Neformālos kontaktos lemj valsts nākotni

Ik pa brīdim Latvijas sabiedrības uzmanības lokā nonāk dažu politisko spēku līderu tikšanās ar vērā ņemamu finanšu plūsmu kontrolējošu grupējumu vadītājiem, tādējādi radot pamatu aizdomām, ka valstij būtisku lēmumu pieņemšana notiek nevis oficiālās politiķu sarunās, bet gan pīpētavās, restorānos un citās neformālu sarunu risināšanas vietās. Tā kā drīzumā gaidāma gan valstiski svarīgi lēmumu pieņemšana, piemēram, budžeta apstiprināšana un Valsts prezidenta vēlēšanas, gan varbūtēja politisko spēku pārgrupēšanās, privātu kontaktu intensitāte un īpatsvars, visticamāk, pieaugs.

Interneta portāls pietiek.com novembra sākumā ziņoja, ka dažas dienas pirms Valda Dombrovska valdības veidošanas kādā Vecrīgas restorānā esot notikusi Vienotību veidojošās Pilsoniskās savienības līdera Ģirta Valda Kristovska tikšanās ar Ventspils naftas tranzītbiznesa uzņēmuma Ventbunkers līdzīpašnieku miljonāru Olafu Berķi. Dažas dienas iepriekš šis pats biznesmenis kādā restorānā redzēts kopā arī ar Edgaru Jaunupu, kas nereti neoficiāli dēvēts gan par Jaunā laika, gan visas Vienotības finanšu lietu kārtotāju. Uzņēmējs vēlāk no jebkādiem komentāriem atteicās, norādot uz notikušās sarunu privātumu. E. Jaunups, nepaužot neko par sarunas būtību, savukārt uzsvēra, ka tikšanās bijusi tikai "saskriešanās kaislīgu smēķētāju iecienītā vietā". Savukārt Ģ. V. Kristovskis, arī atsakoties komentēt notikušās sarunas saturu, uz jautājumiem reaģēja pat nedaudz histēriski. Šīs fiksētās tikšanās nebūt nav bijušas vienīgās, kurās politisko spēku pārstāvji redzēti kopā ar Latvijas biznesa smagsvariem.

Bijušie un esošie polittehnologi, kā arī politiskos procesus no malas vērojošie speciālisti nenoliedz, ka šādām sarunām ir būtiska loma svarīgu lēmumu tapšanā, tomēr to nozīmīgumu nevajadzētu arī pārspīlēt. Kādreizējais Tautas partijas tēla veidotājs politologs Jurģis Liepnieks Neatkarīgajai sacīja, ka vispārīgi vērtēt šādu kontaktu svarīgumu neesot iespējams – ļoti būtiska esot katra konkrētā uzņēmēja loma un ambīcijas. "Interese tieši kontaktēties ar politiķiem jau būtu daudziem, tomēr katra biznesa aprindu pārstāvja svars un reālā ietekme ir ļoti dažāda. Runājot par to pašu O. Berķi, nevar noliegt, ka, visticamāk, tieši viņa loma bija būtiska, ja ne izšķiroša Vienotības izveidošanā. Nedomāju, ka šo apvienību veidojošie politiskie spēki paši bija spējīgi nosēsties pie konstruktīvu sarunu galda. Acīmredzot norāde, ka citā versijā uz atbalstu, tai skaitā finansiālo, cerēt būs grūti, lika politiķiem rīkoties tā, kā viņi rīkojās," teica J. Liepnieks.

Savukārt Dans Titavs, kura vārds cieši saistīts ar JL parādīšanos Latvijas politikā, neko nosodāmu šādās neformālās sarunās nesaskata. "Politiķi var tikties ar jebkuru pilsoni, vai tas būtu uzņēmējs, skolotājs vai kāds cits. Turklāt valsts mums ir maza, lielākoties daudzi cits citu pazīst, tiekas un runā," Neatkarīgajai norādīja D. Titavs.

Sociologs Aigars Freimanis uzskata, ka neformāliem kontaktiem ir neapšaubāma ietekme uz politiski svarīgu lēmumu tapšanu. "Būtiski, ka atšķirībā no politiķiem, kuri ir cilvēki ar vienādu publisko kompetenci un it kā ar vienādiem resursiem publikas priekšā, otra šo sarunu puse nav vēlēta, un tātad nepastāv arī nekāds filtrs tās rīcībai un nodomiem. Turklāt bieži šīs puses galvenais ietekmes instruments ir nauda," viņš skaidroja, piebilstot, ka tomēr nevar visus šādus kontaktus vērtēt tikai un vienīgi negatīvi.

Latvijā

LETA. Latvijas Arhitektu savienība (LAS) brīdina par būtiskiem riskiem "Attīstības finanšu institūcijas "Altum"" ("Altum") izsludinātajos dzīvojamo ēku energoefektivitātes projektēšanas iepirkumos un aicina tos apturēt, aģentūru LETA informēja LAS pārstāvji.

Svarīgākais