Latvijā nosacītu sodu vairs nevarēs piespriest; tas aizstāts ar probācijas uzraudzību

© f64.lv, Aigars Jansons

Saeima ceturtdien galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus Krimināllikumā, kas paredz atteikšanos no brīvības atņemšanas soda nosacītas noteikšanas.

Grozījumi Krimināllikumā tika izstrādāti ar mērķi pilnveidot Krimināllikumā ietverto pārejas periodu, ar kuru paredzēts atteikties no brīvības atņemšanas soda nosacītas noteikšanas, tās vietā ļaujot piemērot pamatsodu - probācijas uzraudzība, tai skaitā pilngadīgām personām, kuras noziedzīgu nodarījumu izdarījušas līdz 2024.gada 31.decembrim, bet vēl nav notiesātas.

Ar Saeimas atbalstītajām izmaiņām tiek izslēgts viens no Krimināllikuma pārejas noteikumiem, jo tā saturs pārklājas ar citu noteikumu, kas stāsies spēkā 2025.gada 1.janvārī.

Abi noteikumi paredz, ka probācijas uzraudzība pilngadīgām personām sāksies pēc 2024.gada 31.decembra. Šī situācija radusies, jo Saeimā vienlaikus tika skatīti divi likumprojekti ar līdzīgu saturu.

Tāpat pieņemtās izmaiņas paredz papildināt esošo noteikumu, nosakot, ka probācijas uzraudzība tiks piemērota ne tikai par noziegumiem, kas izdarīti pēc 2024.gada 31.decembra, bet arī par tiem, kas izdarīti pirms šī datuma, ja persona vēl nav notiesāta.

Latvijā

UNESCO Latvijas Nacionālā komisija (LNK) aicina atmiņas institūcijas - muzejus, arhīvus, bibliotēkas -, citas juridiskās un privātās personas, kuras glabā Latvijas nozīmīgākās dokumentāra mantojuma liecības, līdz 10.martam pieteikt tās iekļaušanai UNESCO programmas "Pasaules atmiņa" Latvijas nacionālajā reģistrā.