Patlaban no amata atstādinātais Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektors Dzintars Jakāns nav pārsteigts par finanšu ministra Einara Repšes (JL) lēmumu rosināt viņu atbrīvot no amata un cer, ka valdība šo ministra ierosinājumu neatbalstīs.
Jakāns aģentūrai LETA sacīja, ka apstrīdēs ministra lēmumu par atbrīvošanu no amata, norādot, ka viņam nav saprotams, kāpēc bija nepieciešams veidot disciplinārlietas izmeklēšanas komisiju, kura ilgstoši nodarbojusies ar lietas izmeklēšanu, lai ministrs pēc tam "klaji ignorētu" komisijas sniegto atzinumu un tās viedokli neņemtu vērā.
Jakāns pauda pārliecību, ka tad, ja pārējie valdības ministri respektēs likumu, tad uz šāda izmeklēšanas komisijas atzinuma pamata viņa atbrīvošana no VID vadītāja amata nav iespējama.
Tāpat Jakāns arī sacīja, ka, pēc viņa rīcībā esošās informācijas, patlaban viņa lietā piesaistīts arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB), kuram esot lūgts "vākt visu iespējamo informāciju par Jakānu". Vairāki viņam pazīstami Cēsu reģiona uzņēmēji stāstījuši par KNAB darbinieku vizītēm, kurās viņiem esot solīts "nokārtot strīdīgus jautājumus ar VID" pret jebkāda veida informāciju par Jakānu.
VID vadītājs izteica nožēlu, ka lietā tiek iesaistītas citas iestādes, lai panāktu viņa atbrīvošanu, kā arī par budžeta līdzekļu tērēšanas lietderību un civildienesta ierēdņu nodarbināšanu, jo, piemēram, disciplinārlietu izmeklēšanas komisijas vadītāja esot atzinusi, ka viņa lietas izskatīšanai jau kopš augusta tērējusi aptuveni trešdaļu no darba laika.
Repše atzinis, ka Jakāns, nepildot divas viņa rezolūcijas saistībā ar VID reorganizāciju un sākotnēji prettiesiski ieceļot amatos 15 ierēdņus un pēc tam pat pēc konkrēta ministra rīkojuma saņemšanas nenovēršot savas rīcības prettiesiskās sekas, nav spējis pakļauties valsts pārvaldē esošajiem principiem un kontroles kārtībai. Tas arī liecinot par viņa vēlmi pat ar prettiesiskiem līdzekļiem un metodēm likt šķēršļus tiesiskuma nodrošināšanai VID darbībā.
Jakāns šo pārmetumu atspēkoja ar disciplinārlietas izmeklēšanas komisijas atzinumā teikto, kurā komisija analizējusi arī konkrētas ministra darbības, konstatējot, ka neatbilstoši likumdošanai tieši Repše esot uzdevis ierēdņus atcelt, bet Jakāns tos tiesiski iecēlis amatos. Tieši iestādes vadītājam likums uzliek par pienākumu pieņemt un atlaist ierēdņus, vienīgais izņēmums esot VID vadītāja vietnieki, kuru kandidatūras esot jāsaskaņo ar finanšu ministru.
Jakāns arī atspēkoja pārmetumu, ka viņš būtu apzināti vilcinājies izpildīt un ka arī vispār nebūtu izpildījis ministra uzdotus konkrētus uzdevumus un tā ignorējis ministra 2009.gada 14.oktobrī doto rīkojumu nekavējoties izsludināt konkursus uz VID vadītāja posteņiem, sakot, ka šo rīkojumu būtu izpildījis, ja vien tā izpildes datumā - 22.oktobrī - nebūtu ticis atstādināts no amata. Dienu vēlāk minēto rīkojumu izpildījusi Jakāna vietā ieceltā Nelija Jezdakova.
Tāpat ierēdnis kā nepamatotu novērtēja pārmetumu saistībā ar ministra 2009.gada 9.septembra divu rīkojumu izpildi, kad ministrija, atceļot VID lēmumus par prettiesisku divu ierēdņu atbrīvošanu no amatiem, uzlika par pienākumu Jakānam nekavējoties nodrošināt šo ierēdņu atjaunošanu amatos un par to informēt. Disciplinārlietā tika konstatēts, ka Jakāns aktīvu kontroli pār ministra doto uzdevumu izpildi sāka tikai pēc tam, kad ministrija pieprasīja no viņa paskaidrojumus par iemesliem, kuri ir traucējuši ilgāk kā viena mēneša laikā izpildīt vienkārša rakstura darbības.
Jakāns minētos pārmetumus novērtēja kā "absolūtas muļķības un blēņas", ko var konstatēt no disciplinārkomisijas atzinuma secinājumiem. Konkrēto uzdevumu izpilde sākta no pirmā uzdevuma, jo Jakāns tajā dienā bijis komandējumā, taču ilgāku laiku esot prasījusi jautājuma par jaunajām amata vietām saskaņošana ar pašiem minētajiem ierēdņiem.
Arī šajā gadījumā disciplinārkomisija atzinusi, ka viņš neesot sodāms.
Jakāns pauda uzskatu, ka, viņaprāt, no Finanšu ministrijas un Repšes puses tiekot citēts komisijas locekļa Andra Jacino atzinumā teiktais. Jakāns atzīmēja, ka tieši Jacino nav piekritis komisijas atzinumam un iesniedzis ministram pats savus secinājumus, kuros norādīts, ka Jakāns par pieļautajiem pārkāpumiem no amata atbrīvojams.
Repše, izvērtējot arī disciplinārlietas izmeklēšanas komisijas atzinumu, ir secinājis, ka tajā, vērtējot Jakāna rīcības tiesiskumu un pārkāpuma smagumu, nav ņemti vērā vairāki būtiski fakti un ir patvaļīgi izdarīti secinājumi, jo tie neizriet no faktiem un apstākļiem, kuri vērtēti to savstarpējā kopsakarībā, kā arī neatbilstoši interpretētas tiesību normas, tādējādi pārkāpjot Valsts civildienesta ierēdņu disciplināratbildības likuma principus.
Vienlaikus nav ņemts vērā fakts, ka Jakāns iepriekš jau ir disciplināri sodīts.
LETA jau ziņoja, ka Repše nolēmis rosināt valdību atbrīvot no amata VID ģenerāldirektoru Jakānu. Repše šādu lēmumu pieņēma, izvērtējot disciplinārlietas izmeklēšanas komisijas atzinumu.
Kā šodien žurnālistiem teica Repše, Jakāna darbā konstatēti pieci būtiski pārkāpumi.
Par Jakāna atbrīvošanu no amata vēl būs jālemj valdībai.
LETA jau ziņoja, ka pērnā gada 22.oktobrī ar Repšes lēmumu Jakāns tika atstādināts no VID ģenerāldirektora pienākumu pildīšanas. Šāds lēmums pieņemts, jo Jakāns uzdotajā laikā "apzināti nav izpildījis Repšes rīkojumus". Kopumā pret Jakānu ierosinātas trīs disciplinārlietas, kas apkopotas vienā.
Savukārt šonedēļ Repše paziņoja par aizdomām, ka Jakāns apzināti varētu būt piesedzis nelikumības dienestā un novilcinājis vairāku darbinieku sodīšanu.
Jakāns VID vada kopš 2004.gada jūlija, iepriekš viņš ieņēmumu dienestā strādājis arī citos amatos.