Valsts gatava ar 15 miljoniem eiro līdzfinansēt Biofarmaceitiskās izpētes centra izveidi

© Dmitrijs Suļžics/F64

Valdība otrdien vienojās nepieciešamības gadījumā izsniegt 15 miljonu eiro līdzfinansējumu projektam "Biofarmaceitiskās izpētes centrs" (BioReCent).

Valdība atbalstīja BioReCent un projekta "Fotonikas un zināšanu pārneses ekselences centrs Fotonika-LV" (Fotonika-LV) iesūtīšanu Eiropas Savienības projektu konkursā "Teaming for Excellence", kā arī nolēma nodrošināt nacionālo publisko finansējumu gadījumā, ja šie projekti konkursā tiks apstiprināti.

Saskaņā ar Eiropas Komisijas programmas "Apvārsnis Eiropa" nosacījumiem, apstiprinātais projekta iesniegums no Eiropas Komisijas programmas var iegūt finansējumu līdz 15 miljonu eiro apmērā.

Lai pretendētu uz minēto finansējumu, "Teaming for Excellence" konkursa nosacījumi paredz, ka katram projektam vismaz līdzvērtīgā apmērā ir jānodrošina līdzfinansējums no nacionāliem līdzekļiem un projekta iesniegumam ir jāpievieno nacionālās atbildīgās finansēšanas institūcijas parakstīta apliecinājuma vēstule par nacionālā līdzfinansējuma nodrošināšanu.

Gan BioReCent projekts, gan Fotonika-LV projekts plāno pieprasīt programmas "Apvārsnis Eiropa" finansējumu 15 miljonu eiro apmērā katrs. Plānotā ES finansējuma atbalsta intensitāte programmas "Apvārsnis Eiropa" projekta finansējumam ir 100%.

Tādējādi abām programmām būs nepieciešams Latvijas nacionālais publiskais līdzfinansējums 15 miljonu eiro apmērā, ko nepieciešamības gadījumā valdība paudusi apņemšanos nodrošināt.

BioReCent un Fotonika-LV īstenošanai nepieciešamo publisko līdzfinansējumu paredzēts iegūt no Eiropas Savienības fondu 2021.-2027.gada plānošanas perioda prioritātes "Pētniecība un prasmes" līdzekļiem.

Kā skaidroja Izglītības un zinātnes ministrijā, ieguldījumi BioReCent un Fotonika-LV projektu īstenošanā tiešā veidā sekmēs ES kohēzijas politikas programmā 2021.-2027.gadam noteiktā iznākuma rādītāja "Pētnieku skaits atbalstītajās vienībās (pilnas slodzes ekvivalents)" un iznākuma rādītāja "Pētniecības un inovācijas aprīkojuma nominālā vērtība" plānoto vērtību sasniegšanu.

BioReCent projekta mērķi ir biofarmaceitiskās izpētes centra izveide, biofarmaceitisko preparātu un tehnoloģiju nozares attīstība Latvijā, nodrošinot pilnu produkta attīstības ciklu no laboratorijas līdz klīnikai, un stratēģiska ilgtermiņa partnerības veidošana un stiprināšana ar Karolinskas Institūtu.

Savukārt Fotonika-LV projekta mērķi ir Latvijas un Latvijas Universitātes (LU) pētniecības un inovācijas kapacitātes un snieguma paaugstināšana fotonikā, LU atvērtās laboratorijas infrastruktūras izveide un attīstība progresīvai pētniecībai fotonikas jomā, starptautiski konkurētspējīgu cilvēkresursu izveide un to karjeras attīstība, LU un Latvijas pētniecības un inovācijas konkurētspējas un ietekmes fotonikas jomā palielināšana Eiropas pētniecības telpā un Latvijas un LU konkurētspējas stiprināšana pētniecības un inovācijas attīstības finansējuma piesaistei.

Latvijā

Dažādas izmaiņas, kas stāsies spēkā nākamgad, ietekmēs arī iedzīvotāju uzkrājumus un ieguldījumus. Mazināsies iemaksu lielums pensiju 2. līmenī, kamēr par individuāli veiktajiem uzkrājumiem, piemēram, iemaksām pensiju 3. līmenī un uzkrājošajā dzīvības apdrošināšanā, būs iespēja saņemt lielāku nodokļa atmaksu. Plašāk skaidro "Swedbank" Investīciju produktu līnijas vadītājs Rolands Zauls.

Svarīgākais