Ažiotāžai ap Bulduru dārzkopības skolu pielikts punkts

© Bulduru dārzkopības vidusskolas mājas lapa

Ieilgusī stīvēšanās ap VSIA Bulduru dārzkopības vidusskola beigusies – to nolemts nodot Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) tiešā pakļautībā. Nozares ļaudis var uzelpot – skola pastāvēs un arī turpmāk gatavos dārzkopības speciālistus.

Dārzkopības nozares pārstāvji pagājušajā nedēļā tikās ar izglītības un zinātnes ministri Mārīti Seili un atzina, ka jau sen bija vajadzīga šāda saruna, lai kliedētu šaubas par skolas likvidāciju. «Esam pārliecinājušies, ka ministre ir gatava saglabāt dārzkopības izglītību. Tā ir būtiska informācija nozares uzņēmumiem, kas iegulda lielus līdzekļus attīstībā, proti, tie nepaliks bez darba rokām. Tā ir arī laba ziņa jauniešiem, apliecinot, ka šī joma ir perspektīva un darbs tajā atradīsies vienmēr,» teica Stādu audzētāju biedrības valdes priekšsēdētājs Andrejs Vītoliņš, piebilstot, ka tagad nozares pārstāvjiem būs vēl aktīvāk jāstrādā pie dārzkopības popularizēšanas.

Viņš norādīja, ka no diviem skolas attīstības ceļiem – atdot to pašvaldībai vai IZM – otrais noteikti ir labāks.

«Pašvaldība rūpējas par sevi, un tās tiešajās funkcijās neietilpst atbildība par skolēnu un studentu apmācību visai Latvijai. Tāpat pastāv liels risks, ka dome var nolemt lielāko daļu zemes iztirgot, lai iegūtu līdzekļus skolas uzturēšanai. Rezultātā ciestu speciālistu apmācības kvalitāte,» uzskata A. Vītoliņš. Saprotams, ka, saglabājot skolu kā IZM tiešās pārvaldības iestādi, visas problēmas netiks atrisinātas, tomēr nav vairs jābaidās, ka tā tiks slēgta. Skolai arī nebūs jālauza galva, kā gūt peļņu. «Tagad tā ir komercsabiedrība, un līdzīgi kā jebkuram uzņēmumam tai ir jānopelna līdzekļi uzturēšanai. Bet te ir viena nianse: skola nevar pelnīt, jo tās pamatfunkcija ir apmācība. Piemēram, ja uzņēmums uzceļ siltumnīcu, tad to maksimāli piepilda ar augiem, kurus pēc tam var iztirgot. Skolā augi tiek stādīti, lai studējošie var apgūt audzēšanas procesu,» skaidroja Stādu audzētāju biedrības vadītājs. Šobrīd tiekot sludināts atkārtots konkurss uz direktora amata vietu, jo uz iepriekšējo lielas atsaucības neesot bijis. Iespējams, ka tas pat esot labi, jo nav bijis skaidrs skolas statuss.

M. Seile norādīja, ka lēmuma projekts par izglītības iestādes statusa maiņu un gatavību uzņemties atbildību par turpmāko skolas attīstību tika pieņemts pirms pāris mēnešiem un šobrīd IZM gatavojot informatīvo ziņojumu Ministru kabinetam par Bulduru skolas turpmāko attīstību. «Sākot strādāt IZM, saņēmu mantojumā bēdīgu vēstures bagāžu – skolu ar milzīgiem zemes īpašumiem, dīvainiem līgumiem un ļoti sliktu materiāli tehnisko stāvokli. Šobrīd mēs darām visu iespējamo un neiespējamo, lai skola nenokļūtu maksātnespējas situācijā,» uzsvēra ministre. Diemžēl pēdējo gadu gaitā skolas prestižs ir gājis mazumā, tāpēc jāpanāk, lai «labais vārds saskanētu ar saturu un formu». Šonedēļ skolas vadībai paredzētas tikšanās ar nozares vadību, lai apspriestu skolas attīstības stratēģiju. «Mums jāraugās gan pēc jaunām izglītības programmām, gan jauniem virzieniem. Kad būs tapis skaidrs attīstības plāns, jācer, ka interese par iespēju šeit mācīties pieaugs,» pauda M. Seile.

Latvijā

Daugavpils lokomotīvju remonta rūpnīca (DLRR) pagājušajā gadā reģistrēja kārtējo meitasuzņēmumu – šoreiz Ungārijā. Tagad uzņēmums strauji paplašina savu klientu loku Baltijas valstīs, Ukrainā, Polijā, Ungārijā, Vācijā, Rumānijā, Bulgārijā, Azerbaidžānā, Gruzijā un pat Āfrikā.

Svarīgākais