Guļbūves dievnama cēlājam, kurš savulaik solidarizējās ar Zatleru, atņem Atzinības krustu

Latvijas Amatniecības kameras meistaram Tālim Salam, kurš Valsts prezidenta Andra Bērziņa inaugurācijas dienā atteicās no Atzinības krusta, solidarizējoties ar iepriekšējo valsts pirmo personu Valdi Zatleru, augstais apbalvojums atņemts.

Šodien paziņojums oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis" liecina, ka 2012.gada 13 aprīlī Ordeņu kapituls nolēmis atņemt Salam 2009.gada 12.oktobrī piešķirtā Atzinības krusta piekto šķiru.

Latvijas Valsts prezidenta kancelejas Ordeņu kapitula sekretāre Maira Sudrabiņa aģentūrai LETA skaidroja, ka Sala, atsakoties no piešķirtā valsts apbalvojuma, atnesis pašu ordeni un tā dokumentus atpakaļ uz prezidenta kanceleju. Ja persona šādi rīkojusies, tad Valsts apbalvojumu likums paredz, ka Ordeņu kapituls pieņem lēmumu par valsts apbalvojumu atņemšanu.

Atzinības krusts Salam tika piešķirts vēl Zatlera prezidentūras laikā. "Ar šo apņemšanos savas ģimenes, bērnu un mazbērnu, savas tautas un valsts priekšā gribu apliecināt stāju un nostāju pret valstī notiekošo un solidarizēties ar Valsts prezidentu Valdi Zatleru un visiem, kuriem rūp patiesa un godīga politika un kuri gatavi to apliecināt 23.jūlija referendumā un Saeimas ārkārtas vēlēšanās," Bērziņa inaugurācijas dienā publiskā paziņojumā sacīja Sala, kurš Atzinības krustu saņēma 2009.gadā par izcilu tēvijas mīlestību un nopelniem tautas gara attīstīšanā, jo savā novadā uzbūvējis Latvijā pirmo guļbūves dievnamu.

"Šis solis ir mans Latvijas pilsoņa protests pret divdesmit gadu gaitā mērķtiecīgi izveidoto sistēmu," iepriekš laikrakstam "Latvijas Avīze" skaidroja Sala. Ar atteikšanos no augstā apbalvojuma viņš nostājās pret valstī valdošo korupciju, partiju gandrīz neierobežoto varu un pārvaldes sistēmas pakļautību atsevišķu cilvēku savtīgajām interesēm.

"Šis ir kritisks brīdis Latvijas vēsturē. Valsts pamatā ir trīs vērtības - zeme, tauta un tautvaldība. Zemi mēs iztirgojam ārzemniekiem, tauta izklīst pa pasauli, bet demokrātijas, godīguma un atklātības vietā valsts pārvaldē dominē slepenība, sazvērnieciskas vienošanās un acīmredzama sabiedrības vairākuma viedokļa ignorance. Uzskatāmi to pierādīja prezidenta ievēlēšana," skaidroja Sala.

Kā vēstīja laikraksts, Sala nav pirmais, kurš izvēlējies šādu protesta formu. Līdz 2004.gadam, kad vienīgais Latvijas valsts apbalvojums bija Triju Zvaigžņu ordenis, no tā atteikusies cilvēktiesību aizstāve un disidente Lidija Doroņina-Lasmane, skolotājs Vladislavs Stafeckis, kā arī sabiedriskais darbinieks un žurnālists Ilgvars Spliners. Kopš 2004.gada, kad pieņemts Valsts apbalvojumu likums, ar ko atjaunots Viestura ordenis un Atzinības krusts, no Viestura ordeņa atteicies Satversmes aizsardzības biroja 5.pārvaldes priekšnieka pienākumu izpildītājs Gundars Zaļkalns un sabiedriskais un kultūras darbinieks Vigo Rauda.

Triju Zvaigžņu ordeni no toreizējā Valsts prezidenta Zatlera rokām nevēlējās saņemt arī režisors Alvis Hermanis. Viņš augsto apbalvojumu saņēma vairāk nekā četrus gadus pēc piešķiršanas - šonedēļ no pašreizējās valsts pirmās personas.

Sudrabiņa informēja, ka Sala ir ceturtais cilvēks, kuram atņemts valsts apbalvojums pēc tam, kad 2004.gadā stājās spēkā Valsts apbalvojuma likuma normas par atteikšanos no apbalvojumiem un to atņemšanu. Divas personas ir atteikušās no valsts apbalvojumiem pirms pasniegšanas un abām arī apbalvojumi ir atņemti, bet vienai personai apbalvojumu atņēma pēc tā pasniegšanas.

Svarīgākais