vai ārvalstu valsts drošības dienestiem, izlūkdienestiem vai pretizlūkošanas dienestiem kā šo dienestu ārštata darbinieks, aģents, rezidents vai konspiratīvā dzīvokļa turētājs.
Pretendentam arī jāsniedz ziņas par viņa īpašumā vai valdījumā esošajiem, kā arī iznomātajiem vai izīrētajiem nekustamajiem īpašumiem, piederošajiem transportlīdzekļiem, parādsaistībām, piederošajām kapitāla daļām, skaidrās un bezskaidrās naudas uzkrājumiem un vērtspapīriem.
Likums noteic, ka par Valsts prezidentu var ievēlēt Latvijas pilsoni, kurš vēlēšanu dienā ir sasniedzis 40 gadu vecumu un kuram nav citas valsts pilsonības, ja uz viņu neattiecas kāds no likumā minētajiem ierobežojumiem. Tāpat noteikts, ka par prezidentu var ievēlēt Latvijas pilsoni ar nevainojamu reputāciju.
Par prezidentu nevar kļūt cilvēks, kurš likumā paredzētajā kārtībā ir atzīts par rīcībnespējīgu, izcieš sodu brīvības atņemšanas vietā, ir sodīts par tīšu noziedzīgu nodarījumu, izņemot personu, kura ir reabilitēta vai kurai sodāmība dzēsta vai noņemta, Krimināllikumā paredzētā nodarījuma izdarīšanas laikā atradusies nepieskaitāmības stāvoklī, ierobežotas pieskaitāmības stāvoklī vai arī pēc noziedzīga nodarījuma izdarīšanas saslimusi ar psihiskiem traucējumiem, kas tai atņēmuši iespēju saprast savu rīcību vai to vadīt, un kurai sakarā ar to piemērots medicīnisks piespiedu līdzeklis vai arī lieta izbeigta bez šāda piespiedu līdzekļa piemērošanas.
Tāpat par prezidentu nevar ievēlēt cilvēku, kurš ir vai ir bijis PSRS, Latvijas PSR vai ārvalstu valsts drošības dienestu, izlūkdienestu vai pretizlūkošanas dienestu štata darbinieks, pēc 1991.gada 13.janvāra darbojies PSKP (LKP), Latvijas PSR Darbaļaužu internacionālajā frontē, Darba kolektīvu apvienotajā padomē, Kara un darba veterānu organizācijā, Vislatvijas sabiedrības glābšanas komitejā vai tās reģionālajās komitejās, kā arī ir sodīts ar aizliegumu kandidēt Saeimas, Eiropas Parlamenta, republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanās, izņemot personu, kura ir reabilitēta vai kurai sodāmība dzēsta vai noņemta.
Jau vēstīts, ka PLL aprīļa beigās vienojās pieprasīt prezidenta kancelejai nepieciešamos dokumentus, lai varētu būt pirmie, kas oficiāli izvirza Zatlera kandidatūru.
Prezidenta amata kandidātus var izvirzīt no 19. līdz 24.maijam, bet vēlēšanas, visticamāk, notiks 2.jūnijā.
Ziņots arī, ka Zatlers 16.martā pavēstīja par savu gatavību kandidēt uz otro pilnvaru termiņu.