Tautas partijas (TP) valde šovakar no partijas rindām izslēgusi Saeimas deputātu Dzintaru Ābiķi.
Valdes lēmums bijis vienprātīgs, "Neatkarīgajai" apstiprināja TP valdes loceklis, pašvaldību ministrs Edgars Zalāns. Pats Ābiķis šajā sēdē nepiedalījās.
Līdz ar to TP frakcijā Saeimā ir sarukusi līdz 20 deputātiem, tomēr tā vēl aizvien ir lielākā un ietekmīgākā frakcija parlamentā.
Formālais iemesls deputāta izslēgšanai ir tas, ka Dz. Ābiķis rīkojies pretēji partijas valdes un frakcijas kopīgam lēmumam tik principiāli svarīgā jautājumā kā atbalsts mājokļa nodokļa ieviešanai. Deputāts, par to balsojot aizvadītās ceturtdienas Saeimas plenārsēdē, gan tikai atbalstīja attiecīgā likumprojekta nodošanu tālākām diskusijām parlamenta komisijās un viņa balss nebija izšķiroša. Likumprojekts tik un tā neguva vairākuma atbalstu.
Dz. Ābiķis līdz ar to ir trešais aktīvais politiķis, ko pēdējo gadu laikā izslēdz no TP. Pirmais bija Aleksandrs Kiršteins 8. Saeimas laikā, bet pirms diviem gadiem no partijas izslēdza Aigaru Štokenbergu.
Bijušais TP Saeimas frakcijas vadītājs Māris Kučinskis iepriekš Neatkarīgajai pauda viedokli, ka Dz. Ābiķa izslēgšana būtu „ļoti slikts signāls”, ko partija raidītu uz āru, nepamatoti apstiprinot, ka iekšējās problēmas tajā ir tik lielas, kā to piedēvē. Deputāte Vaira Paegle, kura atšķirībā no Dz. Ābiķa aizvadītajā ceturtdien nobalsoja pret mājokļa nodokļa nodošanu izskatīšanai komisijās, lai gan domā tāpat kā partijas biedrs, saka esot to darījusi tikai tādēļ, ka apzinājusies – viņas balss nebūs izšķiroša. Šo argumentu piesauc gan viņa, gan M. Kučinskis, sakot, ka šis balsojums nevar būt formāls iemesls Dz. Ābiķa izslēgšanai. „Nav normāli runāt par Dzintara Ābiķa izslēgšanu, esmu kategoriski pret,” teica V. Paegle.
Vairāki valdes locekļi pirms balsojuma par deputāta izslēgšanu atturējās Neatkarīgajai publiski paust attieksmi pret Dz. Ābiķi ar ieganstu, ka nevēlas viņam radīt nepelnītu publicitāti. Neoficiāli viņi sola šādu lēmumu atbalstīt.
„Aizveries, Ābiķi – Tev ka tik uz citu mugurām pakāpties!” pirms trim nedēļām partijas biedram rupji uzkliedza Aigars Kalvītis, kad Saeimas deputāts TP ekonomiskās konferences aizkulisēs ar ekspremjeru neveiksmīgi mēģināja uzsākt sarunu par kirilicu uz Dinamo hokejistu krekliem. Divus Saeimas sasaukumus vadījis Izglītības, kultūras un zinātnes komisiju, Dz. Ābiķis ir pazīstams ar saviem stingrajiem uzskatiem nacionālajos un valodas jautājumos, bet tā vietā, lai piezvanītu A. Kalvītim deputāts savu sašutumu pirmkārt bija steidzis paust masu medijiem.
Tas, ko viņam neiecietīgi atgaiņādamies, todien uzkliedza A. Kalvītis, ir iespaids, ko tik publiski nevēlēdamies aprunāt savu partijas biedru, cilvēcīgās sarunās nevairās atzīt arī daži citi tautpartijieši. Proti, ka Dz. Ābiķa ziedu laiki politikā ir pagājuši un pēdējos gados viņš uzmanību ir spējis izpelnīties pārsvarā ar TP un savu redzamāko partijas biedru kritiku, „pakāpjoties uz viņu mugurām”, kā to nesaudzīgi norādīja A. Kalvītis. Tas varētu būt iemesls, kādēļ līdz valdes sēdei publiski komentēt Dz. Ābiķi atteicās TP līderis Mareks Segliņš, sarunā ļaudams noprast, ka pirmdien varētu balsot par viņa izslēgšanu no partijas.
V. Paegle par kritikas iznešanu uz āru uzsver, tā tas nebūtu, ja deputāti tiktu saklausīti frakcijā un valdē un spētu ko ietekmēt. Tā esot bijis, kad frakciju vadīja Jānis Lagzdiņš un vēlāk M. Kučinskis. Arī pēdējais norāda, ka Dz. Ābiķis viņam šķiet cilvēciski apjucis un būtu līdzēts ar psiholoģisku izrunāšanos. To, ka iekšējā neapmierinātība TP sāk sasniegt draudošus apjomus, šķiet sāk apzināties arī partijas un frakcijas vadība. Ar to daļēji tiek skaidrota TP oficiālo līderu iniciatīva pie pusdienu galda samierināties ar Jauno laiku.
Aizvadītajā nedēļā frakcijas sēdē Dz. Ābiķi bija kauninājuši arī tie, kas uzskatāmi par viņa domubiedriem. Daudziem nekoleģiāli šķita, ka deputāts paskaidrojumus no TP ministriem, kādēļ tie nav apmeklējuši prezidenta sasaukto valdības ārkārtas sēdi, pieprasījis caur ziņu aģentūru LETA, nevis uzrunājis viņus personiski. „Frakcija Dzintaram parādīja dzelteno kartīti,” izteicās viņa domubiedrs J. Lagzdiņš. Zinot to, dažiem bija radies iespaids, ka dienu vēlāk balsojot par mājokļa nodokli, Dz. Ābiķis bija apzināti piepilinājis pēdējo pilienu, lai tiktu izslēgts.
Kādreizējais tautfrontietis Dz. Ābiķis ir bijis starp Latvijas ceļa dibinātājiem 1993. gadā, bet 1998. gada pavasarī kopā ar domubiedru Jāni Lagzdiņu viņš pameta ceļinieku frakciju Saeimā, lai iestātos Andra Šķēles tobrīd jaundibināmajā Tautas partijā.