Šķēle ierosina ēnu ekonomikas apkarošanai deklarēt "pelēko miljonāru" ienākumus

Saeimas deputāts, ekspremjers Andris Šķēle (TP) uzskata, ka Latvijas "pelēko miljonāru" ienākumu deklarēšana varētu būt viens no ēnu ekonomikas apkarošanas pasākumiem.

Kā intervijā laikrakstam "Telegraf" saka Šķēle, ienākumi būtu jādeklarē visiem miljonāriem, kuru aktīvi pārsniedz miljonu latu.

Viņš ir pārliecināts, ka ne tikai "pelēkie miljonāri", bet arī uzņēmēji, kas nemaksā visus nodokļus, ir jāpārliecina un jāieinteresē deklarēt savus ienākumus, maksāt valsts noteiktos nodokļus, taču to varētu izdarīt tikai tad, ja nodokļi būs zemāki.

Šķēle pieļauj, ka atsevišķos gadījumos varētu atbrīvot kādu uzņēmēju no soda par administratīviem pārkāpumiem. Protams, ja viņš nodarbojas, piemēram, ar cilvēku tirdzniecību vai narkotiku tranzītu, nevar viņam pateikt: "Deklarējies, mēs visu aizmirsīsim!", skaidro Šķēle.

Kā vēl vienu ēnu ekonomikas apkarošanas pasākumu līdz ar nodokļu pazemināšanu Šķēle piedāvā papildu finansējuma piešķiršanu Finanšu policijai, konkrēti akcizēto preču kontrabandas apkarošanai. Šajā jomā, pēc ekspremjera teiktā, pašlaik strādā tikai seši cilvēki.

Šķēle kā neefektīvu uzskata ideju par pilnīgi visu iedzīvotāju sākumdeklarēšanos, "tā ir nepareiza un neefektīva". Viņaprāt, nedrīkst piespiest pensionāru ar 80 latu pensiju un vienistabas dzīvokli aizpildīt kaudzi sarežģītu dokumentu. Ienākumi jādeklarē cilvēkiem ar aktīviem virs viena miljona latu.

Deputāts uzskata, ka būtu jāveic sociālā budžeta reforma, izveidojot to noturīgu un ilgtermiņa budžetu, nodalot visas netipiskās funkcijas, kas nav balstītas uz pensiju iemaksām.

Sociālā budžeta iemaksu stabilizēšanai ir jānovērš bezdarbs. Pagājušajā gadā šis budžets tika veidots, ņemot vērā 900 000 nodokļu maksātāju, pašlaik prognozē tikai no 650 000. Šķēle norāda, - tas liecina tikai par to, ka daļa nodokļu maksātāju ir pārgājuši uz "ēnu ekonomikas" sektoru, un valsts pat negaida, ka viņi varētu maksāt nodokļus. Vēl daļa ir aizbraukusi no valsts, bet daļa saņem simtlatu bezdarbnieka stipendiju, no kuriem nodokļi netiek maksāti.

Ekspremjers ir apņēmības pilns atgriezties pie varas, lai gan pēc astoņu gadu pārtraukuma atgriešanās esot dīvaina. "Šķiet, ka toreiz viss bija savādāk. man nez kāpēc liekas, ka tad viss bija labāk," saka Šķēle.

Svarīgākais