Budžeta sarunās koalīcijas partneri ķeras pie savstarpējiem apvainojumiem

Iekarstot diskusijām par nākamā gada valsts budžetu, valdošās koalīcijas partijas ir ķērušās pie savstarpējiem apvainojumiem, vēlreiz apliecinot pašu politiķu un daudzu ekspertu prognozēto, ka sarunas par Saeimas vēlēšanu gada budžetu būs ļoti smagas.

Reformu partija (RP) šodien ir izplatījusi paziņojumu, kurā pārmet "Vienotībai", ka tai trūkst vēlmes parūpēties par iedzīvotājiem. RP pārmet "Vienotībai" divkosību, jo budžeta sarunās pirms gada šī partija esot domājusi "par eiro vien" un neesot izrādījusi vēlmi cīnīties par nevienlīdzības mazināšanu, kas šogad kļuvusi par "Vienotības" galveno saukli budžeta sarunās. RP skatījumā, "Vienotība" atbalstot vien savu biedru nevienlīdzību saistībā ar valsts uzņēmumiem.

RP valdes priekšsēdētājs Edmunds Demiters uzskata, ka "Vienotības" pēdējo dienu retorika par budžeta veidošanu esot "kārtējais partneru paštaisnuma paraugs". Demiters uzsver, ka pirms gada RP piedāvāja partneriem risinājumus, lai mazinātu nevienlīdzību iedzīvotāju vidū, taču toreiz "Vienotība" pat neesot apsvērusi "iespēju rūpēties par nevienlīdzības mazināšanu, jo galvenā un īstenībā pat vienīgā prioritāte tai bija eiro ieviešana". Lai ieviestu eiro, "Vienotība" uzstājusi uz pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes mazināšanu, kam esot ticis iztērēts viss pieejamais budžeta finansējums.

RP piedāvājums pirms gada ticis izstrādāts kopā ar sociālajiem partneriem - Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru, Latvijas Darba devēju konfederāciju un arodbiedrībām, un tas paredzējis kompleksu darbaspēka nodokļu sloga samazināšanu - iedzīvotāju ienākuma nodokļa samazināšanu, neapliekamā minimuma paaugstināšanu un atvieglojumus par apgādājamajiem, kas ir galvenais strīds arī nākamā gada budžeta sarunās. "Taču, neklausot ne starptautiskajiem, ne pašmāju ekspertiem, Finanšu ministrija (FM) un "Vienotība" nolēma samazināt PVN - spēra soli, kas tieši palielina nevienlīdzību. Uz to, ka PVN mazināšana palielina nevienlīdzību, norāda visi eksperti," teikts RP izplatītajā paziņojumā.

"Ar nožēlu jāsaka - pagaidām premjera partijai ļoti labi veicas cīņā ar savu biedru nevienlīdzību, īpaši saistībā ar atsevišķiem valsts uzņēmumiem, taču, lai parūpētos par visiem valsts iedzīvotājiem un valstiski domātu par budžeta plānošanu un nākotni, vēlmes pietrūkst," izteicies Demiters.

""Vienotības" virzītais Ministru prezidents Valdis Dombrovskis un FM turpina publiski demonstrēt augstprātību, spītīgu un netālredzīgu nevēlēšanos meklēt risinājumus, lai palielinātu valsts budžeta ieņēmumu daļu un tādējādi maksimāli pildītu dotos solījumus par darbaspēka nodokļa mazināšanu. Tā vietā, lai domātu par finansējumu nevienlīdzības mazināšanas pasākumiem un piešķirtu finansējumu izglītībai, bērniem un valsts nākotnei, koalīcijas partneri turpina manipulēt ar sabiedrisko domu," turpina Demiters.

Kā ziņots, valdības koalīcijas partneriem nesekmējas sarunas par nākamā gada budžetu - RP prasa, lai tiktu saglabāta pērnajā gadā likumā ierakstītā apņemšanās par 2 procenta punktiem mazināt iedzīvotāju ienākumu nodokli (IIN), savukārt "Vienotība", kuras pozīcijām pieslējušies VL-TB/LNNK un "olšteinieši", piedāvā mērenāku samazinājumu, turklāt nevis IIN, bet sociālajām iemaksām.

Nespējot panākt vienošanās par budžetu, vakar nenotika plānota koalīcijas partiju sanāksme, līdz ar to šodien valdības ārkārtas sēde pretēji plānotajam būs iespējams izskatīt tikai atsevišķus ar nākamā gada budžetu saistītus jautājumus.

Tikmēr RP šovakar valdes sēdē lems par FM piedāvājumu 2014.gada valsts budžetam, kas paredz nesamazināt IIN, tā vietā samazinot sociālās apdrošināšanas iemaksu likmi. RP, iespējams, būtu gatava piekrist kompromisam, ka IIN samazināšanas vietā tiek samazināta sociālās apdrošināšanas iemaksu likme par apmēram pusotru procentpunktu, trešdien pēc sarunas ar Dombrovski norādīja RP pārstāvji.

RP lems par FM piedāvājumu, kas IIN nesamazināšanas vietā paredz sociālās apdrošināšanas iemaksu likmes samazināšanu par vienu procentpunktu, neapliekamā minimuma diferenciāciju no 65 līdz 140 eiro un atvieglojuma par apgādībā esošu personu palielināšanu līdz 140 eiro.

Svarīgākais