Viltotāju dēļ būs jāmaina uz 50 gadiem izsniegtās pases

Pēc 1. novembra ceļošanai nebūs derīgas tās pases, kas Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem izsniegtas ar derīguma termiņu uz 50 gadiem. Ja cilvēks nav plānojis izbraukt ārpus Šengenas zonas, piemēram, uz Krieviju, Baltkrieviju vai Ēģipti, tad viņam pase nav jāmaina.

Par šādiem pārejas noteikumiem bija zināms jau kopš 2007. gada, tomēr Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP) vēlreiz atgādina, ka ceļošanai tieši ārpus Šengenas zonas šīs pases vairs nebūs derīgas.

PMLP priekšnieka palīgs Andrejs Rjabcevs skaidro, ka pasu nomaiņa galvenokārt saistīta ar dokumentu drošību. "Pasaules praksē dokumentu drošības sistēma attīstās. Jo ilgāk dokuments ir apritē, jo vairāk (un pat sekmīgi) ir mēģinājumu to viltot. Šobrīd ir tendence dokumentus izsniegt uz pieciem vai desmit gadiem, lai pases nav ilgi apritē," viņš informē. Arī citas valstis pievēršot uzmanību Latvijā izsniegto pasu derīguma termiņam. A. Rjabcevs stāsta, ka PMLP ir saņemta informācija no iedzīvotājiem, ka uz robežas ar 50 gadus derīgajām pasēm viņiem radušās problēmas – robežsargi nav vēlējušies laist cauri. Nupat par viltotu Latvijas pasu izmantošanu cilvēktirdzniecībā informējusi Kanādas policija. Neilgi pēc tam, kad 2008. gada sākumā Kanāda atcēla vīzu prasības Latvijas pilsoņiem, tika atklāts, ka, izmantojot viltotas Latvijas pases, Kanādā ievestas prostitūcijā iesaistītas viesstrādnieces. Cilvēku tirdzniecības lietu izmeklēšanā regulāri figurējot viltotas vai mainītas pases, lai atvieglotu Austrumeiropas valstu sieviešu ievešanu Kanādā.

Turpmāk saskaņā ar 2007. gada 13. novembrī apstiprinātajiem Pasu noteikumiem pases ar derīguma termiņu 50 gadi būs izmantojamas personas identificēšanai Latvijā, kā arī ceļojumiem uz Šengenas zonas valstīm. A. Rjabcevs uzsver, ka pases ir gan ceļošanas dokuments, gan personas identifikācijas dokuments, tāpēc veciem ļaudīm, kuri neplāno izbraukt ārpus valsts, nav jāuztraucas, ka nu nāksies obligāti mainīt pasi. Savulaik šāds pases derīguma termiņš tika izvēlēts, lai ļaudīm pēc 60 gadu vecuma sasniegšanas nenāktos katrus piecus vai desmit gadus pieprasīt jaunu dokumentu. Iedzīvotāju reģistra sniegtā informācija liecina, ka šobrīd šādas pases ar derīguma termiņu 50 gadi ir gandrīz 60 000 Latvijas pilsoņu un aptuveni tikpat daudz nepilsoņu.

Savukārt tie iedzīvotāji, kas bieži ceļo un vēlas saņemt jaunā parauga pasi, tiek aicināti vērsties jebkurā PMLP teritoriālajā nodaļā neatkarīgi no savas deklarētās dzīvesvietas. Jaunu pasi ir iespējams izgatavot 20 dienu laikā vai paātrinātā kārtībā piecu vai divu darbdienu laikā (par lielāku samaksu).

PMLP atgādina, ka vairs nav derīgas visas Latvijas pilsoņu pases, kas izsniegtas līdz 2002. gada 30. jūnijam (ar ielīmētu fotokartīti). Visas pārējās Latvijas pilsoņu un nepilsoņu pases, kas izsniegtas pēc šā datuma, ir derīgas gan ceļošanai, gan dzīvošanai Latvijā līdz to derīguma termiņa beigām. Arī tās jaunā parauga pases, kurās nav ietverti biometrijas dati bezkontakta mikroshēmā, ir derīgas un tās nav plānots nomainīt, jo šie dokumenti atbilst visām jaunākajām pretviltošanas prasībām, apliecina A. Rjabcevs.

***

UZZIŅAI

Pases ar derīguma termiņu 50 gadi līdz 2007. gada 20. novembrim tika izsniegtas Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem, kuri bija sasnieguši 60 gadu vecumu. Šādas pases ir gandrīz 60 000 pilsoņu un aptuveni tikpat daudz nepilsoņu

***

ŠENGENAS VALSTIS

Austrija, Beļģija, Čehija, Dānija, Francija, Grieķija, Igaunija, Itālija, Īslande, Latvija, Lietuva, Luksemburga, Malta, Nīderlande, Norvēģija, Ungārija, Polija, Portugāle, Slovākija, Slovēnija, Somija, Spānija, Šveice, Vācija un Zviedrija

Latvijā

Taksometru pakalpojumu pieejamība dažādām sabiedrības grupām un invaliditātes veidiem var būt atšķirīga, tomēr transportlīdzekļu pielāgošanā jāveic ievērojami uzlabojumi, jāizglīto vadītāji un jāveicina empātija, reizē neaizmirstot par drošas braukšanas kultūru, lai taksometru pakalpojumus pilnvērtīgi varētu izmantot arī pasažieri ar invaliditāti un vecāki ar maziem bērniem, uzskata Tiesībsarga birojs.

Svarīgākais